Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Dragon339
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 2 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: Dragon339 »

Witam, mam pewny dylemat dotyczący informatyki jak i większości kierunków na wyżej wymienionej uczelni. Jestem tegorocznym maturzystą, tak więc pora zastanowić się nad ewentualną dalszą edukacją, o ile matura mnie mocno nie zaskoczy i jakoś ją zdam. Patrzę na te progi punktowe na aghu i wydają się dosyć abstrakcyjne, otóż matura w zeszłym roku została uznana za jakkolwiek to brzmi trudną. Można to było z pewnością zauważyć przy wynikach maturalnych, jednak progi punktowe na aghu nadal trzymały wysoki poziom. Wedle ich wzoru jest to 4*(matemtyka podstawowa+rozszerzona)+(angielski podstawowy i rozszerzony), oczywiście wyniki procentowe, a próg na kierunek z którym wiąże przyszłość wynosił w zeszłym roku przy troszkę ambitniejszej maturze nadal w wysoko - 890 punktów. Tutaj rodzi się pytanie, czy rzeczywiście te progi są takie wysokie? Szczerze przyznam że aby uzyskać ponad 890 punktów trzeba mieć nie tyle co umiejętności, a nawet zaryzykuje stwierdzenie farta. Wystarczy nie usłyszeć nagrania z angielskiego przy złej akustyce sali i już punkty nam spadają. To samo przy maturze rozszerzonej z matematyki, nie będą miał pomysłu jak zabrać się za zadanie i już praktycznie wypadam z punktacji. Przyznam szczerze, że wątpie abym uzyskał taki wynik. Moja matemtyka podstawowa będzie na poziomie tych ponad 95%(zawsze mogłem zrobić jakieś błędy, czegoś nie zapisać), rozszerzona myślę na poziomie trochę ponad 80%. Angielski to jest chyba największa loteria, pomijając słuch, to zadania z matury rozszerzonej są można rzec nieschematyczne. Podstawa z angielskiego to powiedzmy u mnie ponad 90%, a rozszerzony angielski to loteria, ale weźmy dla przykładu ponad 70%. Nawet zaokrąglijmy liczby we wzorze to mając 180*4 punkty z matmy, to potrzebuje nadal 170 z angielskiego, aby ZMIEŚCIĆ się w progu. Coś wydaje mi się, że próg jest troszkę podniesiony, aby zmotywować maturzystów do jak najlepszych wyników. Jak to wygląda w paktyce?

//

Dodam tylko że wyczytałem na jakimś bloku trochę czasu temu, właśnie potwierdzenie moich słów.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: VillagerMTV »

Jak dla mnie podawany próg jest rzeczywisty. Nie rozumiem po co by miało się go "koloryzować" skoro to i tak zależy od danego roku. A próg ~900 punktów jest wysoki, ale nie jest nieosiągalny. Część osób na przykład ma zdaną matmę na 100% (rozszerzenie i podstawy), więc już masz 800 punktów, a angielski podstawowy jest prosty, więc 90 do wyciągnięcia spokojnie.

Są też laureaci olimpiad, zdobywcy diamentowego indeksu.
Dragon339
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 2 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: Dragon339 »

VillagerMTV pisze:Jak dla mnie podawany próg jest rzeczywisty. Nie rozumiem po co by miało się go "koloryzować" skoro to i tak zależy od danego roku. A próg ~900 punktów jest wysoki, ale nie jest nieosiągalny. Część osób na przykład ma zdaną matmę na 100% (rozszerzenie i podstawy), więc już masz 800 punktów, a angielski podstawowy jest prosty, więc 90 do wyciągnięcia spokojnie.

