Formalności przed maturą

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Formalności przed maturą

Post autor: VirtualUser »

Witam, mam pytania co do formalności przed maturą. Jeśli mam takie polecenie:
Zakoduj pierwsze trzy cyfry rozwinięcia dziesiętnego otrzymanego wyniku a wynik to \(\displaystyle{ \frac{2}{3} = 0,(6)}\) to koduję
\(\displaystyle{ 0 6 6}\) czy \(\displaystyle{ 666}\)? W różnych zbiorach spotkałem różne zapisy.
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: squared »

Moim zdaniem: \(\displaystyle{ 666}\), gdyż jeśli masz zakodować \(\displaystyle{ 066}\) to jest polecenie zakoduj cyfrę jedności i dwie pierwsze cyfry rozwinięcia dziesiętnego.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: VirtualUser »

squared pisze:Moim zdaniem: \(\displaystyle{ 666}\), gdyż jeśli masz zakodować \(\displaystyle{ 066}\) to jest polecenie zakoduj cyfrę jedności i dwie pierwsze cyfry rozwinięcia dziesiętnego.
Mógłbyś podać polecenie gdzie tak konkretnie napisali? Bo właśnie jest inaczej:
kolejno cyfrę jedności i pierwsze dwie cyfry po przecinku rozwinięcia dziesiętnego otrzymanego wyniku.
Zadanie z matury NF.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2018, o 12:26 przez VirtualUser, łącznie zmieniany 1 raz.
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: squared »

A to było zacytowane akurat z książki. Co nie zmienia faktu, że zawsze, jak chcą cyfrę jedności to piszą, że chcą
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: VirtualUser »

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozwini%C4%99cie_dziesi%C4%99tne
Z tego wynika, że rozwinięcie dziesiętne obejmuje też \(\displaystyle{ 0}\). Wiem, że z reguły tak piszą, ale chcę być pewien gdy jednak tego nie napiszą.
calculus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 17 paź 2016, o 21:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: calculus »

I dlatego właśnie na maturze, żeby nie było takich problemów, CKE używa sformułowania: ,,wpisz kolejno cyfrę jedności i pierwsze dwie cyfry po przecinku" (źródło: matura maj 2018 poziom rozszerzony, zadanie 5).

Poza tym proszę się nie obrazić, ale podawanie tak ,,wiarygodnego" źródła informacji jak wikipedia (gdzie większość artykułów piszą amatorzy bez odniesień do źródeł) wygląda nieco niepoważnie i nieprofesjonalnie. Powoływać powinno się na konkretne podręczniki matematyczne, ale nie bzdury pisane w internecie przez kogo popadnie. Jakby u mnie w pracy dyplomowej, której jestem promotorem, student podał wikipedię jako źródło, to bym go wyrzucił z dyplomu i kazał szukać innego promotora.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: VirtualUser »

calculus pisze:I dlatego właśnie na maturze, żeby nie było takich problemów, CKE używa sformułowania: ,,wpisz kolejno cyfrę jedności i pierwsze dwie cyfry po przecinku" (źródło: matura maj 2018 poziom rozszerzony, zadanie 5).

Poza tym proszę się nie obrazić, ale podawanie tak ,,wiarygodnego" źródła informacji jak wikipedia (gdzie większość artykułów piszą amatorzy bez odniesień do źródeł) wygląda nieco niepoważnie i nieprofesjonalnie. Powoływać powinno się na konkretne podręczniki matematyczne, ale nie bzdury pisane w internecie przez kogo popadnie. Jakby u mnie w pracy dyplomowej, której jestem promotorem, student podał wikipedię jako źródło, to bym go wyrzucił z dyplomu i kazał szukać innego promotora.
I co na ten temat piszą profesjonalne podręczniki?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: Jan Kraszewski »

Nie uogólniałbym. Nie należy oczywiście traktować Wikipedii jako wyroczni, ale sporo haseł (zwłaszcza w Wikipedii angielskiej) jest tam porządnie opracowanych.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: a4karo »

Czasopisma (nawet dobre) nie oburzaja się na cytaty z wiki
enedil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 20 mar 2014, o 16:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: enedil »

