Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
alchem19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 sty 2016, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: alchem19 »

Jako że jestem tutaj nowy, witam wszystkich cieplutko :)
Mam problem z wyborem studiów i chciałbym prosić was o opinie i pomoc w wyborze kierunku oraz sposobu studiowania (zaocznie/dziennie).
Otóż maturę pisałem w roku 2014/15 i byłem pewny co chcę robić po maturze - studia na kierunku Telekomunikacja bądź też Teleinformatyka na uczelni AGH w Krakowie. Niestety powinęła mi się noga z matematyki na poziomie R i zdobyłem zaledwie 50% co poskutkowało tym, że nie zacząłem żadnych studiów.
Jako, że w tym roku podchodzę do poprawy tego przedmiotu i piszę dodatkowo język nowożytny na poziomie R będę składał papiery na studia ponownie, ale..
Obecnie pracuję jako grafik oraz zajmuję się trochę stroną. Lubię swoją pracę i tutaj pojawia się pierwsze pytanie:

1. Czy według was jest sens robić studia związane z projektowaniem stron? Wiem, że rynek jest już przesycony tego typu specjalistami (gorsi czy lepsi - są i konkurencja jest spora) jednak będąc dobrym w tym co się robi zawsze będzie praca.

Idąc dalej.. Interesuję się m. in. aplikacjami i systemami mobilnymi oraz smartphone'ami (moja obecna praca również jest z tym związana). Tutaj pojawiają się kolejne pytania:

2. Czy ktoś z was studiuje/studiował na kierunku Telekomunikacja/Teleinformatyka? Jakie są wasze opinie na temat tych studiów?
3. Jak oceniacie te kierunki studiów?
4. Lepiej zrobić kierunek Telekomunikacja/Teleinformatyka czy coś związanego z projektowaniem i zarządzaniem stron internetowych (jeżeli wybrałbym ten kierunek, będę dążył do otwarcia własnej działalności)

I teraz najważniejsze:

5. Studia dzienne czy zaoczne?
6. Czy na studiach zaocznych jest trudniej niż na dziennych?
7. Jakie uczelnie w Krakowie są godne polecenia, gdzie warto zacząć studia?

Proszę od razu - nie wysyłajcie mnie do czytania innych tematów bo wiem, że to pytanie padało już nie raz, jednak chciałbym poznać opinię ludzi studiujących te kierunki.
Wiem, że napiszecie, że po dziennych więcej się wie.. Moim zdaniem to bajka i opinia ludzi studiujących stacjonarnie.. Chcąc się czegoś nauczyć i tak trzeba przysiąść samemu i wykuć wszystko na pamięć. Studiując zaocznie jest ten plus, że ma się też praktykę i to jest dla mnie główny argument dla którego PREFERUJĘ studia zaoczne.

Proszę was o szczere opinie i jeżeli są tutaj studenci któregoś z ww kierunków prosiłbym o opinie i odpowiedź na pytanie czy warto na tym kierunku studiować.

Z góry dziękuje wszystkich za odpowiedzi!
Pozdrawiam :mrgreen:
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: Milczek »

Nie jestem studentem ale fajnie by było jakbyś napisał czego od studiów oczekujesz. Rozpisałeś się i poruszyłeś tyle tematów że nie wiadomo o co się zaczepić
alchem19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 sty 2016, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: alchem19 »

Oczekiwania co do studiów.. Idąc na studia chce znaleźć dobrze płatną pracę żeby uniknąć wyjazdu za granicę (chyba jak każdy ).
Chce aby studia były ciekawe i przyszłościowe, a nie łatwe do ukończenia..

Interesują mnie w sumie tylko te kierunki które wymieniłem, bo wiem że znajdują się one w kręgu moich zainteresowań. Jestem po technikum informatycznym i chciałbym iść dalej w tym kierunku.
Awatar użytkownika
dwumian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 20 mar 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 34 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: dwumian »

alchem19 pisze:Chcąc się czegoś nauczyć i tak trzeba przysiąść samemu i wykuć wszystko na pamięć.
Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś na większość swoich pytań. Co do formalnych kwestii, na obecną chwilę nie ma zaocznej teleinformatyki, a telekomunikacja występuje tylko w parze z elektroniką. Co do kierunku elektronika i telekomunikacja wiem od wielu kolegów, że w większości te studia to elektronika, więc też raczej odpada.

