Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.

MIM UW vs MiNI PW

Czas głosowania minął 13 lip 2017, o 01:49

MIM UW
5
63%
MiNI PW
3
38%
 
Liczba głosów: 8

Rashair
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2 lip 2017, o 01:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: Rashair »

Witam.
Oczywiście wiem że ten temat był wiele razy poruszany na forum, ale wciąż nie znalazłem odpowiedzi .
Zależy mi głównie na nauce programowania. Jestem po technikum informatycznym.

Zacznę od tego że zależy mi na dużej ilości projektów programistycznych do wykonania - taki sposób nauki jest dla mnie najlepszy.

Z fizyką mi trochę nie po drodze - tzn. nigdy jej nie ogarniałem tak jak matmy - w szkole średniej to było wykuwanie zadanek na pamięć.

Jeżeli chodzi o algorytmikę to mi się nawet podoba . Ale też nie chciałbym rozwiązywać masy wymyślonych zadanek, które nie mają realnego zastosowania.

Obawiam się też trochę wysokiego poziomu na MiM-ie - podobno jest tam najwięcej olimpijczyków, a sam takim nie jestem i widzę znaczną różnicę poziomów pomiędzy wiedzą olimpijczyka i zwykłego maturzysty.

Jeżeli chodzi o wyniki to mam 100% z informatyki i 88% z rozszerzonej matematyki, angielski rozszerzony też 88% więc problemów z dostaniem się mieć nie powinienem.

Generalnie zależy mi głównie na jakimś podstawowym przygotowaniu do wejścia w życie zawodowe - jak wiadomo i tak większości nauczę się w pracy, ale która uczelnia da mi lepszy start ?

Proszę o wypowiedzi studentów obu wydziałów.

PS: Tak wiem że studia nie nauczą mnie programowania i wszystko będzie zależeć od mojego wkładu własnego.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: Mruczek »

Ja już kończę V rok informatyki na MIMie, ale dzięki kolegom mam dostęp do materiałów z MINI i dogłębnie porównywałem katalogi ECTS obu kierunków, dlatego mam pewne porównanie.

