Matura, Fizyka jak się przygotować?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
NissmoOne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 paź 2018, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: UK

Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: NissmoOne »

Siema Po 5 latach postanowiłem poprawić maturę i dodać sobie jakieś przedmioty jednym z nich bd Fizyka poz. rozszerzony. Prosiłbym o pomoc w zebraniu materiałów by się nauczyć.
Chcę iść na studia informatyczne i chcę poprawić informatyke i zdać ja z rozszerzeniem plus angielski rozszerzony co nie bd trudne no i myślałem nad matematyką rozszerzoną lub tą fizyke rozszerzone.
Czy lepiej będzie jeśli napiszę matme z rozszerzeniem czy fizyke roz.??
Nie jestem pewien czy dam rade ogarnąć fizyke i matme bo dość sporo pracuje ale wiem że jeden przedmiot powinienem dać rade, mam zdaną matme na ok 60% podst.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: VirtualUser »

zależy gdzie chcesz iść, weź pod uwagę to, że na wiele uczelni brany jest wynik na tej zasadzie:
Matematyka PR oraz (Fizyka PR albo Informatyka PR)
NissmoOne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 paź 2018, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: UK

Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: NissmoOne »

no tak ja chce do poznania na politechnike isc i chce napisac informatyke jeszcze raz ale z rozszerzeniem no i nwm czy lepiej bd napisac matme tylko rozszerzenie czy zaczac nowy przedmiot fizyke i od razu na rozszerzone isc??
Ostatnio zmieniony 5 paź 2018, o 20:13 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: od razu.
Zacny_Los
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 17 gru 2017, o 23:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Re: Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: Zacny_Los »

Upewnij się najpierw, że wystarczy ci napisanie tylko jednego z tych przedmiotów. Zawsze lepiej mieć napisane obydwa.
Myślę, że nikt poza tobą samym nie wie lepiej, czy szybciej i lepiej nauczysz się fizyki czy matmy.
Patrząc na statystyki ( ... le/wyniki/) więcej osób pisząc fizykę zdobywa większą liczbę punktów. Osób zdobywających dużą liczbę punktów z matmy rozszerzonej jest bardzo mało.
ALE może to wynikać z popularności matematyki rozszerzonej, ludzie myślą, że jak podstawa jest łatwa to podobnie będzie z rozszerzeniem.
Nauka matmy do rozszerzenia to nauka całej III klasy (pod warunkiem że podstawę, tj. głównie I i II klasę masz opanowaną do perfekcji). Nauka fizyki od zera, to wciąż nauka całych trzech lat.

Wybór należy do ciebie.
Awatar użytkownika
Rafsaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 19 lut 2017, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie/Wrocław
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 80 razy

Re: Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: Rafsaf »

Generalnie na studiach informatycznych bez wiedzy na poziomie matematyki PR z liceum może być baaardzo ciężko, prawie wszędzie przynajmniej pierwszy rok to właściwie przedmioty matematyczne, na poziomie 60% matematyki podstawowej sprzed x lat(z tego co zrozumiałem nie miałeś wiele do czynienia z matematyką od tamtego czasu) oblejesz te przedmioty prawie na pewno.

I choć z całym przekonaniem poleciłbym fizykę rozszerzoną, bo naprawdę jest dużo łatwiejsza niż matma, nawet od zera, to z przyczyn wyżej jedyny sensowny wybór to matematyka.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: VirtualUser »

Krąży legenda, że student informatyki komputer widzi na trzecim roku <3
NissmoOne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 paź 2018, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: UK

Re: Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: NissmoOne »

No wiec lepiej skusic sie na fizyke? Sporo wzorow i dziwnej teorii...
Chyba bd najlepiej fize bo doda sporo punktow.
Jakich materialow sie chwycic? Zebrac ksiazki z technikum czy lepiej jakas ksiazke pod mature?
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: VirtualUser »

Jeśli chodzi o książki (w sensie książki książki, takie z teorią) do matury z fizyki to... nie polecam żadnej. Wszystkie obecne to jeden wielki syf, zawierają mnóstwo uproszczeń i jedynie mącą w głowie gdy próbujesz bardziej wniknąć w temat. Osobiście gdy miałem jakiś problem z zagadnieniem to wnikałem w książki Halidaya, tam wszystko jest porządnie wyłożone. A jeśli już zamierzasz uczyć się teorii (bo wypada) no to najlepiej jakieś repetytorium. Od siebie polecam najbardziej vademecum Sowy (rzadko spotykane, ale uważam, że najlepsze) bądź grega. A poza tym to robić zbiory zadań i arkusze.
NissmoOne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 paź 2018, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: UK

Re: Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: NissmoOne »

No tak cos do teorii jakas ksiazka dzisiaj na silce jak biegalem wlaczylem sobie na yt jakis material o Kinematyce glownie teorie ale ok zamierzam w ten sposob kontynuowac plus jakas ksiazka i zaczne rozwiazywac arkusze z zadaniami na ym bd pewnie problem kusi mnie napisac matematyke rozszerzona ale wiem ze moze byc ciezko nauczyc sie zwlaszcza ze chce infe na rozsz... napisac tez nwm czy podołam
Matmie wydaje mi sie że moglbym dosc szybko ja sobie przypomniec aczkolwiek nie wiem jak to wyjdzie na rozszerzeniu ?
Hmmm.... nwm jeszcze sie zastanowie ale fizyka na pewno ...
Stokastyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 lis 2018, o 14:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

Re: Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: Stokastyk »

Pytanie - jak to jest - każdy maturzysta dostaje tablice wzorów na egzaminie?
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: kmarciniak1 »

Stokastyk pisze:Pytanie - jak to jest - każdy maturzysta dostaje tablice wzorów na egzaminie?
Ależ oczywiście.
Percepton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 30 paź 2018, o 10:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 31 razy

Re: Matura, Fizyka jak się przygotować?

Post autor: Percepton »

z czachy wszystko wyprowadzasz
ODPOWIEDZ