Są też laureaci olimpiad, zdobywcy diamentowego indeksu.
UJ tłumaczy nie podawanie progu różną liczbą kandydatów na studia oraz poziomem matury, co wydaje się bardzo sensowne, a zarazem sprawia że kandydat będzie chciał uzyskać jak największą ilość punktów, ponieważ nie wie jaki jest próg. AGH podaje progi z zeszłego roku, moim zdaniem są one zawyżane, aby było jak najwięcej zgłoszeń powyżej lub w granicach ich rzekomego progu. Tylko tutaj pojawia się pytanie jaki % maturzystów zdaje na tak wysoki poziom mature z matematyki, ile z nich wybiera informatyke na dalszą drogę kształcenia, a co ważniejsze jaka ich liczba kieruje się na AGH. Z tego co wiem matura z matematyki wypada dosyć mizernie w porównaniu z innymi na poziomie rozszerzonym, na jedno miejsce są 3 osoby na moim potencjalnym kierunku. Odnoszę wrażenie, że dużo osób próbuje się tam dostać, aczkolwiek niekoniecznie z dobrymi wynikami. Zdobywców diamentowego indeksu nie jest zbyt dużo, laureatów to samo, a miejsc jest 210. Do tego trzeba dodać że dosyć dużo osób odpada, coś mi się nie wydaje aby osoba z takim wynikiem nie radziła sobie z nauką. To nie liceum, gdzie bez nauki wszystko łatwo przychodzi i trzeba trochę się pomęczyć, tak więc osoby odpadające z takimi wynikami to dla mnie zaskoczenie.
Po drugie inna kwestia, chociażby informatyka analityczna na UJ. Z tego co wiem, to właśnie z tego profilu są goście wygrywający wszelkie olimpiady i konkursy programistycznego/algorytmiczne. To przekłada się na poziom nauki, a próg rzekomo nie jest BARDZO wysoki. Wystarczy te 70% albo i więcej, w końcu nie jest oficjalnie napisane, ale tak wyczytałem, aby się dostać. Nic nie przemawia w moim odczuciu na tak wysoki próg.
JumpSmerf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 2 lip 2011, o 15:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hrubieszów/Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 9 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: JumpSmerf »

W tym roku próg na Analityczną to było chyba już 80, ale wystarczy tylko z matematyki rozszerzonej lub informatyki rozszerzonej, więc i tak dosyć łatwo się dostać. Dlaczego prób jest niski w porównaniu do AGH? Chyba dużo osób uważa, że IA jest bardzo teoretyczna, co nie jest prawdą, licencjat jest naprawdę praktyczny (dopiero magisterka to więcej teorii). Za to ponoć na AGH jest łatwiej (tak powiadają osoby z IA, które mają znajomych na AGH), chociaż chyba mają więcej przedmiotów, ale na Analitycznej z wielu przedmiotów potrafią dowalić dużą ilość zadań/projektów. Wydaje mi się, że wysoki próg wynika z niewiedzy wielu osób nie będących olimpijczykami (na IA jest więcej olimpijczyków niż na AGH), ale ciężko powiedzieć.

To co przemawia za AGH jest bardzo fajne koło naukowe (BIT), na którym są zajęcia z algorytmiki do konkursów, projekty do których można dołączać, różne warsztaty z inżynierii oprogramowania i AI. Ale możesz na to wszystko chodzić nie będąc z AGH, więc tutaj nic nie ogranicza wyboru.

W sumie nie zadałeś zbyt konkretnego pytania to nie wiem co więcej napisać.
Dragon339
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 2 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: Dragon339 »

Właśnie chciałem zobaczyć jaka jest znacząca różnica pomiędzy uczelniami. Głównie myślę o UJ, AGH i PWr. Z tego co wyczytałem to chyba najlepiej kierować się na UJ i informatykę analityczną, jeżeli wiążę swoją przyszłość z szeroko rozumianym programowaniem.
W tym roku próg na Analityczną to było chyba już 80, ale wystarczy tylko z matematyki rozszerzonej lub informatyki rozszerzonej, więc i tak dosyć łatwo się dostać.
Widzisz, tutaj jest właśnie problem. Na AGH nie liczą informatyki rozszerzonej, co mnie zdziwiło, bo nawet PWr ma taką możliwość, tak samo jak UJ, a za to angielski. Tutaj aby się dostać na ostatnie miejsca najlepiej mieć 90% z rozszerzenia z matmy oraz angielskiego. Próg wydaje mi się wygórowany, studiujesz na agh? Jak to wygląda z dostaniem się? Jest sens sugerowania się "przelicznikiem"?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: Premislav »

