Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Szustarol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 10 mar 2018, o 18:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: Szustarol »

Witam
Wiem że do matury już czasu niewiele, ale jako że zrobiłem już większość zadań ze zbiorów to zastanawiam się co warto jeszcze przerobić.
Na tą chwilę przerobiłem dwie części kiełbasy, teraz matura z nowej ery, zadania powtórzeniowe państwa Kurczab oraz zbiór zadań wydawnictwa Pazdro. Wszystkie zbiory zrobione od deski do deski z pominięciem kombinatoryki, prawdopodobieństwa i analitycznej, ponieważ jestem w technikum i w zasadzie z programem jesteśmy na styk, więc chce te działy robić na bieżąco.
Jeśli chodzi o zadania to w zasadzie robię je machinalnie, problem zazwyczaj jest przy dowodach algebraicznych i geometrycznych ale wiadomo jak to jest- wystarczy czegoś nie zauważyć i można spędzić godzinę nad zadaniem.
Pojawia się tu moje pytanie, co warto zrobić jeszcze żeby dobrze zdać maturę? Chce dostać się na AGH więc w zasadzie muszę mieć 100%, natomiast już mi się źle robi jak widzę repetytoria, może warto byłoby zrobić jakiś dział matematyki do przodu a dzięki temu zadania licealne okażą się łatwe? Ponadprogramowo nauczyłem się całek oraz szeregu taylora, jako że jestem w technikum znam również zagadnienia powiązane z systemem binarnym, ale potrzebuję porady co można się jeszcze nauczyć stricte do matury, chyba że jest jeszcze jakiś naprawdę dobry zbiór zadań. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: kmarciniak1 »

Całki w żaden sposób nie pomogą.
Skoro jesteście na styk z programem i zostały wam te trzy działy to zajmij się nimi.
Szustarol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 10 mar 2018, o 18:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: Szustarol »

Pomogły nie raz przy zadaniach z wielomianami czy chociażby w fizyce którą również zdaję, pisałem tylko że to umiem i pytałem co oprócz tego warto znać.

Zdaję sobie sprawę że logiczne zdaje się zajęcie tymi tematami ale mając teraz po 6 godzin matematyki w tygodniu i tempo robienia zadań nieco szybsze niż reszta klasy, te trzy działy będę mógł spokojnie opanować w czasie lekcji. Trochę pomyślałem i może jednak popracuję nad dowodami geometrycznymi i algebraicznymi ale pytanie - czy jest do nich jakiś dobry zbiorek?
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: kmarciniak1 »

Pisałem maturę z obu tych przedmiotów i ani razu nie brakowało mi tego, że nie umiałem całek.No ale jak tam sobie chcesz.

Nie warto znać nic ponad to co w podstawie programowej, bo matura jest tak ułożona, że ma sprawdzać te wiadomości, które są w niej ujęte(Znaczy oczywiście warto znać ale nie do matury).
Mimo wszystko polecam już zabrać się za kombinatorykę i prawdopodobieństwo żebyś się oswoił z takim myśleniem.

Są też takie fajne próbne arkusze maturalne z OE Pazdro .Kosztują koło 15 zł za sztukę i każdy ma po 5 arkuszy. Są bodajże 4 takie zestawy. Trudne są więc może Ci się przydadzą
Szustarol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 10 mar 2018, o 18:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: Szustarol »

Zestaw próbny nr 4 zgarnąłem na jakimś konkursie ale jeszcze do niego nie zajrzałem, ale dzięki za przypomnienie, już się za niego biorę. Ogólnie co do Pazdro to też uważam że dość dobre przygotowanie, mamy od nich podręcznik na co dzień w szkole i póki co nie zaskoczyły mnie zadania spoza książki
Ostatnio zmieniony 21 lut 2019, o 18:57 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: na co dzień.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22171
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: a4karo »

kmarciniak1 pisze:
Nie warto znać nic ponad to co w podstawie programowej, (...)
To wolisz mieć papier czy wiedzę?
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: Kfadrat »

(Znaczy oczywiście warto znać ale nie do matury).
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: VirtualUser »

a4karo pisze:
kmarciniak1 pisze:
Nie warto znać nic ponad to co w podstawie programowej, (...)
To wolisz mieć papier czy wiedzę?
Każdy rozsądny człowiek, który nie ma indeksu w kieszeni i ma ambicje by dostać się na mocny wydział dobrej uczelni na dwa miesiące przed maturą będzie grzał materiał z egzaminów do samego końca - a jeśli jest pasjonatem to trust me, ale po maju też jest czas na rozwijanie własnej wiedzy i pasji.-- 21 lut 2019, o 23:54 ----------------------------------------------------------
Jeśli masz problem z dowodami to zapodam parę miejsc gdzie warto poćwiczyć:
zadania.info - średnie i trudne odpal sobie z działów, z których czujesz się niepewnie - za tą stronę to maturzyści powinni nosić tych adminów na plecach po wszystkich OKE w Polsce
Jeśli nie lubisz formuły zadania.info, to podaję parę tytułów z dowodów, które sam pykałem przed maturą, ale i tak uważam, że stronka, którą podałem jest najlepsza:

