Kierunek zamawiany

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
by_the_way
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 3 lip 2012, o 08:02
Płeć: Kobieta
Pomógł: 2 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: by_the_way »

Regulamin przyznawania stypendiów mówi, że student pierwszego roku może otrzymywać stypendium tylko jeśli matematyka jest jego jedynym kierunkiem studiów.
To nie jest najlepiej. Hmm... Wczoraj stwierdziłam, że zadzwonię do sekretariatu dydaktycznego WMiI UJ i się o to zapytam - uzyskałam odpowiedź, że w tym semestrze studiowanie dwóch kierunków od pierwszego roku nie jest problemem, z tym, że może się to za jakiś czas zmienić.
Jedynym kryterium na I roku mogą być tylko wyniki matur - dotyczy to pierwszego i drugiego semestru.
I dla odmiany:
na samym dole mamy
Stypendia - 1000 zł miesięcznie, przez 9 miesięcy w roku, 66 stypendiów dla najlepszych studentów I roku (decydują wyniki rekrutacji), 55 dla studentów II roku i 50 dla studentów III roku (decydują wyniki w nauce).
a w sumie dla mnie byłaby to jednak różnica.

Ojej, tak czy inaczej - wybrałam UJ, matematykę i informatykę, termin rejestracji minął - niech się już dzieje, co chce do 10. jest czas na myślenie. W sumie wizja płatnego drugiego kierunku od przyszłego roku też nie jest najprzyjemniejsza...
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Piotr Jucha »

by_the_way pisze: Wczoraj stwierdziłam, że zadzwonię do sekretariatu dydaktycznego WMiI UJ i się o to zapytam - uzyskałam odpowiedź, że w tym semestrze studiowanie dwóch kierunków od pierwszego roku nie jest problemem, z tym, że może się to za jakiś czas zmienić.
Nie jest problemem w kontekście płacenia za drugi kierunek? (Bo o otrzymywaniu stypendium zamawianego decyduje wspomniany przeze mnie regulamin).
Jedynym kryterium na I roku mogą być tylko wyniki matur - dotyczy to pierwszego i drugiego semestru.
I dla odmiany:
na samym dole mamy
Stypendia - 1000 zł miesięcznie, przez 9 miesięcy w roku, 66 stypendiów dla najlepszych studentów I roku (decydują wyniki rekrutacji), 55 dla studentów II roku i 50 dla studentów III roku (decydują wyniki w nauce).
a w sumie dla mnie byłaby to jednak różnica.
W zdecydowanej większości przypadków wynik rekrutacji = wynik matury, ale - rzeczywiście - nie zawsze. Mogę tylko przeprosić za ten skrót myślowy na stronie IMUJ.
W sumie wizja płatnego drugiego kierunku od przyszłego roku też nie jest najprzyjemniejsza...
Na razie jest dużo niewiadomych co do odpłatności za drugi kierunek, np. nie wiadomo, czy studenci rozpoczynający drugi kierunek od 1 października 2012 nie będą w ogóle nic płacić czy tylko unikną opłat w tym roku. Nieznana jest także wysokość opłaty (nieoficjalnie słyszałem, że może być na poziomie opłat za studia niestacjonarne).
Wiadomo natomiast, że najlepsi studenci na roku (chyba do 10% studentów) będzie zwolniona z takiej opłaty.
Zysk z otrzymywania stypendium motywacyjnego będzie chyba mimo wszystko wyższy niż zysk z niepłacenia za drugi kierunek. A na drugim roku przy dobrze zdanych egzaminach można i dostawać stypendium, i być zwolnionym z opłaty.
Awatar użytkownika
lukasz.przontka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 234
Rejestracja: 31 maja 2009, o 12:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suszec
Pomógł: 37 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: lukasz.przontka »

Czoczo, stypendium ma dostawać 43 osoby. Niestety matematyka jest u nas kierunkiem zamawianym dopiero od tego roku, tak więc ile będzie trzeba mieć procent żeby się załapać nie wiadomo.

