Strona 1 z 1

Informatyka analityczna UJ

: 29 mar 2014, o 10:14
autor: track01
Witam, zastanawiam się nad wyborem kierunku studiów. Jedną z opcji, jaką rozważam, jest informatyka. Słyszałem, że informatyka analityczna jest dobrym wyborem. A zatem moje pytanie: czy możliwe jest utrzymanie się na tych studiach (które, jak słyszałem, są bardzo wymagające) bez żadnych wcześniejszych doświadczeń z programowaniem? Wiem, że wszystko zależy od motywacji i wysiłku,jaki się włoży w naukę, ale czy w ogóle studiują tam takie osoby? Jeśli tak, to czy radzą sobie jakoś?

Informatyka analityczna UJ

: 30 mar 2014, o 22:11
autor: JumpSmerf
Teoretycznie można się utrzymać nie programując wcześniej. W praktyce znam tylko jedną taką osobę, więc to prawdopodobieństwo jest bardzo małe. Szczególnie, że odpadają osoby, które programowały wcześniej.

Pomyśl nad zwykłą Informatyką na tym wydziale. Robi się podobne rzeczy, ale łatwiej pozaliczać - więcej osób się utrzymuje i to nie tylko najmocniejszych. Główna różnica jest taka, że jest na niej mniej algorytmiki, ale i tak jest jej nie tak mało. Jeśli by Ci poszło na licencjacie bardzo dobrze, to zawsze możesz robić magisterkę na TCS-ie.

Informatyka analityczna UJ

: 30 mar 2014, o 23:56
autor: MadJack
Ja polecę od siebie matematykę komputerową. Masz lepsze podstawy matematyczne niż informatyka, a z programowania dostałbyś grupę dedykowaną z Wilczakiem lub Kapelą, a są oni kompetentnymi prowadzącymi, przy których powinieneś się sporo nauczyć.

Informatyka analityczna UJ

: 31 mar 2014, o 12:50
autor: track01
A właśnie, nad matematyką na tym uniwersytecie też się zastanawiałem. Matematyka komputerowa dobrym pomysłem? W takim razie to również wezmę pod uwagę A co powiecie o matematyce teoretycznej UJ? Słyszałem, że to dobry wybór dla niezdecydowanych, bo jest tam wszystko po trochu, ale czy ta specjalizacja jest dobra dla osób niekoniecznie planujących później pracę na uczelni? Czy jest to najtrudniejsza ze specjalizacji matematyki?

Informatyka analityczna UJ

: 31 mar 2014, o 16:44
autor: MadJack
Matematyka komputerowa jest według mnie dobrym pomysłem, ponieważ masz jednocześnie matematykę i informatykę, a na dodatek aż siedem wykładów podczas licencjatu jest fakultatywnych ( http://mk.matinf.uj.edu.pl/program.php ), więc możesz sobie bardzo elastycznie układać program. Z programowaniem poradzisz sobie spokojnie, o ile za to się porządnie weźmiesz. Ja też zaczynałem praktycznie od zera i radzę sobie całkiem nieźle
Jeśli chodzi o matematykę teoretyczną, to ponoć jest ona ciężka. Generalnie teraz jest chyba tak, że niezależnie od specjalizacji pierwszy rok matematyka ma taki sam (oprócz komputerowej, bo to oddzielny kierunek), więc miałbyś czas się zastanowić. Zawsze możesz spróbować, po licencjacie na matematyce teoretycznej nie będzie raczej problemu kontynuować na innej specjalizacji. Tylko z kwestią programowania tutaj będzie raczej słabo. Mógłbyś się zapisać jednocześnie na przedmiot programowanie, ale prawdopodobnie przekroczyłbyś pulę ECTS, więc mogłoby się to wiązać z dodatkowym kosztem. No i musiałbyś ten przedmiot zaliczyć, a jest raczej pracochłonny.
Mam nadzieję, że pomogłem

Informatyka analityczna UJ

: 1 kwie 2014, o 00:33
autor: VillagerMTV
track01 pisze:A co powiecie o matematyce teoretycznej UJ?
MadJack pisze:Jeśli chodzi o matematykę teoretyczną, to ponoć jest ona ciężka. Generalnie teraz jest chyba tak, że niezależnie od specjalizacji pierwszy rok matematyka ma taki sam
Właściwie to tak jest. Z tym, że przedmioty prowadzone są w dwóch wersjach - jedna zwykła, druga zaawansowana. Ta druga jest prowadzona właściwie pod późniejszą specjalizację teoretyczną (wybiera się po roku jak to kolega MadJack zauważył.

Na teoretycznej jest ciężko. Spory przeskok jest między matematyką w liceum, a studiami i wydaje mi się, że jest taki sam między zwykłą a teoretyczną.
Na samym początku było tam 35 osób, po miesiącu zostało około 8, bo uznawali, że to nie to albo bo za ciężko było.
Ale jest jeszcze specjalizacja ogólna, która daje możliwości dobierania sobie ciekawych dla Ciebie wykładów i szanse na zastanawianie się co chcesz dalej robić.

Informatyka analityczna UJ

: 1 kwie 2014, o 11:43
autor: Elon
Orientuje się ktoś jaka jest mniej więcej różnica między kursami na matematyce komputerowej i na zwykłej, np czy wykłady z analizy matematycznej 1a i analizy matematycznej na zwykłej matematyce to to samo?

Informatyka analityczna UJ

: 2 kwie 2014, o 01:07
autor: MadJack
Nie, mamy oddzielny kurs. Nie jest on raczej mniej zaawansowany (przynajmniej na pierwszym roku), ale trochę inny (no i jest to wykład konwersatoryjny). Algebrę liniową mamy z informatyką (niestety), elementy logiki i teorii mnogości mieliśmy z matematyką. Generalnie dużo kursów mamy własnych, a na części pozostałych mamy dedykowane grupy ćwiczeniowe. Trochę wyżej wkleiłem program.

Informatyka analityczna UJ

: 2 kwie 2014, o 17:16
autor: paladin
Dzień dobry,

Jak najbardziej studiują u nas (informatyka analityczna, UJ) osoby, które wcześniej nie programowały. Cały I semestr jest poświęcony właśnie na wyrównywanie takich zaległości. Jest przynajmniej jeden znany przypadek osoby, która przyszła z podstawami matematycznymi, bez programistycznych, i została medalistą zawodów międzynarodowych w programowaniu.

Jeśli ktoś poradzi sobie na początku z matematyką (trudna, ale ciekawa), a w II semestrze uczciwie popracuje na Programowaniu (pracy jest naprawdę sporo, ale od podstaw), spokojnie się utrzyma.