Nauka do matury

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
recker02
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 1 mar 2016, o 19:41
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Nauka do matury

Post autor: recker02 »

Witam. Przychodzę tutaj z pytaniem jak zaplanować naukę do matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Chciałbym powtórzyć wszystkie działy, chociaż w jakimś stopniu + robić arkusze. Do tej pory robiłem arkusze maturalne z wczesniejszych lat, a powtarzałem tylko ten materiał jaki miałem aktualnie na lekcjach w szkole. Jak zaplanować powtórkę wszystkich działów? Wiem, że zostało mało czasu, no ale cóż.. Lepiej później niż wcale. Może jakos inaczej to 'ogarnąć'? Dodam, że moja wiedza nie jest na aż tak niskim poziomie, ale nie jest dla mnie zadowalający. Chciałem przygotowywać się z książki Andrzeja Kiełbasy oraz Twoja Matura. Czy może polecicie coś innego?
Awatar użytkownika
Richard del Ferro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 190
Rejestracja: 13 mar 2016, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Nauka do matury

Post autor: Richard del Ferro »

A tam mało xD Ja sie uczyłem przez 2 tygodnie codziennie i 100/90 pykło nie boj sie kup sobie premium za te marne 9zl czy iles na zaprzyjaznionej stronie z arkuszami i napieraj
Jezeli masz 30% po jednym dniu powinienies dobic do 50%, nastpnego do 60% i bedzie dobrze.

Podstawowych arkuszy nie rób, strata czasu, no moze pierwsze 2 dni-- 26 sty 2018, o 11:59 --Schematy i zadania z tych matur sa tak powtarzalne ze to szok
recker02
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 1 mar 2016, o 19:41
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Re: Nauka do matury

Post autor: recker02 »

Richard del Ferro pisze:A tam mało xD Ja sie uczyłem przez 2 tygodnie codziennie i 100/90 pykło nie boj sie kup sobie premium za te marne 9zl czy iles na zaprzyjaznionej stronie z arkuszami i napieraj
Jezeli masz 30% po jednym dniu powinienies dobic do 50%, nastpnego do 60% i bedzie dobrze.

Podstawowych arkuszy nie rób, strata czasu, no moze pierwsze 2 dni

-- 26 sty 2018, o 11:59 --

Schematy i zadania z tych matur sa tak powtarzalne ze to szok
Mowiac o zaprzyjaznionej stronie z arkuszami o czym mowa? Bo serio nie wiem!
mini_ barca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 29 sty 2018, o 19:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Nauka do matury

Post autor: mini_ barca »

Kluczem jest robienie zadań na potęgę. Jestem ubiegłorocznym maturzystą więc mogę Ci co nieco podpowiedzieć. Tak jak przedmówca powiedział: gdyby nie to, że schemat zadań na maturze jest taki sam od kilku lat to szanse na wyniki + 80% miały by same tęgie głowy, czy olimpijczycy. W dzisiejszych czasach napisanie matury w przedziale +80% to żaden wyczyn, trzeba to sobie uświadomić.

Praktyka i jeszcze raz praktyka. Jeżeli zrozumiesz i wyuczysz się schematu to tak na prawdę z górki. Im więcej matur rozwiążesz tym lepiej dla Ciebie.
Warto skupić się na: Stereometrii, planimetrii, równaniach z parametrem wszelkiego typu: wielomiany, zadania kiedy wielomian W jest podzielny przez inny, wzory Vieta, kiedy widzisz funkcję musisz wiedzieć jakie ma właściwości i umieć poprawnie narysować. Dobry rysunek to 50% sukcesu. Reszta to tak na prawdę umiejętność korzystania z karty wzorów. Na koniec ważna rada: jeżeli spojrzysz na progi z poprzednich lat i będziesz uważał, ze trochę Ci braknie to pisz podanie o sprawdzenie wyniku do CKE. Obstawiam, że w 80% przypadków po takowym sprawdzeniu przyznają dodatkowe punkty. Mój kolega sprawdził sobie tak fizykę i dostał +4 pkt, czyli sporo. Obstawiam, że jakby jeszcze zerknął na matmę to dziś byłby na medycynie (brakło mu 4 pkt rankingowych).

/edit

+ dowody kiedy liczba jest podzielna przez jakąś liczbę (pewnie z parametrem), dowody w planimetrii (do rozwiązania dzięki znajomości podstawowych zależności + karta wzorów)

Pozdrawiam i powodzenia
Ostatnio zmieniony 30 sty 2018, o 13:51 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: maturzystą.
recker02
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 1 mar 2016, o 19:41
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Re: Nauka do matury

Post autor: recker02 »

Dziękuję bardzo. A skąd najlepiej arkusze brać? Pomijając cke z poprzednich lat?
mini_ barca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 29 sty 2018, o 19:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Nauka do matury

Post autor: mini_ barca »

Ciężko powiedzieć. Arkusz to nieoficjalnie zlepka zadań. Sam sobie taki możesz stworzyć. Może pogadaj z nauczycielem swoim.
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Re: Nauka do matury

Post autor: Ania221 »

Na portalu matematyka.info wrzucają próbne matury chyba od lutego. Są tam też próbne matury z poprzednich lat, prawdziwe matury z poprzednich lat i Lubelska próba przed maturą. Warto zapłacić, bo wtedy ma się też dostęp do pełnych rozwiązań.
ODPOWIEDZ