Na informatyce MiNI początkowo jest więcej obowiązkowych przedmiotów matematycznych - dużo więcej różnego typu metod numerycznych (w MATLAB) i analizy matematycznej (równania różniczkowe) niż na MIMie. Na MINI obowiązkowo dwa semestry algorytmów i struktur danych i matematyki dyskretnej a na MIMie po jednym. Na MINI więcej obowiązkowych egzaminów ustnych, na MIMie pojawiają się dopiero na przedmiotach obieralnych. Za to na MIMie już na pierwszym roku, w czasie nauki programowania gdzieś ta algorytmika jest przemycana zarówno na ćwiczeniach i projektach, co czyni zaliczenie wstępnych przedmiotów z programowania na MIMie trudniejszym. Na MINI dodatkowo przedmioty typu Fizyka, Elektronika, Konstrukcja sprzętu cyfrowego, dot. telekomunikacji itd.).
Mam wrażenie, że ogólnie na politechnikach przykłada się większą wagę np. do problemów optymalizacji liniowej i nieliniowej i takie przedmioty bywają tam obowiązkowe. Tego typu tematy często zupełnie pomija się w przedmiotach obowiązkowych na uniwersytetach wciskając więcej zadań algorytmicznych na problemy dyskretne.
Na MIMie więcej jest programowania współbieżnego, równoległego. MIM jest też mocniejszy z rzeczy systemowych (systemy operacyjne, rozproszone itd). Na MIM na etapie magisterskim jest ok. 17 różnych seminariów z różnych dziedzin, na MINI tylko trzy ścieżki (sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy CAD/CAM).
Na MIMie większą wagę przywiązują do teorii związanych z tworzeniem i semantyką języków programowania - pisze się: interpreter w Haskelu, kompilator, na MINI nie. I pewnie do tego jakiś duży projekt z sieci komputerowych np. radio internetowe oraz projekt z systemów operacyjnych w MINIXie; na MiNI raczej nie, ale za to będą projekty np. z grafiki komputerowej, programowania w środowisku graficznym.
Ponadto na MiNI na wielu przedmiotach są tzw. laboratoria punktowane, tzn masz ok. 75 minut na zrobienie zadania i na koniec oceniane są wyniki pracy (nie wiem jak oni się wyrabiają )- na MIM najczęściej zamiast tego są spore projekty już od pierwszego roku. Na MINI projekty zaczynają się w późniejszych latach i chyba częściej niż na MIMie są zespołowe ale będziesz musiał pisać więcej raportów i testów. W mojej ocenie laborki punktowane co prawda trochę zwalniają studenta z myślenia nad koncepcją rozwiązania zadania, ale za to mają za zadanie nauczyć go konkretnych technik, składni i konstrukcji języka w praktyce, co może mieć większą wartość niż projekty z MIMu. Zdecydowanie wymagają przygotowania do laboratoriów. Na MIMie jest luźniej - takie zadania laboratoryjne zwykle zadawane są do domu.
[fragment nieaktualny]
Jeżeli chodzi o przygotowanie do wejścia w zawód - na MINI króluje raczej .NET (zarówno pod względem aplikacji okienkowych jak i webowych), na MIMUWie jest jakieś Django z rzeczy webowych, .NET prawie nie istnieje, rzeczy Enterprise Javy też nie istnieją. Za to na MIMUWie np. większy nacisk w programowaniu obiektowym kładą nie na konkretną technologię a np. na modelowanie obiektowe UML. Na MINI jest większy wybór przedmiotów obieralnych uczących konkretnych technologii, na MIM raczej przedmiotów teoretycznych.
Wygląda na to, że na MINI na przedmiotach typu inżynieria oprogramowania kładą większy nacisk na stosowanie metod inżynierii w praktyce w projekcie np. wzorce projektowe itd. Na MIM jest z tym słabo.
Na MIMie jest większy odsiew po Iszym semestrze/roku. przyjmują też więcej - ok. 200 osób w stosunku do 100 na MINI. Na MINI początek jest łagodniejszy.
Podsumowując, moim zdaniem na obu wydziałach z grubsza nauczysz się tego samego, zależy jakie przedmioty obieralne powybierasz. Na PW możesz nauczyć się więcej rzeczy z konkretnych frameworków. PW może wymagać większego zaangażowania na zajęciach i w przygotowaniu do nich (chyba więcej kolokwiów, laborki punktowane itd.), MIM z kolei z pewnością będzie wymagał większego zaangażowania w domu (projekty, dużo prac domowych z matematyki na Iszym roku).

Szczerze mówiąc gdybym miał wybierać drugi raz poważnie bym się zastanowił. W mojej ocenie plan studiów na MINI jest lepiej przemyślany i ułożony.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2019, o 20:48 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 18 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: VirtualUser »

Sam miałem/mam dylemat i prześledziłem dogłębnie temat i to są moje obserwacje. Prawdą jest, że MIM UW może pochwalić się masą wyjazdów na przeróżne olimpiady, konkursy, zawody międzynarodowe (USA i te sprawy), przy okazji często zgarniając miejsca z podium. MiNi tym pochwalić się nie może. Akurat to mnie zastanawia dlaczego tak szanowana uczelnia unika takich rzeczy. I nie ma co pisać, że na MIM UW olimpijczyków jest więcej bo na MiNi też bywają, a i w tych zawodach biorą udział ludzie z innych uczelni w Polsce. Jeżeli dla kogoś to ma znaczenia to warto też porównać ocenę PKA, gdzie MIMUW ma A+ a MiNi A. Jeżeli chodzi o szczegóły w studiowaniu to chyba poprzedni wpis dobitnie to wyjaśnił.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: Mruczek »