Wikipedia matematyczna, w przeciwieństwie do nauk np. humanistycznych ma tę ogromną przewagę, że dużo źródeł nie potrzeba, jeśli można w artykule zawrzeć dowód.
calculus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 17 paź 2016, o 21:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: calculus »

a4karo pisze:Czasopisma (nawet dobre) nie oburzaja się na cytaty z wiki
Rozumiem, że chodzi o czasopisma naukowe (a nie popularno-naukowe)? Jeśli tak, proszę podać przykładowe tytuły, czy są to czasopisma z listy A ministerstwa, ile mają punktów i jaki jest ich impact factor. Ewentualnie poproszę sam tytuł czasopisma, resztę sprawdzę sobie sam.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: PoweredDragon »

calculus pisze:...
Co do wiarygodności - nie są do końca pisane przez amatorów. Na ogół to osoby zdające sobie sprawę z tego, co edytują, robią to. Powołują się na źródła (na co wskazuje obecność przypisów) i, wbrew pozorom, nie ma tam zbyt wielu błędów merytorycznych (szczególnie na, jak już wspomniano, angielskiej wikipedii). Kiedyś próbowałem coś edytować i musiałem czekać na weryfikację informacji, zanim ją sprawdzono, więc nie jest to też "samowolka"...
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: VirtualUser »

Mam obawy, że calculus po prostu nie do końca zna zasady działania wiki i stąd wynika jego frustracja. Jako wykładowca powinien Pan zgłębić dany temat zanim Pan się o nim wypowie, prawda? Aczkolwiek temat trochę zbiegł z toru, ja dalej jestem ciekaw tych źródeł, mam nadzieję, że nadmieni Pan kilka stanowisk. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: AiDi »

PoweredDragon pisze: Kiedyś próbowałem coś edytować i musiałem czekać na weryfikację informacji, zanim ją sprawdzono, więc nie jest to też "samowolka"...
Niestety nie zawsze działa to jak należy, kilku specjalistów z różnych dziedzin fizyki próbowało na przestrzeni lat poprawiać błędy merytoryczne w angielskich artykułach i niestety ich poprawki nie przeszły... W niezbyt zaawansowanych tematach można wiki w miarę ufać, ale im temat bardziej specjalistyczny tym gorzej. Choć matematyki to raczej się nie tyczy, bo to mało "gadana" nauka.
calculus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 17 paź 2016, o 21:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy

Re: Formalności przed maturą

Post autor: calculus »

VirtualUser pisze:Mam obawy, że calculus po prostu nie do końca zna zasady działania wiki i stąd wynika jego frustracja. Jako wykładowca powinien Pan zgłębić dany temat zanim Pan się o nim wypowie, prawda? Aczkolwiek temat trochę zbiegł z toru, ja dalej jestem ciekaw tych źródeł, mam nadzieję, że nadmieni Pan kilka stanowisk. Pozdrawiam.
Bardzo mi przykro, ale ja za nikogo nie będę chodził do biblioteki i szukał książek. Proszę sobie samemu ruszyć 4 litery do biblioteki i szukać co książki mówią o tym zagadnieniu. Niedoczekanie moje. Moim studentom też nie szukam literatury do prac dyplomowych czy magisterskich - sami mają sobie iść gdzie należy. A jak mi cytują bzdury z wikipiedii lub googli - to sobie szukają nowego promotora.

Nie muszę wiedzieć jak działa jakaś internetowa cośtampedia - w takim czymś byle kto może sobie np. napisać, że ziemia jest płaska i będzie sobie wisiało. Takich mało ważnych tematów jako naukowiec nie zgłębiam, bo szkoda mi na nie czasu, a ponadto zamiast internetowych ,,opowieści dziwnej treści" mam całą bibliotekę literatury fachowej.

Jedyne co mnie może aktualnie może zdumiewać to to, że młodzi ludzie źródeł wiedzy szukają w śmietniku jakim jest internet. I, co ważniejsze, że zupełnie bezkrytycznie przepisują to co im ,,ciocia i wujek" wyświetlą.

Ale z drugiej strony uspokoiłem się jak sobie pomyślałem, że dzięki takiej postawie młodych ludzi ja będę miał zagwarantowaną pracę do końca życia. Bo moje źródła używane w pracy jako wykładowca oraz projektant są lepsze niż internet.
ODPOWIEDZ