Informatyka na AGH (szczególnie ten wydział) cieszy się dużym zainteresowaniem, a poziom matury jest raczej niski, co sam przyznajesz. Dlaczego więc ma to być dziwne, że trzeba mieć z 90% żeby się dostać?
A na wątpliwość:
coś mi się nie wydaje aby osoba z takim wynikiem nie radziła sobie z nauką.
sam sobie niżej odpowiedziałeś:
To nie liceum, gdzie bez nauki wszystko łatwo przychodzi i trzeba trochę się pomęczyć
Nie załamuj rąk nad progami, tylko się porządnie przygotuj, masz jeszcze sporo czasu i możesz osiągnąć wynik wyższy niż dotychczas wymagany (a poza tym wchodzi nowa matura i trochę istotniejsze jest, byś miał wynik wystarczający, by dostać się na studia porównując z Twoim rocznikiem, a stare progi mogą być nieadekwatne). A poza tym wynik nie jest najważniejszy, najważniejsze to jest czy się nadajesz na kierunek (tj. czy masz odpowiednie zainteresowanie, determinację i predyspozycje). Jak tak, to po UJ, innym wydziale AGH, PWr czy innej uczelni tez będą z Ciebie ludzie, a jak nie, to i tak raczej nic z tego dobrego nie wyjdzie.
JumpSmerf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 2 lip 2011, o 15:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hrubieszów/Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 9 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: JumpSmerf »

Tutaj aby się dostać na ostatnie miejsca najlepiej mieć 90% z rozszerzenia z matmy oraz angielskiego. Próg wydaje mi się wygórowany, studiujesz na agh? Jak to wygląda z dostaniem się? Jest sens sugerowania się "przelicznikiem"?
Studiuję na UJ Informatykę, przez dosyć długi czas próbowałem Analityczną, ale w końcu odpuściłem, dlatego znam cały jeden rok z Analitycznej i wiem "trochę" o niej. Na te pytania z dostaniem się na AGH nie mogę Ci akurat odpowiedzieć. Jednak polecam Ci dobrze się zastanowić czy w ogóle ruszać Informatykę Analityczną, ponieważ jeżeli nie miałeś styczności z olimpiadami to będzie Ci bardzo ciężko (a ja miałem z OI i się starałem, a nie dałem rady), a na AGH niewiele łatwiej. Za to na UJ możesz się łatwo przenieść przez pierwsze 2 miesiące na Informatykę na II, gdzie już jest mniej wybujały poziom.
Dragon339
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 2 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: Dragon339 »

