Dylemat między studiami, informatyka - PK, UJ, czy AGH

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Dragon339
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 2 razy

Dylemat między studiami, informatyka - PK, UJ, czy AGH

Post autor: Dragon339 »

Witam, mam dylemat w wyborze studiów. Matura była zdana relatywnie, jak mi się zdawało, dobrze. Angielski rozszerzony 97%, angielski podstawa 100%, matma podstawa 98% i matma rozszerzona 64%. Miałem 845 punktów na AGH. Pisałem maturę starą, ponieważ chodziłem do technikum. Patrząc na średnią wyników z matmy R w liceach oraz technikach, było mniejsza niż w 2014 gdzie matura była całkiem ciężka, sądziłem że progi będą mocno obniżone, tak więc złożyłem podanie na samogłoski. Niestety się przeliczyłem i próg był najwyższy od wszystkich lat - nadal się zastanawiam dlaczego jeżeli matura nie poszła ogólnie za dobrze patrząc po średniej i wynikach u mnie w szkole. Mam do wyboru aktualnie informatykę na UJ na wydziale informatyki i matematyki, PK na wydziale fizyki, matematyki i informatyki. Ewentualnie mógłbym się starać na jakaś inną infę w rekrutacji uzupełniającej na AGH, typu wydział metali. Co najlepiej wybrać? Dodam że matma poszła mi źle, aczkolwiek lubię ten przedmiot i nie jest mi straszny.
Mikser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 2 razy

Dylemat między studiami, informatyka - PK, UJ, czy AGH

Post autor: Mikser »

Dlaczego progi skoczyły? Odpowiedź jest prosta - nowy system rekrutacji. W zeszłym roku były tzw. kierunki alternatywne. Jeżeli oznaczyłeś kierunek X jako główny, a ktoś oznaczył go jako alternatywny, to i tak miałeś przed nim pierwszeństwo, niezależnie od ilości waszych punktów. W tym roku tego nie było, stąd ktoś z maturą z wszystkiego na 100%, złożył podanie na 5 kierunków i automatycznie na każdym zawyżył progi.

Byłbym jednak spokojny, bo poza tymi najbardziej prestiżowymi kierunkami - pewnie zostanie sporo wolnych miejsc, np. Informatyka Stosowana na WIMiIP/FIIS
Dragon339
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 2 razy

Dylemat między studiami, informatyka - PK, UJ, czy AGH

Post autor: Dragon339 »

Mikser pisze:Dlaczego progi skoczyły? Odpowiedź jest prosta - nowy system rekrutacji. W zeszłym roku były tzw. kierunki alternatywne. Jeżeli oznaczyłeś kierunek X jako główny, a ktoś oznaczył go jako alternatywny, to i tak miałeś przed nim pierwszeństwo, niezależnie od ilości waszych punktów. W tym roku tego nie było, stąd ktoś z maturą z wszystkiego na 100%, złożył podanie na 5 kierunków i automatycznie na każdym zawyżył progi.

Byłbym jednak spokojny, bo poza tymi najbardziej prestiżowymi kierunkami - pewnie zostanie sporo wolnych miejsc, np. Informatyka Stosowana na WIMiIP/FIIS
Co do nowego systemu rekrutacji, sprawa wygląda tak na każdej uczelni identycznie? Na PK z tego co patrzyłem można było ustawić alternatywne kierunki. W każdym bądź razie to tłumaczy dlaczego progi były tak wysokie, jednak jeżeli ktoś złożył podanie na 5 kierunków to w takim wypadku może być w teorii przyjęty na 5 zadeklarowanych i dopiero później decyduje gdzie chce iść przy składaniu papierów? Z tego co pamiętam tak nawet było chyba w instrukcji do rekrutacji na agh. Tylko ciekawi mnie jak będzie w takim wypadku wyglądać rekrutacja uzupełniająca. Duża cześć osób zapewne deklarowała parę kierunków, a dopiero później będzie wybierać na co chce iść, tyle że wtedy będzie mnóstwo miejsc wolnych w rekrutacji uzupełniającej.

Co do fiis to próg był 860 i jednak ten wydział chyba można jak najbardziej do prestiżowego zaliczyć, przynajmniej informatykę, z tego co czytałem na temat poziomu. WIMiIP rzeczywiście to alternatywa, jednak przedmiotow PK i UJ wypadają lepiej trochę - nie interesuje mnie chemia, czy też przedmioty związane stricte z metalami.
Mikser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 2 razy

Dylemat między studiami, informatyka - PK, UJ, czy AGH

Post autor: Mikser »

Ale zgodzisz się chyba, że wyższym prestiżem cieszy się Informatyka na samogłoskach czy też EIT?

Na PK dostają się chyba wszyscy, jak nie z pierwszej, to z drugiej rekrutacji. Na AGH - fakt - może być sporo wolnych miejsc w rekrutacji uzupełniającej.
Dragon339
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 2 razy

Dylemat między studiami, informatyka - PK, UJ, czy AGH

Post autor: Dragon339 »

Mikser pisze:Ale zgodzisz się chyba, że wyższym prestiżem cieszy się Informatyka na samogłoskach czy też EIT?

Na PK dostają się chyba wszyscy, jak nie z pierwszej, to z drugiej rekrutacji. Na AGH - fakt - może być sporo wolnych miejsc w rekrutacji uzupełniającej.
Tak, z pewnością samogłoski mają większą renomę. Z tym PK to bym nie ryzykował że każdy, tam próg jest około 54-56% z matmy R. Jeżeli w tym roku próg zostanie podniesiony jak na agh to jest szansa że się nie załapie, bo w 2013 próg był 128, właśnie tyle mam z 64%. Co by nie mówić PK jest w czołówce polskich uczelni technicznych, więc jednak wszyscy raczej się tam nie dostają.-- 11 lip 2015, o 12:16 --Gdyby kogoś to interesowało, to próg na informatykę na UJ był 66%, ja miałem 64%, wiec mogę sobie zapomnieć, bo na liście rezerwowej jest dosyć daleko. Cóż, została PK, ja to mam szczęście
jackblack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 27 paź 2013, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 10 razy

Dylemat między studiami, informatyka - PK, UJ, czy AGH

Post autor: jackblack »

No to widzę, ze odrobine poszedł w gore próg na UJ.
paweto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 7 sie 2015, o 22:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 11 razy

Dylemat między studiami, informatyka - PK, UJ, czy AGH

Post autor: paweto »

Czy można wiedzieć jaki był tegoroczny próg na samogłoski AGH?
Awatar użytkownika
mortan517
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3359
Rejestracja: 6 lis 2011, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 662 razy

Dylemat między studiami, informatyka - PK, UJ, czy AGH

Post autor: mortan517 »

... ogi_S1.pdf
ODPOWIEDZ