Wg mnie wyników w konkursach typu ACM ICPC nie należy brać pod uwagę przy wyborze studiów, no chyba że ktoś zamierza w nich startować. Po pierwsze są one nastawione na bardzo wąską dziedzinę informatyki. Po drugie te wyniki dotyczą tylko garstki może kliku/kilkunastu osób na danym kierunku i nic nie mówią o poziomie nauczania. Wiadomo, że w tego typu konkursy bardziej bawią się uniwersytety, bo tam podejście do informatyki jest bardziej teoretyczne. Dlatego też najlepsi zawodnicy z olimpiady informatycznej po prostu wybierają uniwersytety, bo często są tam organizowane jakieś treningi do nich przygotowujące itd. Ludzie, którzy wygrywają w tych konkursach, często przerobili już dużo materiału studiów w liceum; trenują całe życie, żeby osiągnąć wynik na światowym poziomie. To co jest oferowane na studiach, nawet na MIMie, w mojej ocenie ma bardzo mały wpływ na te wyniki.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2018, o 16:18 przez Mruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: VirtualUser »

Jest w tym ziarno prawdy, ale może sam się lepiej orientujesz - skoro na MiNI też się trafiają wybitni to na prawdę aż takim zbiegiem okoliczności jest to, że przez tyle lat nikt nie wystartował? Przecież tak jak Ty, oni mają swoich znajomych na MiM, muszą wiedzieć, że takie rzeczy się odbywają. Nie wierzę w to, że żaden olimpijczyk z PW nie chciałby w tym wziąć udziału, pytanie tylko dlaczego to nie ma miejsca? Przecież uczelnia takich rzeczy nie zabrania, myślę też, że gdyby taki zespół się zebrał to i znaleźli by się wykładowcy, którzy też by przygotowywali pod takie zawody, to w czym rzecz?
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: Mruczek »

Wg moich informacji Politechnika Warszawska w niektórych latach brała udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym. Jakieś eliminacje były organizowane na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Wyniki raczej były przeciętne, ale to dlatego że po prostu ludzie studiujący na PW najczęściej nie brali udziału w OI w liceum, a przez to nie są aż tak zdesperowani do trenowania zadań typu Topcoder. Tak jak mówiłem - na sukces w tego typu zawodach składa się ukierunkowany trening przez wiele lat i tego typu osoby po prostu wybierają uniwersytety pewnie myśląc też o późniejszej pracy naukowej w algorytmice itp.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: VirtualUser »

Osobiście myślałem o MiNI, ze względu na to, że jest to trochę pół-uniwersytecki wydział. Osobiście chcę połączyć wiedzę techniczną (z polibudy) z "teoretyczną abstrakcją", którą gwarantuje uniwersytet. Generalnie chciałbym się skupić na AI, stąd zastanawiam się czy lepszym wyborem byłby MIM UW czy MiNI PW. A, no i dodatkowo mam zrazę do fizyki, a tą niestety męczą nawet na MiNI... wolałbym bym jej uniknąć na rzecz większej ilości matematyki. Stąd też mam lekki dylemat, którą opcję wybrać.
Nie powiem, że takie zawody typu TopCoder mnie interesują, tylko zastanawiam się, czy to nie jest tak, że jak pójdę na PW to nawet jakbym chciał (oczywiście wcześniej nadając się do tego ) to czy uczelnia nie zablokuje mi tej możliwości.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: Mruczek »

MIMUW to z pewnością wiodący ośrodek naukowy w kraju za co dostał kategorię A+. Uruchamianych jest wiele przedmiotów teoretycznych na wysokim poziomie.
Wg mnie MINI PW stanowi bardzo poważną konkurencję. Na pewno jeżeli ktoś chce zostać developerem .NET to MINI PW będzie lepszym wyborem. W stosunku do tego co napisałem powyżej okazuje się, że teraz też i na MINI wprowadzili nowy obowiązkowy przedmiot związany z projektowaniem obiektowym.
Jeżeli chodzi o AI to i tak musisz przebrnąć przez 2.5 roku przedmiotów obowiązkowych licencjackich zarówno na jednym jak i drugim wydziale. Na magisterskich są odpowiednie seminaria i przedmioty na obu wydziałach. Choć MINI jednak jest bardziej ukierunkowane na data science niż MIM.
matinf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1922
Rejestracja: 26 mar 2012, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 695 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: matinf »