Nie załamuj rąk nad progami, tylko się porządnie przygotuj, masz jeszcze sporo czasu i możesz osiągnąć wynik wyższy niż dotychczas wymagany (a poza tym wchodzi nowa matura i trochę istotniejsze jest, byś miał wynik wystarczający, by dostać się na studia porównując z Twoim rocznikiem, a stare progi mogą być nieadekwatne
Nie napisałem jednoznacznie, ale kończę aktualnie technikum. Mamy jeszcze maturę starego typu, tak więc poziom będzie musiał być uśredniony z nowym. Obiło mi się o uszy, że nowa matura kładzi olbrzymi nacisk na wynik końcowy, a nie metodyke rozwiązywania zadań. Trzeba zakodować odpowiedź, a błędny wynik to zero punktów za całe zadanie. Czego to nie wymyślą...Z mojej perspektywy obawiam się jak oni chcą zrównać poziomy matur.
JumpSmerf pisze:
Tutaj aby się dostać na ostatnie miejsca najlepiej mieć 90% z rozszerzenia z matmy oraz angielskiego. Próg wydaje mi się wygórowany, studiujesz na agh? Jak to wygląda z dostaniem się? Jest sens sugerowania się "przelicznikiem"?
Studiuję na UJ Informatykę, przez dosyć długi czas próbowałem Analityczną, ale w końcu odpuściłem, dlatego znam cały jeden rok z Analitycznej i wiem "trochę" o niej. Na te pytania z dostaniem się na AGH nie mogę Ci akurat odpowiedzieć. Jednak polecam Ci dobrze się zastanowić czy w ogóle ruszać Informatykę Analityczną, ponieważ jeżeli nie miałeś styczności z olimpiadami to będzie Ci bardzo ciężko (a ja miałem z OI i się starałem, a nie dałem rady), a na AGH niewiele łatwiej. Za to na UJ możesz się łatwo przenieść przez pierwsze 2 miesiące na Informatykę na II, gdzie już jest mniej wybujały poziom.
O poziom się nie martwię, wręcz wolałbym jak najwyższy. Nigdy nie miałem problemów z matematyką i raczej nie będę miał, chociaż póki co nigdy jeszcze nie siadłem nad książką z zadaniami. Technikum kończę jedno z czołowych w Polsce, na profilu informatyka, jednak uważam to za stratę czasu. Moje umiejętności, ani wiedza nie podniosły się znacząco od trzeciej klasy gimnazjum jeżeli chodzi o informatykę, poziom matematyki, którą mamy rozszerzoną jest bardzo uśredniany do większości uczniów. Będąc w liceum prawdopodobnie moje umiejętności matematyczny byłyby na większym poziomie. W razie problemów zawsze mogę zmienić kierunek. Swoją drogą jak sprawa z samą informatyką wygląda na analitycznej? Przedmioty różnią się dużo od zwykłej informatyki?
jackblack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 27 paź 2013, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 10 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: jackblack »

Ja studiuje "zwykła" informatykę na UJ i powiem Ci tak:
Na analityczna idą raczej osoby, które wcześniej miały spora styczność z programowaniem, matematyka. Ten kierunek jest mocno nastawiony na algorytmike i sporo tam matmy. Jeżeli nie jesteś informatycznym koksem, to odradzam analityczna. Zreszta, już z 5 osób sie przepisało z analitycznej na moja informatykę, mimo, ze naprawdę sprawiają wrażenie ogarnietych informatycznie ludzi.
Progiem sie nie sugeruj.
Mam znajomych z AGH, i robią właściwie to samo, co my na UJ. To, ze tam jest próg 900, a na UJ był w tym roku próg 62 o niczym nie świadczy.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: VillagerMTV »

Dragon339 pisze:UJ tłumaczy nie podawanie progu różną liczbą kandydatów na studia oraz poziomem matury, co wydaje się bardzo sensowne, a zarazem sprawia że kandydat będzie chciał uzyskać jak największą ilość punktów, ponieważ nie wie jaki jest próg.
Nie wiem jak się tłumaczy UJ, ale do "progów" łatwo się dostać szukając na erk (ostatnia osoba przyjęta w rekrutacji to próg jaki musiałeś przekroczyć, aby się dostać)
Dragon339 pisze:AGH podaje progi z zeszłego roku, moim zdaniem są one zawyżane, aby było jak najwięcej zgłoszeń powyżej lub w granicach ich rzekomego progu.
Im większy próg tym niektórzy (np. Ty) mogą pomyśleć, że się nie dostanę i odpuścić. Jak dla mnie bez sensu. Im więcej podań tym większy wybór osób. Dostają się najlepsi.
JumpSmerf pisze:W tym roku próg na Analityczną to było chyba już 80
\(\displaystyle{ 80%}\) z matury to na AGH \(\displaystyle{ 720}\) punktów. Do tego doliczamy angielski podstawowy (w zaokrągleniu 100 pkt.) i jest \(\displaystyle{ 820}\). A jak sam przyznałeś jest tam niski próg
Dragon339
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 2 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: Dragon339 »

