Matura rozszerzona z matematyki 2019

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
aabcd12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2018, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: aabcd12 »

Wiem, że nikt nie jest jasnowidzem, ale ile mniej więcej mogę stracić punktów za zadanie z okręgami, jeżeli źle wyznaczyłem równanie drugiego okręgu (tego z parametrem) i rozwiązałem zadanie do końca (rozpatrzyłem oba przypadki styczności - tylko wyniki były trochę dziwne). Choć ciężko mi w to teraz uwierzyć, to zamiast po prostu zwinąć wzór do \(\displaystyle{ (x-a)^2}\) przyrównałem to do rozwiniętej wersji równania okręgu i wziąłem \(\displaystyle{ a=1}\) i promień \(\displaystyle{ 77+a^2}\) czy coś takiego. Gdyby nie to na pewno byłoby ponad 90%...
Beed
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2018, o 10:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWa

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Beed »

Kfadrat pisze:Nie sądziłem, że kiedyś to powiem, ale to jest właśnie przewaga egzaminów wstępnych. Jeżeli ktoś się w tym roku nie dostanie to prawdopodobnie za rok nie będzie miał już takiego problemu.
Nie ma rozwiązań idealnych, ale wszystko wskazuje na to, że egzaminy będą mogły wrócić zgodnie z nową ustawą. Moim zdaniem to niezbyt dobrze, ponieważ niektórzy nauczyciele opowiadali mi, że bardzo dobrze, że były one zniesione, bo niektórzy na prestiżowe uniwersytety się dostawali przez znajomości i było to na pewno bardziej frustrujące niż "prosty" arkusz dla wszystkich.
Kfadrat pisze:W momencie, w którym na podstawie wyników maturalnych ludzie są przyjmowani na studia, według mnie niedopuszczalne jest, aby egzamin wyglądał jak ten wczorajszy.
A z drugiej strony w zeszłym roku ludzie mówili, że to nie fair, bo w zeszłych latach ludzie mieli prostsze arkusze i oni też mogą iść na studia w tym samym roku co oni. Problemem moim zdaniem nie jest nawet skaczący poziom tylko to, że matura liczy się przez ileś tam lat i czasem łatwiej jest poczekać aż jakiemuś innemu rocznikowi "dowalą"
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

aabcd12 pisze:Wiem, że nikt nie jest jasnowidzem, ale ile mniej więcej mogę stracić punktów za zadanie z okręgami, jeżeli źle wyznaczyłem równanie drugiego okręgu (tego z parametrem) i rozwiązałem zadanie do końca (rozpatrzyłem oba przypadki styczności - tylko wyniki były trochę dziwne).
Trudno wyczuć - w wersji optymistycznej minus 1 (za błąd rachunkowy), ale klucz nie musi być tak optymistyczny.
Beed pisze:Problemem moim zdaniem nie jest nawet skaczący poziom tylko to, że matura liczy się przez ileś tam lat i czasem łatwiej jest poczekać aż jakiemuś innemu rocznikowi "dowalą"
I dlatego wyniki powinny być liczone nie bezwzględnie, tylko centylowo - wtedy wynik matury informuje, jak ją napisałeś w porównaniu z innymi piszącymi ten sam egzamin i jest pełna porównywalność pomiędzy rocznikami.

JK
MlodyMatematykAmator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 23 mar 2019, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 16 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: MlodyMatematykAmator »

Jan Kraszewski pisze: I dlatego wyniki powinny być liczone nie bezwzględnie, tylko centylowo - wtedy wynik matury informuje, jak ją napisałeś w porównaniu z innymi piszącymi ten sam egzamin i jest pełna porównywalność pomiędzy rocznikami.
Chociaż z drugiej strony takie rozwiązanie też nie byłoby do końca sprawiedliwe. W zeszłym roku zdaje się, że wynik 80% to już było lepiej napisane niż 98% czy 99%. W przypadku liczenia się tylko centyli, osoba która zdobyła 100% nie miałaby prawie żadnej przewagi punktowej od osoby, która zdobyła 10 punktów mniej.

Jeszcze raz pozwolę sobie dopytać. Przez ostatnie dwa lata matury były trudne. Jednak jak oceniają Państwo poziom tegorocznej w porównaniu do 2015, 2016? Zbliżony, czy zdecydowanie najłatwiejsza?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: loitzl9006 »

Wg mnie zbliżony do 2015. W 2019 może i najłatwiejsza, ale na pewno nie zdecydowanie najłatwiejsza.

Moim zdaniem, od najtrudniejszej do najłatwiejszej to będzie tak:
2018, 2016, 2017, 2015, 2019

Gdyby nie te wyniki zadań z 2015, mocno skłaniające do sprawdzenia obliczeń (i straty czasu) np. \(\displaystyle{ \sqrt{\frac{253}{13}}}\) albo \(\displaystyle{ \frac{12+\sqrt{109}}5}\), to 2015 byłaby najłatwiejsza.

W 2019 dużo ładniejsze wyniki wychodziły
Tajemniczy59
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 15 paź 2016, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 22 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Tajemniczy59 »

Witam, czy teraz, znając klucz odpowiedzi mógłby ktoś mi powiedzieć, czy za zastosowanie wzoru sumy ciągów w zadaniu 6 otrzymam maksymalną ilość punktów? Wynik mam poprawny.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kfadrat »

Sumy jakiego ciągu?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

Tajemniczy59 pisze:Witam, czy teraz, znając klucz odpowiedzi mógłby ktoś mi powiedzieć, czy za zastosowanie wzoru sumy ciągów w zadaniu 6 otrzymam maksymalną ilość punktów? Wynik mam poprawny.
Jeżeli w jakiś rozsądny sposób napisałeś, co sumujesz (i sumowałeś to, co trzeba) i wyszedł Ci poprawny wynik, to zapewne otrzymasz max.

JK
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kfadrat »

Bez wyjaśnienia dlaczego zastosowałeś taki wzór nie ma szans na max, nie mamy bowiem tutaj ciągu arytmetycznego, a pary liczb, których sumy są równe.
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kfadrat »

I jak, zadowoleni z wyników?
Bourder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 19 mar 2016, o 12:38
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 10 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Bourder »

Ja mimo pomyłki w zadaniu z ciągiem napisałem na 92%. Trochę boli brak 100%, ale co poradzić? Poza tym, mam też 94% z rozszerzonego angielskiego i 95% z rozszerzonego polskiego (magia) co daje mi bodajże 93.1 punktów rekrutacyjnych na matematykę na UW, zatem biorąc pod uwagę progi w okolicach 72 punktów (możliwe, że raz był około 84), mam pewność, że tam się dostanę.

Patrząc na wstępne sprawozdania na stronie CKE, to ta matura była porównywalna z tymi z lat 2015 i 2017.
Awatar użytkownika
Bratower
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 26 paź 2017, o 05:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 64 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Bratower »

88% matematyka rozszerzona
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Jan Kraszewski »

Patrząc na skale centylowe, to tegoroczna matura (z przymrużeniem oka) była łatwiejsza od zeszłorocznej o 20 punktów procentowych (czyli o 10 punktów maturalnych).

JK
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: VirtualUser »

Smutno, to zaburza rekrutację na przyszłe lata.
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Matura rozszerzona z matematyki 2019

Post autor: Kfadrat »

VirtualUser pisze:Smutno, to zaburza rekrutację na przyszłe lata.
Zgadzm się , kolejne roczniki mogą być jeszcze bardziej pokrzywdzone, niż obecny.
ODPOWIEDZ