Panowie,
zastanawiałem się parę lat temu nad MINI vs MIMUW i wybrałem MIMUW. Nie żałuję. Moim zdaniem porównywanie tych dwóch wydziałów jest nieporozumieniem. Generalnie, odnoszę wrażenie, że MINI miało być próbą nadgryzienia MIMUWu, która się całkowicie nie powiodła, ale nie o tym jest wątek. Studia na MIMUWie są nieskończenie trudniejsze.
Gdy zacząłem pracować w zawodzie programisty to spotykam także inżynierów z PW jak i licencjatów z MIM. Jest wyraźna przepaść między jednymi i drugimi. W którym miejscu? W miejscu zrozumienia tematu, takiego głębszego.

Podsumowując: MINI jest świetnym wydziałem, ale na litość z poziomem MIMUWu nie ma nic wspólnego.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: Mruczek »

matinf pisze:Studia na MIMUWie są nieskończenie trudniejsze.
Kolego, no z tego typu stwierdzeniami po prostu nie da się dyskutować XD
matinf pisze:Moim zdaniem porównywanie tych dwóch wydziałów jest nieporozumieniem.
Moim zdaniem nie jest. Chodziło mi o porównanie samych warunków studiowania / programu.
matinf pisze: W miejscu zrozumienia tematu, takiego głębszego.
Mógłbyś dokładniej napisać, o co Ci chodzi?
Moim zdaniem to zależy od człowieka a nie od wydziału czy rozumie temat dogłębnie. Jak na MIMUW idzie więcej wybitnych osób, to z pewnością będą rozumieć materiał bardziej dogłębnie. Zapewniam Cię, że i na MIMUW można znaleźć słabszych studentów.
matinf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1922
Rejestracja: 26 mar 2012, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 695 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: matinf »

Kolego, no z tego typu stwierdzeniami po prostu nie da się dyskutować XD
No, ale tak jest po prostu. Porównałeś kiedyś jakiś egzamin ?
Moim zdaniem nie jest. Chodziło mi o porównanie samych warunków studiowania / programu.
Wówczas masz rację, programi MINI jest sensowny. Ale mi chodzi o poziom studiów.
Zapewniam Cię, że i na MIMUW można znaleźć słabszych studentów.
A ja Cię zapewniam, że o tym doskonale wiem. Zdaj sobie sprawę, w którą stronę jest przepływ spadochroniarzy. To bardzo mocno świadczy o różnicy poziomów.
Moim zdaniem to zależy od człowieka a nie od wydziału czy rozumie temat dogłębnie.
Oczywiście masz rację. Ale czy zaliczysz przedmiot JAiO nie rozumiejąc/czując różnicy pomiędzy językami regularnymi a bez kontekstowymi ? To już zależy od wydziału. Jeśli Cię przycisną i zmuszą do rozwiązania kilkunastu bardzo trudnych zadań to Twoje zrozumienie (nawet jeśli nie byłeś i nie jesteś wybitny) rośnie i to istotnie.
I właśnie o to chodzi, wydział narzuca wymagania więc ludzie, który to udźwigną lepiej rozumieją temat. Chyba zgodzisz się, że na MIMUW nie ma schematycznych zadań ( w ogromnej większości), a raczej takie na zrozumienie tematu (nierzadko trudne). Dlaczego trudne? Bo wydział może sobie na to pozwolić, bo zwyczajnie studenci to pociągną - a że Ci niewybitni będą mieli tróję po poprawce to już inna sprawa. Ale dalej jest to całkiem inny poziom.
Mógłbyś dokładniej napisać, o co Ci chodzi?
Programowanie współbieżne u inżynierów leży i kwiczy. Pewnie dlatego, że to już wyższa szkoła jazdy.
Moim zdaniem to zależy od człowieka a nie od wydziału czy rozumie temat dogłębnie.
Obawiam się, że w tej chwili powiedziałeś, że uczelnia nie ma wpływu na jakość wykształcenia absolwenta (przeciętnego, takiego ze średnią 3.5). To jest absurd.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: Mruczek »