VillagerMTV pisze:\(\displaystyle{ 80%}\) z matury to na AGH \(\displaystyle{ 720}\) punktów. Do tego doliczamy angielski podstawowy (w zaokrągleniu 100 pkt.) i jest \(\displaystyle{ 820}\). A jak sam przyznałeś jest tam niski próg
Wiesz, zakładając że napiszę na 100% podstawę, gdzie nie mogę zrobić ani jednego błędu w obliczeniach, co u mnie jest dosyć częste. A próg na ten kierunek to 890 punktów, był zaniżony w zeszłym roku, przez trudniejsze matury. Dwa lata temu było ponad 900. Czyli nadal potrzebne 180 punktów, albo i więcej.
Im większy próg tym niektórzy (np. Ty) mogą pomyśleć, że się nie dostanę i odpuścić. Jak dla mnie bez sensu. Im więcej podań tym większy wybór osób. Dostają się najlepsi.
Zgłoszeń zawsze jest dużo, nawet jeśli miałbym mniejszy wynik niż zakłada próg, to bym złożył podanie. Tak jak większość osób robi, w końcu są 3 osoby na jedno miejsce. Po prostu myślę, że chcą zmotywować maturzystów do jak najlepszych wyników. Nie wiem ile w tym prawdy, ale próg wydaje się bardzo duży. Informatyka analityczna będąca cięższym kierunkiem, ponieważ kładzie nacisk na specjalizacje, a nie ogół, ma go niższy.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: VillagerMTV »

Dragon339 pisze:Wiesz, zakładając że napiszę na 100% podstawę, gdzie nie mogę zrobić ani jednego błędu w obliczeniach, co u mnie jest dosyć częste.
Przeczytaj ze zrozumieniem zasady rekrutacji.
Dragon339 pisze: Po prostu myślę, że chcą zmotywować maturzystów do jak najlepszych wyników
Jakby był próg 750 to byś się słabiej przygotował?
Dragon339 pisze:nformatyka analityczna będąca cięższym kierunkiem, ponieważ kładzie nacisk na specjalizacje, a nie ogół, ma go niższy.
A tu nie wiem o co chodzi.
Dragon339
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 18:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 2 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: Dragon339 »

Przeczytaj ze zrozumieniem zasady rekrutacji.
e) jeżeli na świadectwie dojrzałości umieszczone są wyniki z obu poziomów z matematyki, to jako ostateczna wartość składnika G przyjęty będzie wynik lepszy z wartości wyliczonych według punktów b) i d).
Teraz to zmienia postać rzeczy, wynik z rozszerzonej matematyki na poziomie nawet ponad 90% jest bardzo realny. Wtedy angielski wygląda o wiele lepiej, jeżeli chodzi o punktacja. Aczkolwiek wciąż wydaje mi się to dosyć dziwne, jeżeli porównujemy informatyke na AGH do informatyki analitycznej na UJ.
Jakby był próg 750 to byś się słabiej przygotował?
Wtedy bym nie uznawał takiego progu za bardzo wygórowany. Do matury tak czy siak będę się przygotowywał najlepiej jak mogę.
A tu nie wiem o co chodzi.
Informatyka analityczna na UJ jest uznawana za cięższy kierunek niż informatyka na AGH, a jednak łatwiej jest się dostać.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: Jan Kraszewski »

Dragon339 pisze:Informatyka analityczna na UJ jest uznawana za cięższy kierunek niż informatyka na AGH, a jednak łatwiej jest się dostać.
Uważasz, że to dziwne? Skoro jest trudniejsza, to jest mniej chętnych, bo mniej osób czuje się na siłach podjąć to wyzwanie.

JK
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Informatyka na AGH oraz inne uczelnie

Post autor: VillagerMTV »

Poza tym "AGH" jest bardziej modny. Choćby matematyka na obu uczelniach: na UJ biorą wszystkich, na AGH trzeba mieć (z tego co pamiętam) prawie 800 pkt.
ODPOWIEDZ