Dlaczego po prostu nie informatyka? Sądząc po tym co na chwilę obecną robisz to najbardziej pasuje do zainteresowań. Nie wiem jak jest na zaocznych, ale wydaje mi się, że materiał musi być okrojony z racji czasu. I to mówię o każdym wydziale AGH. Ale jeśli pracujesz to może to nie jest głupia opcja.

Kolejna kwestia, przytoczony przeze mnie cytat jest bardzo ważny, a z drugiej strony same studia nie uczą stricte rzeczy do pracy, a na pewno nie na dobrym poziomie. Jest dość dużo niskopoziomowych przedmiotów (mówię o tej informatyce na tym wydziale na którym są eit oraz teleinformatyka).

Przejrzyj sobie syllabusy (AGH to ma bardzo przejrzyście rozwiązane) i zobaczysz przedmioty, które mogą Cię zainteresować. Ale tym też się nie kieruj, bo nawet na najlepszych kierunkach jakość zbyt dużej ilości przedmiotów jest tak żenująco słaba, że wstyd.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: a4karo »

alchem19 pisze:
Chcąc się czegoś nauczyć i tak trzeba przysiąść samemu i wykuć wszystko na pamięć.
Naprawdę sądzisz, że studiowanie polega na kuciu na pamięć? studiowanie to analizowanie zjawisk i rozumienie dlaczego jest tak jak jest. W tym celu poznaje się pewne narzędzia (w matematyce zwane twierdzeniami), ale wykucie ich na pamięć nic nie daje, o ile nie zrozumiesz dlaczego są one prawdziwe i dlaczego w danej sytuacji możesz ich użyć.

Przy projektowaniu stron też nie uczysz sę na pamięć narzędzi. wiesz, że są, wiesz kiedy możesz je zastosować, wiesz, gdzie szukać dokumentacji, gdy spotkasz się z nietypowym zastosowanie. Studia są po to, żeby poszerzyć wyobraźnię, poznać obszary, w których można zastosować te narzędzia zidentyfikować sytuację w których jedne będą bardziej przydatne od innych.
Na studiach musisz otworzyć umysł, a nie kłaść książkę pod poduszkę w nadziei,że coś przesiąknie...
alchem19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 sty 2016, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: alchem19 »

Dlaczego po prostu nie informatyka?
Nie brałem pod uwagę Informatyki, wydaję mi się to być zbyt ogólny kierunek. Prędzej myślałem nad informatyką stosowaną.
Naprawdę sądzisz, że studiowanie polega na kuciu na pamięć? studiowanie to analizowanie zjawisk i rozumienie dlaczego jest tak jak jest. W tym celu poznaje się pewne narzędzia (w matematyce zwane twierdzeniami), ale wykucie ich na pamięć nic nie daje, o ile nie zrozumiesz dlaczego są one prawdziwe i dlaczego w danej sytuacji możesz ich użyć.
Tak, masz rację i nie, nie myślę tak. Skoro przytoczyłeś matematykę, więc na tym przykładzie powiem jak ja to postrzegam. Teorię którą trzeba znać, bo bez tego nie przejdziemy do praktyki, uczysz się na pamięć, dopiero później przechodzisz do rozwiązywania zadań i stosowania konkretnych twierdzeń w praktyce.

Studia zaoczne pozwalają poznać teorię, w domu powtórzyć i douczyć się reszty oraz rozwiązywać zadania. Oprócz tego, w pracy poznaję materiał w praktyce (nie mówię teraz o mojej obecnej pracy), dzięki czemu po studiach będę miał praktykę i teorię. Oczywiście jestem świadomy tego, że wymaga to dużo poświęceń (np. zamiast wyjść na piwo ze znajomymi będę musiał zakuwać materiał). Nie wiem czy dobrze postrzegam studia zaoczne, więc jeżeli się mylę to prosiłbym o nakreślenie jak to wygląda w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
dwumian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 20 mar 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 34 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: dwumian »

Dlatego nie pisałem z dużej litery, pisałem o rodzinie kierunków zbiorczo nazwanej "informatyka". Naprawdę, nazwa to tylko nazwa, najczęściej ona ma służyć jako przyciągacz uwagi, najważniejsze co jest w środku. Są na wyższych szkołach żonglowania ryżem kierunki typu informatyka praktyczna, informatyka z elementami innowacyjnych i nowoczesnych technologii. Najczęściej ludzie, którzy tam wykładają, dość niezgrabnie przejrzeli np. tutoriale na youtubie jak używać Angulara i na tym opierają swoją wiedzę (nawet na najlepszych uczelniach takie przypadki się zdarzają).