Programowanie współbieżne u inżynierów leży i kwiczy. Pewnie dlatego, że to już wyższa szkoła jazdy.
Chyba troszkę za bardzo uogólniasz.
Powiedz, skąd Ty masz takie informacje?

O egzaminach wypowiedziałem się już wcześniej.
inf2017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 sty 2018, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: inf2017 »

matinf pisze: No, ale tak jest po prostu. Porównałeś kiedyś jakiś egzamin ?
Aż sobie porównałem parę egzaminów i nie wiem o co tyle gadania. Poziom bardzo podobny do tego na MiNI, część zadań trudniejsza, część znacznie łatwiejsza.
matinf pisze: A ja Cię zapewniam, że o tym doskonale wiem. Zdaj sobie sprawę, w którą stronę jest przepływ spadochroniarzy. To bardzo mocno świadczy o różnicy poziomów.
Nie wiem ile takich osób jest na MiM, ale u nas na ponad sto osób około 3-4 osoby. To chyba nie jest dużo. Po za tym to nie znaczy, że te osoby które przyszły z UW nagle zdadzą za darmo na MiNI.

Naprawdę nie wiem po co te złośliwe komentarze. Oba wydziały są świetne i nie widzę sensu kłótni.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2018, o 01:37 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: naprawdę.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: AndrzejK »

Mruczek pisze:Ja już kończę V rok informatyki na MIMie, ale dzięki kolegom mam dostęp do materiałów z MINI i dogłębnie porównywałem katalogi ECTS obu kierunków, dlatego mam pewne porównanie.

