Informatyka analityczna uj

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
j_julia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 8 gru 2014, o 15:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Informatyka analityczna uj

Post autor: j_julia »

Czy ci, którzy nie mieli styczności z programowaniem ani informatyką mają jakiekolwiek szansę pchać się na ten kierunek wyłącznie z matematyką? Da się utrzymać na tych studiach nie będąc w żadnym stopniu wybitnym jedynie posiadając jakieś wyższe ambicje i ciężko pracując?
lemoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 24 maja 2012, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 30 razy

Informatyka analityczna uj

Post autor: lemoid »

j_julia pisze:Da się utrzymać na tych studiach nie będąc w żadnym stopniu wybitnym jedynie posiadając jakieś wyższe ambicje i ciężko pracując?
Tak. W Polsce (w Europie?) nie ma takiego kierunku studiów, które by wymagały bycia geniuszem od urodzenia - na pewno jest kilkaset - jak nie kilka tysięcy - kierunków wymagających może nie tyle ciężkiej, co po prostu skutecznej i świadomej pracy.
JumpSmerf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 2 lip 2011, o 15:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hrubieszów/Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 9 razy

Informatyka analityczna uj

Post autor: JumpSmerf »

Istnieją takie szanse, jakkolwiek są doprawdy niewielkie.

Co oznacza wyłącznie z matematyką? Byłaś na OM? Jeśli tak, to masz sensowne szanse, jeśli nie, to masz bardzo niewielkie (chociaż zawsze niby jakieś są).

Do tego jeżeli się zdecydujesz już tam pójść to od razu po maturze zacznij się uczyć programowania (C/C++, Java) i algorytmiki (teoria + zadanka na sprawdzarki), jak najwięcej. Również polecam naukę matematyki akademickiej na ważniaku, generalnie zobacz co jest w programie studiów i się tego ucz (generalnie 1 rok to programowanie, algorytmika i matematyka istotnie trudniejsza od licealnej, obecnie też bazy danych, a na nich postgresql). Ktoś może powiedzieć, że należy odpoczywać na wakacjach. Może i tak, ale jeżeli bez pewnej już wiedzy wybrałaś ten kierunek, to polecam się uczyć w wakacje (w które można się dużo nauczyć, bo to sporo czasu i na luzie wystartować), aby zmaksymalizować swoje szanse na skończenie tych naprawdę niełatwych studiów.
jackblack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 27 paź 2013, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 10 razy

Informatyka analityczna uj

Post autor: jackblack »

Na zwykła informatykę przeniosło sie w tym roku już kilka osób z analitycznej, mimo, ze są dosyć dobrzy.
To jest jednak kierunek trudny. Niby piszą, ze ktoś tam sobie kiedyś poradził, mimo, ze "na poważnie zaczął programowc" dopiero na studiach, no ale ile jest takich osób?
Wysublimowany_Nick
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 lut 2012, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 3 razy

Informatyka analityczna uj

Post autor: Wysublimowany_Nick »

Trudno odpowiedzieć, jeśli nie powiesz o sobie czegoś więcej.
Jeśli nie miałaś żadnej styczności z informatyką i programowaniem, to skąd w ogóle wiesz czy akurat informatyka jest tym co chcesz studiować? Jeśli nie wiesz czy bardziej podoba Ci się np. samo programowanie czy też algorytmika, skąd wiesz czy jest sens wybierać akurat informatykę analityczną nawet jeśli sobie poradzisz?

Powiem tak, jeśli przyjdziesz na studia i wtedy przekonasz się, że informatyka i programowanie Ci się średnio podoba, to nie masz żadnych szans się utrzymać. Nie lepiej przed wyborem studiów nabrać styczności i zobaczyć jak Ci to leży, a przy okazji nabrać choćby niewielkiego doświadczenia? Jeśli faktycznie informatyka Ci się spodoba, jak również odkryjesz w sobie zdolności w jej kierunku, to jak najbardziej masz szanse się utrzymać, są na to przykłady... choć oczywiście są i przykłady tych którym się nie udało, kwestia indywidualna.

W ramach której to "kwestii indywidualnej" bardzo ważne jest też, jak duży pociąg do matematyki kryje się pod zdaniem "przyjść tylko z matematyką", matematyczne myślenie naprawdę bardzo pomaga. Jeśli zajmowałaś się matematyką poza maturą - nie mówię że aż koniecznie musiało by to być z sukcesami - ale jeśli chociaż się zajmowałaś i dobrze Ci to szło, jest to mocna sugestia że masz istotne szanse być wśród tych, którzy byli by w stanie sobie poradzić.

Pytaniem jest też, jakie inne kierunki rozważasz? Jeśli Twoim drugim wyborem jest np. zwykła informatyka na UJ, to możesz spróbować przyjść na analityczną (o ile faktycznie uznasz, że to tu byś najbardziej przyjść chciała, to jest to od czego należy zacząć) i uznać, że jeśli sobie nie poradzisz, tak jak wszyscy w tej sytuacji przejdziesz na zwykłą, koszt błędnej decyzji nie jest wtedy bardzo duży. Jeśli wolała byś jakiś inny kierunek, to koszt jest wtedy większy. Niemniej warto zwrócić uwagę, że na pierwszy semestrze TCSu przekonasz się głównie, czy radzisz sobie jeśli chodzi o matematykę (większość tych, którzy odchodzą z TCSu odchodzi przez matematykę, nie przez informatykę. Lecz czy nawet gdyby matematyka im nie przeszkadzała, poradzili by sobie z informatyką na dalszych semestrach? Być może też nie, a może jednak? Nie wiadomo), w kwestii radzenia sobie z informatyką wiarygodną odpowiedź dostaniesz dopiero na drugim semestrze.
ODPOWIEDZ