Kierunki stricte informatyczne najbardziej pasują do Twoich zainteresowań (wnioskując po tym co napisałeś), bo telekomunikacja/teleinformatyka są od tego o wiele bardziej oddalone.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: a4karo »

Teorię którą trzeba znać, bo bez tego nie przejdziemy do praktyki, uczysz się na pamięć, dopiero później przechodzisz do rozwiązywania zadań i stosowania konkretnych twierdzeń w praktyce.
Spróbuj zrozumieć różnicę między uczeniem się na pamięć a zrozumieniem.

Zauważ, że nie napisałem


"Naucz się na pamięć różnicy między uczeniem się na pamięć a zrozumieniem".

Na pamięć możesz nauczyć się wiersza, ale nawet tu, jeżeli nie zrozumiesz o co w nim chodzi, to będziesz go klepał, a nie recytował.

dwumian pisze: Najczęściej ludzie, którzy tam wykładają, dość niezgrabnie przejrzeli np. tutoriale na youtubie jak używać Angulara i na tym opierają swoją wiedzę (nawet na najlepszych uczelniach takie przypadki się zdarzają).
Masz jakieś dane, które potwierdzają taka tezę?
Awatar użytkownika
dwumian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 20 mar 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 34 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: dwumian »

Niestety takowych danych nie mam, pewnie przesadziłem. Najprawdopodobniej pod wpływem emocji, które zostały wywołane tym jak mówi się o uczelniach, a jak wygląda rzeczywistość. To wyolbrzymienie ma być swego rodzaju ostrzeżeniem i radą, żeby przed pójściem na konkretny kierunek zorientować się faktycznie jak wygląda poziom. Nie tyle poziom wiedzy prowadzących co jakość prowadzonych zajęć.
alchem19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 sty 2016, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: alchem19 »

Spróbuj zrozumieć różnicę między uczeniem się na pamięć a zrozumieniem.
Chcesz powiedzieć, że bez nauczenia się teorii, doskonale będziesz stosował twierdzenia w praktyce?

Żeby coś dobrze zrozumieć i umieć przełożyć na praktykę trzeba to wyćwiczyć. Nie wiem o co Ci chodzi, ale czepiasz się słówek..
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: a4karo »

Chciałęm Ci powiedzieć, że nauczenie się teorii "na pamięć" (jak piszesz) nie wystarczy, żeby stosować ja w praktyce. Musisz rozumieć co oznaczaja zdefiniowane pojęcia.

Kolejne zastosowania pozwalaja głębiej zrozumieć zagadnienia teoretyczne, ale jest zdecydowana różnica między słowem, które pojęcie opisuje (tego nauczysz sie na pamięć) a samym pojęciem (zrozumienie, co te słowa i znaczki znaczą)

przykłsd: jeżeli nauczysz się na pamięć kodeksu karnego, to automatycznie nie zostaniesz prawnikiem
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34277
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: Jan Kraszewski »

To nie jest czepianie się słówek. Istnieje kluczowa różnica pomiędzy nauczeniem się teorii na pamięć (które to sformułowanie wyraźnie sugeruje wyłącznie pamięciowe opanowanie danego materiału) a nauczeniem się jej ze zrozumieniem. Ty zamierzasz robić to pierwsze, przynajmniej tak deklarowałeś.
alchem19 pisze:Żeby coś dobrze zrozumieć i umieć przełożyć na praktykę trzeba to wyćwiczyć.
To bardzo zależy od tego, co rozumiesz pod słowem "wyćwiczyć".

Ale dyskusja ta jest o tyle akademicka, że dopóki nie zderzysz się z pewnymi rzeczami w realu, to nie zrozumiesz o co nam chodzi. My z a4karo widzieliśmy po prostu wielu studentów, którym wydawało się, że uczenie się na pamięć matematyki bądź ćwiczenie algorytmów jest drogą do sukcesu w tej dziedzinie.

JK
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: Premislav »

Przecież w matematyce nie ma nic do rozumienia, trzeba wykuć na blachę i po balu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: a4karo »

Premislav pisze:Przecież w matematyce nie ma nic do rozumienia, trzeba wykuć na blachę i po balu.
Mógłbyś chociaż jakiś emotikon przy tym postawić. Np lub . A jeszcze lepiej
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34277
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Wybór kierunku, uczelni i rodzaju studiów

Post autor: Jan Kraszewski »

Premislav to znany kontestator, który udaje, że nie zna matematyki...

JK
ODPOWIEDZ