Na informatyce MiNI początkowo jest więcej obowiązkowych przedmiotów matematycznych - dużo więcej różnego typu metod numerycznych (w MATLAB) i analizy matematycznej (równania różniczkowe) niż na MIMie. Na MINI obowiązkowo dwa semestry algorytmów i struktur danych i matematyki dyskretnej a na MIMie po jednym. Na MINI więcej obowiązkowych egzaminów ustnych, na MIMie pojawiają się dopiero na przedmiotach obieralnych. Za to na MIMie już na pierwszym roku, w czasie nauki programowania gdzieś ta algorytmika jest przemycana zarówno na ćwiczeniach i projektach, co czyni zaliczenie wstępnych przedmiotów z programowania na MIMie trudniejszym. Na MINI dodatkowo przedmioty typu Fizyka, Elektronika, Konstrukcja sprzętu cyfrowego, dot. telekomunikacji itd.).
Mam wrażenie, że ogólnie na politechnikach przykłada się większą wagę np. do problemów optymalizacji liniowej i nieliniowej i takie przedmioty bywają tam obowiązkowe. Tego typu tematy często zupełnie pomija się w przedmiotach obowiązkowych na uniwersytetach wciskając więcej zadań algorytmicznych na problemy dyskretne.
Na MIMie więcej jest programowania współbieżnego, równoległego. MIM jest też mocniejszy z rzeczy systemowych (systemy operacyjne, rozproszone itd). Na MIM na etapie magisterskim jest ok. 17 różnych seminariów z różnych dziedzin, na MINI tylko trzy ścieżki (sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i systemy CAD/CAM).
Na MIMie większą wagę przywiązują do teorii związanych z tworzeniem i semantyką języków programowania - pisze się: interpreter w Haskelu, kompilator, na MINI nie. I pewnie do tego jakiś duży projekt z sieci komputerowych np. radio internetowe oraz projekt z systemów operacyjnych w MINIXie; na MiNI raczej nie, ale za to będą projekty np. z grafiki komputerowej, programowania w środowisku graficznym.
Ponadto na MiNI na wielu przedmiotach są tzw. laboratoria punktowane, tzn masz ok. 75 minut na zrobienie zadania i na koniec oceniane są wyniki pracy (nie wiem jak oni się wyrabiają )- na MIM najczęściej zamiast tego są spore projekty już od pierwszego roku. Na MINI projekty zaczynają się w późniejszych latach i chyba częściej niż na MIMie są zespołowe ale będziesz musiał pisać więcej raportów i testów. W mojej ocenie laborki punktowane co prawda trochę zwalniają studenta z myślenia nad koncepcją rozwiązania zadania, ale za to mają za zadanie nauczyć go konkretnych technik, składni i konstrukcji języka w praktyce, co może mieć większą wartość niż projekty z MIMu. Zdecydowanie wymagają przygotowania do laboratoriów. Na MIMie jest luźniej - takie zadania laboratoryjne zwykle zadawane są do domu.
Na PW reguły zaliczania wydają się być "sztywniejsze" - przykład tutaj _ ... 017-18.pdf - cała lista kar i zasad, co jest rzadziej spotykane na MIMie itd. Na MINI chyba bardziej sprawdzają obecność na ćwiczeniach, na MIMie od 2 roku już sporadycznie.
Jeżeli chodzi o przygotowanie do wejścia w zawód - na MINI króluje raczej .NET (zarówno pod względem aplikacji okienkowych jak i webowych), na MIMUWie jest jakieś Django z rzeczy webowych, .NET prawie nie istnieje, rzeczy Enterprise Javy też nie istnieją. Za to na MIMUWie np. większy nacisk w programowaniu obiektowym kładą nie na konkretną technologię a np. na modelowanie obiektowe UML. Na MINI jest większy wybór przedmiotów obieralnych uczących konkretnych technologii, na MIM raczej przedmiotów teoretycznych.
Wygląda na to, że na MINI na przedmiotach typu inżynieria oprogramowania kładą większy nacisk na stosowanie metod inżynierii w praktyce w projekcie np. wzorce projektowe itd. Na MIM jest z tym słabo.
Na MIMie jest większy odsiew po Iszym semestrze/roku. przyjmują też więcej - ok. 200 osób w stosunku do 100 na MINI. Na MINI początek jest łagodniejszy.
Podsumowując, moim zdaniem na obu wydziałach z grubsza nauczysz się tego samego, zależy jakie przedmioty obieralne powybierasz. Na PW możesz nauczyć się więcej rzeczy z konkretnych frameworków. PW może wymagać większego zaangażowania na zajęciach i w przygotowaniu do nich (chyba więcej kolokwiów, laborki punktowane itd.), MIM z kolei z pewnością będzie wymagał większego zaangażowania w domu (projekty, dużo prac domowych z matematyki na Iszym roku).

Szczerze mówiąc gdybym miał wybierać drugi raz poważnie bym się zastanowił. W mojej ocenie plan studiów na MINI jest lepiej przemyślany i ułożony.
Powiem tak, jestem 2 rok na MIMie, mam mnóstwo znajomych z MINI i wg mnie ten post bardzo dobrze oddaje realia studiów na jednym i drugim wydziale, a także na jakie zagadnienia kładą nacisk poszczególne wydziały. Życzyłbym sobie przeczytać taki post w momencie wybierania studiów, bo wtedy miałbym w miarę jasną decyzję, a tak musiałem trochę zaryzykować.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Informatyka na MIM UW vs MiNI PW.

Post autor: VirtualUser »

Jak wygląda na MIM sprawa z machine learning oraz AI? Uczą czegoś czy podstawy podstaw i siema? Lepiej wybierać MiNI czy MIMUW jak ktoś chce z tymi dziedzinami związać się naukowo?
ODPOWIEDZ