1. Udowodnij że. Maria Romanowska
2. Dowody matematyczne - Dariusz Kulma (to jest generalnie słaba pozycja, ale znajdziesz w niej trochę dowodów innych niż te, które są w obecnych pozycjach na rynku - także do przekartkowania, zaznaczenia ołówkiem jakiś bardziej porypanych i w ten sposób wyciągniesz z niej to co najlepsze)
3. Nierówności dla początkujących olimpijczyków Kubica, Szymczak (ale to takie bardziej olimpiado podobne)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22171
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: a4karo »

VirtualUser pisze: Każdy rozsądny człowiek, który nie ma indeksu w kieszeni i ma ambicje by dostać się na mocny wydział dobrej uczelni na dwa miesiące przed maturą będzie grzał materiał z egzaminów do samego końca - a jeśli jest pasjonatem to trust me, ale po maju też jest czas na rozwijanie własnej wiedzy i pasji.
Pozwolę się z Tobą nie godzić: w życiu niektórych rozsądnych ludzi następuje taki moment w matematycznej edukacji, w którym stwierdzasz, że opanowałeś techniki i masz wiedzę wystarczającą do zdania egzaminu.
Od tego miejsca nie ma żadnego znaczenia czy rozwiążesz dodatkowy tysiąc zadań, czy oddasz się grze w szachy. (ok, w tym tysiącu możesz trafić na jeden czy dwa kwiatki,które Cię wzbogacą, ale czy to jest warte aż takiego nakładu pracy?). Oczywiście zamiast grać w szachy możesz bawić się matematyką, ale z pewnością już nie z książek przygotowujących do matury.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: VirtualUser »

Gdy progi są wyżyłowane to wówczas każdy taki napotkany kwiatek może przesądzić o tym czy znajdziemy się nad/pod kreską.
albanczyk123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2017, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdzieś
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 11 razy

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: albanczyk123456 »

Zadania z olimpiad matematycznych bardzo rozwijają. Doświadczenie płynące z takich zadań może okazać się bez cenne podczas egzaminu maturalnego.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: VirtualUser »

nikt nie mówi, że OM się nie przydaje, mówię co bardziej się opłaca.
Awatar użytkownika
Rafsaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 19 lut 2017, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie/Wrocław
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 80 razy

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: Rafsaf »

VirtualUser pisze: 3. Nierówności dla początkujących olimpijczyków Kubica, Szymczak (ale to takie bardziej olimpiado podobne)
Polecam, do matury idealne bo cienkie, treściwe a poziom ciut większy niż maturze ale znowu nie kosmiczny no i są szkice(uważam że bardziej opłaca się coś takiego przerobić niż często trywialne maturalne nierówności)

Jak nienawidzisz geometrii na płaszczyźnie to możesz tryhardować pierwsze 2 działy pompego, ale nigdy nie widziałem więcej niż 1 trudniejszego zadania z geo na płaszczyźnie na maturze
Szustarol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 10 mar 2018, o 18:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: Szustarol »

Nie lubię geometrii płaskiej ponieważ uważam że jest wyżyłowana. Chodzi mi o to, że takie tematy jak analiza czy geometria analityczna dla maturzystów są i tak dość trudne i świeże, więc zadania maturalne są proste - jakaś podstawowa optymalizacja czy to geometryczna czy optymalizacja funkcji. Natomiast geometria jest tłuczona od podstawówki, więc zadania są już tak powydziwiane, że często pół godziny można nad nimi spędzić i nic nowego nie napisać, a czasem wiedza matematyczna niewiele daje - czasem i nauczyciele nie wiedzą jak dane zadanie zrobić i muszą się sporo namyślać.
Ale wracając do tematu, bo strasznie się rozpisalem, dzięki za twoją propozycję, również z niej skorzystam, bo niestety jedno zadanie z geometrii może zadecydować o tym, czy będę studiować czy nie. Póki co jestem w 3/4 książki poleconej mi powyżej i powiem szczerze że dużą część tych zadań już w podobnej formie spotkałem, faktycznie kilka "kwiatków" się znalazło i chwilę nad nimi posiedziałem, możliwe że idzie mi trochę lepiej także może tłuczenie tych dowodów ma jednak sens.
albanczyk123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2017, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdzieś
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 11 razy

Co warto do matury oprócz zbiorów powtórzeniowych

Post autor: albanczyk123456 »

Szustarol pisze: Natomiast geometria jest tłuczona od podstawówki, więc zadania są już tak powydziwiane, że często pół godziny można nad nimi spędzić i nic nowego nie napisać, a czasem wiedza matematyczna niewiele daje - czasem i nauczyciele nie wiedzą jak dane zadanie zrobić i muszą się sporo namyślać.
Rozwiązywanie zadań maturalnych powinno polegać na myśleniu.
ODPOWIEDZ