Jeśli popatrzymy na prestiż uczelni czy kadrę naukową, to zdecydowanie UJ z nami wygrywa. Jednakże mi osobiście nie podoba się w Krakowie rozrzucenie uczelni po całym mieście. W Gliwicach masz wszystko w jednym miejscu. Od przyszłego roku ma ruszyć przebudowa ul. Akademickiej. Ma być zrobiony piękny deptak, przez co nasz kampus upodobni się do tych pokazywanych na amerykańskich filmach :P
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Piotr Jucha »

lukasz.przontka pisze: Jednakże mi osobiście nie podoba się w Krakowie rozrzucenie uczelni po całym mieście.
Jest to spory problem dla tych, którzy studiują jednocześnie, powiedzmy, matematykę, astronomię, prawo i medycynę :).
Studenci matematyki i informatyki mają wszystkie zajęcia (poza WF) w jednym (nowoczesnym, oddanym do użytku kilka lat temu) budynku na nowym kampusie. Zaraz obok jest budynek Wydziału ZiKS - to dla tych którzy myślą o studiowaniu ekonomii.
by_the_way
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 3 lip 2012, o 08:02
Płeć: Kobieta
Pomógł: 2 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: by_the_way »

Zysk z otrzymywania stypendium motywacyjnego będzie chyba mimo wszystko wyższy niż zysk z niepłacenia za drugi kierunek. A na drugim roku przy dobrze zdanych egzaminach można i dostawać stypendium, i być zwolnionym z opłaty.
To brzmi aż za pięknie by mogło się udać Ale zawsze można spróbować, bo stypendium to naprawdę kusząca opcja (pod warunkiem, że się je dostanie...).
Nie jest problemem w kontekście płacenia za drugi kierunek? (Bo o otrzymywaniu stypendium zamawianego decyduje wspomniany przeze mnie regulamin).
Niestety ze wspomnianej rozmowy wynikało, że nie jest problemem studiowanie dwóch kierunków od pierwszego roku i otrzymywania stypendium w ramach kierunku zamawianego. Ale oczywiście ma Pan rację, regulamin cały czas to wyklucza.
Ale jest też tam taki punkt:
W przypadku studentów kierunków międzywydziałowych, warunkiem koniecznym
ubiegania się o stypendium motywacyjne jest by co najmniej 70% treści
programowych w roku ubiegania się o stypendium było realizowanych w Instytucie
Matematyki UJ.

I to już ewentualnie dotyczy również studentów I roku SMP, którzy wypełniają ten warunek, prawda? I czy, pomimo tego że same w sobie SMP są zamawiane, tacy studenci ubiegają się o stypendium tak, jak ci z kierunku matematyka?

Przepraszam za taką ilość wątpliwości, ale naprawdę trudno czasami dobrze zinterpretować te przepisy, zwłaszcza po natknięciu się na kilka wykluczających się wersji
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Czoczo »

lukasz.przontka, bardzo dziękuję za wszystkie informacje. 43 osoby otrzymują, a ogólnie studiuje mniej niz na Uj, wiec chyba raczej łatwiej będzie o stypendium...
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Piotr Jucha »

by_the_way pisze: Ale jest też tam taki punkt:
W przypadku studentów kierunków międzywydziałowych, warunkiem koniecznym
ubiegania się o stypendium motywacyjne jest by co najmniej 70% treści
programowych w roku ubiegania się o stypendium było realizowanych w Instytucie
Matematyki UJ.

