Jak sie uczyc do matury?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
rafiq93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 cze 2012, o 16:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kalisz

Jak sie uczyc do matury?

Post autor: rafiq93 »

Witam. chodze do zaocznego liceum dla doroslych i chce sie przygotowac do rozszerzonej matury z matematyki. Z matematyki szlo mi zawsze przyzwoicie nigdy specjalnie sie nie wysilajac mialem dobre i bardzo dobre oceny. Po gimnazjum zdecydowalem sie jednak na zawodowke w ktorej komletnie zgupialem. Nauczyciele nie wymagali od nas praktycznie zadnej wiedzy tak wiec i ja olewalem sobie wszystko wiekszosc rzeczy po prostu zapomnialem. Teraz w zaocznym liceum jest podobnie tylko postanowilem wziac sie do roboty.

I tu mam teraz wazne pytania.
Jakie ksiazki albo strony www polecacie do przypomnienia sobie materialu z gimnazjum? Czy musze studiowac caly material czy wystarcza mi jakies konkretne dzialy?

Jakie ksiazki polecacie zeby przygotowac sie do matury rozszerzonej? Na pewno kupie ksiazki Kiełbasy czy to mi wystarczy? Jak wybrac kolejnosc działów? Mam repetytorium GREGA i tu ksiazka zaczyna sie od liczb i zbiorow potem wszystkie funkcje, ciagi ,geometrie. czy ta kolejnosc jest dobra ,w liceum od poczatku roku zaczelismy funkcje.tu mam linka do bardzo ciekawej strony moze uczyc sie wedlug tego z gory dzieki za odpowiedzi
Yvel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2010, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łuków
Podziękował: 7 razy

Jak sie uczyc do matury?

Post autor: Yvel »

Rób kiełbasę po kolei. Staraj się zrozumieć każde zadanie, nawet to czarne ( poziom podstawowy ). Zrób testy np. ze zbioru Pazdro i jakieś trochę łatwiejsze. Takie jest moje zdanie. Ja się tak przygotowywałem.
violingirl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 5 mar 2012, o 21:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kępno
Podziękował: 10 razy

Jak sie uczyc do matury?

Post autor: violingirl »

JA bym polecała repetytoria i dużo zadań robić bo to jednak w praktyce trzeba zrozumieć
Christofanow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 30 sie 2010, o 12:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ffff
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 2 razy

Jak sie uczyc do matury?

Post autor: Christofanow »

Podręczniki Pazdro (Kłaczkow, Kurczab, Świada) - dobre opinie na ich temat znajdziesz na tym forum więc na teorii będą dobre. Dodatkowo polecam matematyka.pisz.pl sporo teorii i zadań (z pełnymi rozwiązaniami).
iglomosh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 6 maja 2010, o 18:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 6 razy

Jak sie uczyc do matury?

Post autor: iglomosh »

rafiq93 pisze:Jakie ksiazki albo strony www polecacie do przypomnienia sobie materialu z gimnazjum?Czy musze studiowac caly material czy wystarcza mi jakies konkretne dzialy?
Nie ma sensu przypominać sobie materiału gimnazjalnego, ponieważ wchodzi on w zakres licealnego poziomu podstawowego. Wystarczy, że nauczysz się podstawy a w trakcie nauki będzie wychodzić czego nie pamiętasz, co musisz powtórzyć.

Co do konkretnych działów z gimnazjum, jeśli już tak koniecznie chcesz (lub faktycznie mało pamiętasz) przypomnij sobie wzory skróconego mnożenia, obliczenia procentowe, zadania z niewiadomymi, układami równań, może trochę na temat planimetrii. To zdecydowanie Ci powinno wystarczyć, reszta jak wspominałem wyjdzie w trakcie nauki podstawy.


rafiq93 pisze:Jakie ksiazki polecacie zeby przygotowac sie do matury rozszerzonej? Na pewno kupie ksiazki Kiełbasy czy to mi wystarczy? Jak wybrac kolejnosc działów? Mam repetytorium GREGA i tu ksiazka zaczyna sie od liczb i zbiorow potem wszystkie funkcje, ciagi ,geometrie. czy ta kolejnosc jest dobra ,w liceum od poczatku roku zaczelismy funkcje.
Co do kolejności, ja uwielbiam kolejność zaproponowaną przez WSiP w ich podręcznikach licealnych do matematyki na poziomie rozszerzonym. Jeśli chcesz inwestować w typowe podręczniki licealne, to z czystym sumieniem proponuje stare WSiPowskie. Problem jest jedynie tej natury, że podstawa programowa znów ulega zmianie i będzie problem z nabyciem tych podręczników, a z pewnością z ich odsprzedaniem.
Znalazłem linki do sklepu, który je oferuje:
  • [url]http://www.matras.pl/matematyka-klasa-3-poziom-rozszerzony-podrecznik-wsip.html[/url]
Do tego zbiory:
  • [url]http://www.matras.pl/matematyka-klasa-1-poziom-podstawowy-i-rozszerzony-zbior-zadan-wsip.html[/url]
  • [url]http://www.matras.pl/matematyka-klasa-2-poziom-podstawowy-i-rozszerzony-zbior-zadan-wsip.html[/url]
  • [url]http://www.matras.pl/matematyka-klasa-3-poziom-podstawowy-i-rozszerzony-zbior-zadan-wsip.html[/url]
Na takich właśnie ja byłem uczony w liceum. Nie jestem przekonany do opracowań GREG'a, chociaż repetytorium z informatyki mi zaimponowało jeśli chodzi o teorię z zagadnień sieciowych czy teorii systemów (ale programowanie, stanowiące największą część matury, było liźnięte i po byku). Więc podobnie pewnie będzie w tym Twoim repetytorium, coś będzie dobrze wytłumaczone, a coś po byku, dlatego tak ważne jest, żeby liczyć wiele różnych zadań z różnych źródeł.

Ja od siebie polecam Ci coś co pomogło mi uporządkować wiedzę tuż przed maturą z matematyki: kurs w formie email na [url=http://matmana6.pl]matmana6.pl[/url]. Do tego na naszym forum masz pełno zadań z kompletnymi rozwiązaniami krok po kroku. Wydrukuj sobie też kartę wzorów matematycznych, którą można mieć na maturze, i rób z nią zadania - pozwoli Ci się to z nią obyć.

Do tego ja ćwiczyłem z zbiorem zadań z Operonu - [url=http://sklep.operon.pl/liceum-i-technikum/matematyka/matematyka-matura-2012-testy-dla-maturzysty-zakres-rozszerzony]Matematyka. Matura 2012. Testy dla maturzysty zakres rozszerzony[/url]

[EDIT]
Sprawdziłem spis treści tego repetytorium z wydawnictwa GREG. Matematyki uczyłbym się w kolejności zbliżonej do tego spisu, więc się go trzymaj. Jedyne co mogę zaproponować to zaraz po "Liczbach i zbiorach" zapoznaj się z podstawami logarytmów, a bardziej zaawansowane zagadnienia odnośnie logarytmów zrobisz w odpowiednim dziale :).

Swoją drogą chcę pogratulować Ci szczerych chęci, życzyć Ci owocnej nauki i wysokich wyników na maturze :).
ODPOWIEDZ