Poprawa rozszerzenia na maxa, z czego się uczyć?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
aabcd12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2018, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Poprawa rozszerzenia na maxa, z czego się uczyć?

Post autor: aabcd12 »

Cześć, miałem w tym roku 80% z rozszerzenia (chociaż mogłem mieć trochę więcej), a potrzebuje 90-100%. Przerobiłem wcześniej podręczniki H.Pawłowskiego, prawie całego kiełbasę, do tego jakieś pojedyncze zadania i większość matur. Z czego się uczyć, żeby być gotowym na takie niespodzianki jak np. tegoroczne zadania z geometrii analitycznej albo z podzielności? Mam w domu jeszcze zbiory aksjomatu, ars mathematica, pazdro, ale chyba nie ma sensu tego wszystkiego przerabiać. Może zabrać się za jakieś konkursy, chociażby za omj? Jest mi w stanie ktoś coś doradzić?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Poprawa rozszerzenia na maxa, z czego się uczyć?

Post autor: Premislav »

Shortlisty z IMO:

Kod: Zaznacz cały

https://www.imo-official.org/problems.aspx


Przerobisz je, to może nawet poprawisz maturę na te \(\displaystyle{ 90\%}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Poprawa rozszerzenia na maxa, z czego się uczyć?

Post autor: Jan Kraszewski »

Premislav, nie nabijaj się z chłopaka.

JK
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Poprawa rozszerzenia na maxa, z czego się uczyć?

Post autor: Premislav »

A tak serio, to
Mam w domu jeszcze zbiory aksjomatu, ars mathematica, pazdro, ale chyba nie ma sensu tego wszystkiego przerabiać.
No tak, lepiej żeby się kurzyły na półce, ew. opylić na alledrogo. Właśnie przerób jak najbardziej, tylko nie rób 50 takich samych zadań, ale wybieraj te trudniejsze (skoro napisałeś na \(\displaystyle{ 80\%}\), to raczej z takimi ultra standardami nie masz problemu). Zadania z OMJ są bardzo dobre do ćwiczenia myślenia matematycznego (tak że polecam tak poza tematem), ale nie pomogą Ci raczej (poza geometrią, która na OMJ jest 20 razy trudniejsza niż na maturze, a też do zrobienia maturalnymi metodami) przy tak określonym celu, bo są to problemy po prostu w większości zupełnie innego typu (przeważnie mniej obliczeniowe, bardziej na rozkminę) i różnią się potrzebną teorią (np. przydałaby się znajomość kongruencji czy pewnych nieomawianych zazwyczaj w szkole rzeczy z kombinatoryki, a nie uświadczysz wielomianów, pochodnych, geometrii analitycznej itd.).-- 11 gru 2018, o 00:30 --Ech, chciałem edytować poprzedni post, bo złośliwość to mój odruch warunkowy
Janowa-Pawłowa-Kremówkowa, ale głupio zostawiać taki wredny post, lecz nie zdążyłem.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Poprawa rozszerzenia na maxa, z czego się uczyć?

Post autor: Jan Kraszewski »

Jeśli chodzi o "niespodzianki z podzielności", to porobienie zadań z

Kod: Zaznacz cały

http://www.math.uni.wroc.pl/matematyka-dla-myslacych
nie zaszkodzi.

Moim zdaniem tegoroczne zadanie "z podzielności" było akurat proste, bardziej męcząca była analityczna, ale raczej z powodów rachunkowych.

JK
aabcd12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2018, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Re: Poprawa rozszerzenia na maxa, z czego się uczyć?

Post autor: aabcd12 »

Premislav - gdyby nie było mi potrzebne tyle %, to bym przecież nie pytał. Oczywiście przerabianie trywialnych maturalnych zadań, które co roku są takie same donikąd nie zmierza, dlatego chciałbym przygotować się na jakieś niespodzianki i zastanawiam się co może mi najbardziej w tym pomóc.

JK - dziękuje, wygląda ciekawie. Zadanie z analitycznej dla mnie akurat było za trudne, za to z podzielnością chyba dostałem 2 punkty, więc przynajmniej do ruszenia.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Poprawa rozszerzenia na maxa, z czego się uczyć?

Post autor: Jan Kraszewski »

aabcd12 pisze:Zadanie z analitycznej dla mnie akurat było za trudne,
No to może porób trochę analitycznej, z niej zawsze coś jest. W analitycznej najważniejsze jest wyrobienie umiejętności ułożenia planu dojścia do celu i to można ćwiczyć (potem trzeba jeszcze ten plan zrealizować bez pomyłek rachunkowych w rozsądnym czasie, no ale to już inna umiejętność...).

JK
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Poprawa rozszerzenia na maxa, z czego się uczyć?

Post autor: Premislav »

No to jak pisałem, geometrię z OMJ możesz robić jak najbardziej. Jeszcze jak.
A poza tym jest taki zbiór:
Zbiór zadań maturalnych z matematyki na ocenę celującą Witolda Stachnika. To są dość stare zadania, ale w mojej ocenie wyraźnie trudniejsze niż to, co ostatnio jest na maturze, a trochę w tym stylu (nie twierdzę tu, że sama matura z matmy jest banalna, prawda, schematyczna, ale jednak wyraźnie trudniejsza i bardziej pracochłonna niż ta sprzed 2015 roku, a po 2006-2007; to te zadania są jeszcze wcześniejsze). Ludzie z ostatnich lat poza tym chwalą Ars Mathematica właśnie (tutaj się nie wypowiem, bo nie miałem w ręku).-- 11 gru 2018, o 01:07 --O, a tak poza tym, że też na to wcześniej nie wpadłem:
403591.htm
406703.htm
420468.htm
431850.htm

Z różnych źródeł zadanka, niektóre bardziej w stylu konkursowym, niż maturalnym, ale sporo dość adekwatnych. Trochę się tego nazbierało…
aabcd12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2018, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Re: Poprawa rozszerzenia na maxa, z czego się uczyć?

Post autor: aabcd12 »

Dzięki panowie za odpowiedzi, jakby ktoś chciał coś jeszcze dodać to śmiało. Z omj robiłem trochę geometrii i później niewiele było zadań maturalnych, które były w stanie mnie zaskoczyć, także ogólnie też polecam takie rozwiązanie.
ODPOWIEDZ