I to już ewentualnie dotyczy również studentów I roku SMP, którzy wypełniają ten warunek, prawda? I czy, pomimo tego że same w sobie SMP są zamawiane, tacy studenci ubiegają się o stypendium tak, jak ci z kierunku matematyka?
)
Nie jestem pewien, czy to akurat dotyczy SMP, bo nasz projekt skierowany jest do studentów kierunku matematyka na Wydziale MiI. SMP formalnie (przynajmniej w sensie "obsługi" studentów) jest innym kierunkiem na innym wydziale. Nie potrafię też w tej chwili powiedzieć, jak to było w zeszłym roku.
Spróbuję się jeszcze dowiedzieć czegoś pewnego w tym temacie.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: laser15 »

Kurcze i ja mam dylemat. Iść na AGH (skłaniam się ku temu) na matmę stosowaną czy na UJ lub pk na matmę gdzie ona jest zamawiana. Pieniądze nie są mi jakoś strasznie potrzebne ale zawsze by się przydały ...;/
Yvel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2010, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łuków
Podziękował: 7 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Yvel »

A na PK nie jest stały próg 80%? Czy mi się przyśniło to tylko?
n1epc0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 sty 2012, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Pomógł: 2 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: n1epc0 »

Chyba Ci się przyśniło. Co rok jest inny.
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Piotr Jucha »

by_the_way pisze: Ale jest też tam taki punkt:
W przypadku studentów kierunków międzywydziałowych, warunkiem koniecznym
ubiegania się o stypendium motywacyjne jest by co najmniej 70% treści
programowych w roku ubiegania się o stypendium było realizowanych w Instytucie
Matematyki UJ.

I to już ewentualnie dotyczy również studentów I roku SMP, którzy wypełniają ten warunek, prawda? I czy, pomimo tego że same w sobie SMP są zamawiane, tacy studenci ubiegają się o stypendium tak, jak ci z kierunku matematyka?
)
Potwierdzam, mogą sie ubiegać. Można studenta SMP uznać za studenta matematyki, jeżeli realizuje co najmniej 70% treści programowych na matematyce.

A co do kryterium ustalania kolejności na liście rankingowej ("wynik matury" vs "wynik rekrutacji"), to niewykluczone, że wprowadzi się mała korektę w regulaminie (na korzyść "wyniku rekrutacji").
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Czoczo »

witam. poniewaz przy oddawaniu dokumentow na politechnike slaska pan odbierajacy dokumenty nie potrafil udzielic mi informacji pisze tutaj. Rozumiem ze bedac na liście w 2 dziesiatce mam gwarancje otrzymywania stypendium? tak samo jesli chodzi o uj, jesli jestem w pierwszej 66 przyjetych, to otrzymam stypendium. Ten pan po prostu troche mnie zdziwil mówiąc ze jesli o stypendium chodzi to jeszcze nic nie wiadomo. Z gory dziekuje
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Jan Kraszewski »

Czoczo pisze:Ten pan po prostu troche mnie zdziwil mówiąc ze jesli o stypendium chodzi to jeszcze nic nie wiadomo.
To zupełnie normalne - konkurs rozstrzygnięto dopiero niecały miesiąc temu, trochę potrwa, zanim zostanie podpisana umowa z NCBiRem na realizację projektu, potem powstanie regulamin stypendiów i dopiero wtedy będzie wiadomo na pewno.

JK
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Czoczo »

No tak, jednakże myslalem, iż warunki przedstawione na stronach internetowych uczelni są wiazace( 43 najlepszych w rekrutacji na p. slaskiej, 66 na uj, a na UWr to nie jestem pewien)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Jan Kraszewski »

Czoczo pisze:No tak, jednakże myslalem, iż warunki przedstawione na stronach internetowych uczelni są wiazace( 43 najlepszych w rekrutacji na p. slaskiej, 66 na uj, a na UWr to nie jestem pewien)
To są informacje o tym, co zawarto we wniosku konkursowym. Należy przypuszczać, że ta sama liczba stypendiów będzie w umowie, ale to, czy tyle stypendiów będzie przyznanych zależy np. od tego, ile osób zostanie przyjętych na studia. W dramatycznym przypadku załamania rekrutacji stypendiów moze nie być w ogóle... Ponadto Regulamin może wykluczać pewne osoby.

Na UWr jest 60 stypendiów na I roku (i to niekoniecznie 60 najlepszych w rekrutacji, tylko 60 najlepszych wyników z rozszerzenia z matematyki).

JK
ODPOWIEDZ