Kierunek zamawiany

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Czoczo »

Zdecydowałem się wstępnie na studiowanie matematyki. Jest ona kierunkiem zamawianym na UJ czy politechnice śląskiej. Moje pytanie brzmi ile, mniej więcej punktów z matury trzeba mieć by na to stypendium się załapać. Liczę na opinie studentów starszych lat. Z góry dziękuję za odpowiedź.

-- 1 lip 2012, o 12:42 --

Ponadto chciałbym zasięgnąć opinię, którą uczelnię polecalibyście mi bardziej, która z Waszych doświadczeń jest 'lepsza'. UJ czy Politechnikę Śląską. Na politechnikę mam dużo bliżej, jednak uważam że nie to jest najważniejszy aspekt, ponieważ są nim poziom kształcenia, prestiż, możliwość pracy w czasie studiów, no i oczywiście, którą uczelnię preferują pracodawcy.
Awatar użytkownika
lukasz.przontka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 234
Rejestracja: 31 maja 2009, o 12:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suszec
Pomógł: 37 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: lukasz.przontka »

Rozgarnięty pracodawca nie patrzy na to co ukończyłeś, tylko na twoje umiejętności. Zarówno na PŚ i na UJ masz takie same możliwości ich zdobywania i poziomy kształcenia będą podobne. Sprawa teraz rozbija się czy chcesz studiować w Krakowie na starszej i bardziej prestiżowej uczelni, czy w niezwykłych Gliwicach :)
Ostatnio zmieniony 2 lip 2012, o 17:22 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Język polski jest naprawdę bogaty w przymiotniki...
miodzio1988

Kierunek zamawiany

Post autor: miodzio1988 »

Rozgarnięty pracodawca nie patrzy na to co ukończyłeś, tylko na twoje umiejętności
Tylko rozgarnięty pracodawca nie ma czasu testować umiejętności setek ludzi stąd wstępna selekcja zawsze jakaś jest. Skończona uczelnia daje jakąś informacje o danym kandydacie
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Czoczo »

miodzio1988, czyli rozumiem że Twoim zdaniem warto zainwestować w prestiż UJotu?

-- 1 lip 2012, o 18:19 --

lukasz.przontka, co rozumiesz przez niezwykłe Gliwice?
Ostatnio zmieniony 2 lip 2012, o 17:23 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
miodzio1988

Kierunek zamawiany

Post autor: miodzio1988 »

miodzio1988, czyli rozumiem że Twoim zdaniem warto zainwestować w prestiż UJotu?
Z moich doświadczeń, Warszawa, jest to dosyć ważne kryterium
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Czoczo »

Zastanawiałem się nad Warszawą, jednak uznałem że to trochę za daleko. W grę u mnie wchodzi śląsk, Kraków, Wrocław. W każdym razie bardzo dziękuję za Twoją opinię, na pewno się przyda
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Piotr Jucha »

Na UJ jest 66 stypendiów na I roku. W zeszłym roku wystarczało mieć ok. 85%, żeby się załapać, a w drugim semestrze nawet kilkanaście procent mniej (nie pamiętam dokładnie ile, ale ktoś podawał liczbę 70%). Nie da się przewidzieć, ile wystarczy w tym roku - będzie wiadomo dopiero na poczatku października (po zakończeniu wpisów na studia).
Dobra wiadomość dla tych, którym matura nie poszła idealnie: na wyższych latach o stypendium decydują wyniki egzaminów, a stypendiów jest 55 na drugim roku i 50 na trzecim.
No i studia na kierunku zamawianym, to nie tylko stypendia.
Więcej szczegółów: .
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34218
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5197 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Jan Kraszewski »

W takim razie zapraszam do Wrocławia na . Też mamy

Kod: Zaznacz cały

http://zamawiane.math.uni.wroc.pl
, a i poziomu zdecydowanie nie musimy się wstydzić.

JK
by_the_way
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 3 lip 2012, o 08:02
Płeć: Kobieta
Pomógł: 2 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: by_the_way »

Ok, ja się tylko upewnię, bo to dla mnie dość ważne (jeden z koronnych argumentów do przekonania rodziców, że studiowanie matematyki nie jest złym pomysłem). Mając 94% z rozszerzenia z mat. nie powinno być problemów ze stypendium za kierunek zamawiany, prawda?? Z tego, co widziałam w regulaminie osiągnięć w olimpiadach raczej nie biorą pod uwagę, więc stąd mój lekki niepokój, a dość ostatni to moment na myślenie ^^

I jeszcze jedno - czy jednoczesne studia na dwóch kierunkach coś zmieniają w przyznawaniu stypendium?
fart411
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 5 lut 2011, o 09:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xaswq
Podziękował: 60 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: fart411 »

Piotr Jucha pisze:Na UJ jest 66 stypendiów na I roku. W zeszłym roku wystarczało mieć ok. 85%, żeby się załapać, a w drugim semestrze nawet kilkanaście procent mniej (nie pamiętam dokładnie ile, ale ktoś podawał liczbę 70%). Nie da się przewidzieć, ile wystarczy w tym roku - będzie wiadomo dopiero na poczatku października (po zakończeniu wpisów na studia).
Dobra wiadomość dla tych, którym matura nie poszła idealnie: na wyższych latach o stypendium decydują wyniki egzaminów, a stypendiów jest 55 na drugim roku i 50 na trzecim.
No i studia na kierunku zamawianym, to nie tylko stypendia.
Więcej szczegółów: .
mam rozumieć, że w drugim semestrze również brane są pod uwagę wyniki matur, a nie wyniki egzaminów po pierwszym semestrze? czy chodzi tu o rekrutację śródroczną (choć nie wiem nawet, czy na UJ takie coś jest)?
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Lorek »

Ja to najpierw odpowiedziałbym sobie na pytanie "dlaczego chcę studiować matematykę?" Czy dla konkretnej specjalności czy dla pracy naukowej czy dla stypendium czy jeszcze może z jakiegoś innego powodu... Jeśli chodzi Ci głównie o stypendium, to obstawiam, że na PŚl będziesz miał większe szanse, bo chętnych będzie mniej
Z moich doświadczeń, Warszawa, jest to dosyć ważne kryterium
Z moich doświadczeń jeszcze nikt nie skarżył się na to, że nie dostał pracy bo studiował w Gliwicach a nie gdzie indziej.
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Piotr Jucha »

(Moje odpowiedzi niżej dotyczą matematyki na UJ).
by_the_way pisze:Mając 94% z rozszerzenia z mat. nie powinno być problemów ze stypendium za kierunek zamawiany, prawda??
Nie powinno. Ale stuprocentowej pewności nigdy nie ma.
I jeszcze jedno - czy jednoczesne studia na dwóch kierunkach coś zmieniają w przyznawaniu stypendium?
Mogą coś zmienić. Sprawdzę to i odpiszę. (Wcześniej, tzn. 2 i 3 lata temu, "dwukierunkowcy" nie mogli otrzymywać stypendium na I roku).
fart411 pisze: mam rozumieć, że w drugim semestrze również brane są pod uwagę wyniki matur, a nie wyniki egzaminów po pierwszym semestrze? czy chodzi tu o rekrutację śródroczną (choć nie wiem nawet, czy na UJ takie coś jest)?
Jedynym kryterium na I roku mogą być tylko wyniki matur - dotyczy to pierwszego i drugiego semestru.
Rekrutacja do programu stypendialnego przeprowadzana jest na początku roku akademickiego, wtedy tworzona jest lista stypendystów i lista rezerwowa. Po pierwszym semestrze trzeba udokumentować, że zaliczyło się pozytywnie wszystkie przedmioty. Jeśli ktoś tego nie zrobi, traci prawo do otrzymywania stypendium w drugim semestrze. W ten sposób można z listy rezerwowej awansować na listę stypendystów.
Czoczo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 29 kwie 2012, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 7 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Czoczo »

Czy ktoś z politechniki mógłby powiedzieć coś więcej nt. kierunków zamawianych na tej uczelni? Ilu studentów dostaje stupendium i ile procent (mniej więcej) w poprzednich latach trzeba było mieć. Stoję w najbliższych dniach przed tym trudnym wyborem, dlatego dziękuję wszystkim za opinie nt. uczelni i bardzo proszę o dalsze. Z góry dziękuję
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34218
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5197 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Jan Kraszewski »

(Moje odpowiedzi niżej dotyczą matematyki na UWr).
by_the_way pisze:Mając 94% z rozszerzenia z mat. nie powinno być problemów ze stypendium za kierunek zamawiany, prawda??
Prawie na pewno nie powinno.
I jeszcze jedno - czy jednoczesne studia na dwóch kierunkach coś zmieniają w przyznawaniu stypendium?
Nic nie zmieniają, w ogóle nas to nie interesuje. Nie można tylko pobierać dwóch stypendiów zamawianych.
fart411 pisze:mam rozumieć, że w drugim semestrze również brane są pod uwagę wyniki matur, a nie wyniki egzaminów po pierwszym semestrze?
Wyniki matur brane są pod uwagę tylko podczas przyznawania stypendiów na I semestrze. Od II semestru bierze się pod uwagę wyniki na studiach.

I przypominam, że rejestrować się na UWr można już tylko dziś (3 lipca) do północy.

JK
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunek zamawiany

Post autor: Piotr Jucha »

Piotr Jucha pisze:
I jeszcze jedno - czy jednoczesne studia na dwóch kierunkach coś zmieniają w przyznawaniu stypendium?
Mogą coś zmienić. Sprawdzę to i odpiszę. (Wcześniej, tzn. 2 i 3 lata temu, "dwukierunkowcy" nie mogli otrzymywać stypendium na I roku).
mówi, że student pierwszego roku może otrzymywać stypendium tylko jeśli matematyka jest jego jedynym kierunkiem studiów. Na wyższych latach studiowanie innych kierunków nie ma wpływu na przyznanie stypendium.
(Przyjęliśmy taką rygorystyczną zasadę, żeby uniknąć ewentualnych nadużyć).
ODPOWIEDZ