Studia matematyki na UJ

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: laser15 »

Witam. Czy po kierunku matematyka w ekonomii UJ są dobre perspektywy? Jak myślicie, ciężko będzie załapać się do jakiejś pracy w finansach? Jakie to mogą być stanowiska?
Czy lepiej może wybrać ścieżkę stosowaną?

Czy ok 58% z mat roz wystarczy aby się dostać na te studia w 1 naborze?
johnblansko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 9 maja 2012, o 20:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko
Pomógł: 11 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: johnblansko »

Proponuję jednak kierunki ekonomiczne, jeżeli chce sie w finansach pracować.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: laser15 »

No właśnie. Mi z perspektywy maturzysty wydaję się że duplom matematyki jest wartościowszy niż ekonomii i po nim będzie łatwiej o pracę. Przynajmniej tak myślałem do tej pory.
Carnassier
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 20:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz

Studia matematyki na UJ

Post autor: Carnassier »

Wszystko zależy jaka konkretnie praca Cię interesuje. Ekonomia skupia od diabła pod-dziedzin. Przykładowo analityk potrzebuje minimum ekonomii, ale maksimum matmy. Księgowy odwrotnie, a makler jest gdzieś po środku.
A matematyka na UJ jest w tym roku kierunkiem zamawianym, więc czarno widzę Twoje przyjęcie. Na dodatek nie biorą pod uwagę innych przedmiotów niż matematyka, więc choćbyś miał 100% z chemii czy fizyki to też nie pomoże.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: laser15 »

O przyjęcie sie raczej nie obawiam nie w 1 to 2 naborze;)

Właśnie sam nie wiem ale matematyka na UJ to chyba mimo wszystko coś pokazuje... przynajmniej mi sie tak wydaje. W jakiej dziedzinie to sam nie wiem ale raczej nie będę się starał o aktuariat.-- 13 maja 2012, o 20:16 --I czy matma na specjalności "w ekonomii" jest na tak niskim poziomie? Bo wszyscy mi odradzają. Mówią że po tym tylko przy kupie szczęścia praca matematyka bo nigdzie mnie nie wezmą....
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: Piotr Jucha »

Matematyka w ekonomii to specjalność na studiach I stopnia, więc trudno mówić o szansach na dobrą pracę zaraz po jej skończeniu. W zasadzie jest to pierwszy etap nauki - następnym może być matematyka finansowa na studiach II stopnia.
Co do wyboru między matematyką w ekonomii a stosowaną, to trudno powiedzieć, która opcja jest lepsza. Te specjalności mają trochę inne programy (na pierwszej z nich są przedmioty ekonomiczne, których nie ma na drugiej; na stosowanej ponadto jest więcej treści matematycznych - statystyki, metod numerycznych), ale po każdej z nich można studiować matematykę finansową na studiach II stopnia.

O perspektywach pracy po matematyce (finansowej i nie tylko) było już kilka dyskusji na tym forum - można poszukać.
Można też zerknąć na stronę projektu - jest to cykl spotkań-wykładów organizowanych przez Koło Naukowe Matematyki Finansowej na UJ.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: laser15 »

Czy statystyka na matmie w ekonomii jest na dużo niższym poziomie niż na matmie stosowanej?
Czy wg daje mi coś to że studiowałem matmę w ekonomii ?
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: Piotr Jucha »

Różnice w programach obu specjalności można sobie porównać np. - jeśli komuś to coś powie (chyba trochę się zagalopowałem z tą statystyką i metodami numerycznymi). Ale faktem jest, że treści matematycznych na stosowanej jest więcej - więcej godzin ćwiczeń z analizy, rachunku prawdopodobieństwa, statystyki oraz dodatkowe przedmioty.
laser15 pisze:Czy wg daje mi coś to że studiowałem matmę w ekonomii ?
Daje np.: podstawy wiedzy ekonomicznej; po licencjacie możliwość wyboru między kierunkami matematycznymi a ekonomicznymi (np. na ) na studiach II st.
Nie każdego interesują takie opcje, no ale w sumie specjalności mamy tyle, że dla każdego powinno się coś miłego znaleźć.
rutra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: rutra »

Jak to jest z tymi progami punktowymi. Słyszałem, że przyjmują wszystkich. Co do matury to z matematyki podstawowej będę miał 90%-94% z rozszerzonej ok. 50%-60% a angielski rozszerzony ok. 40%. Jest szansa, żeby z takim wynikiem się dostać na matematyke na UJ? Jestem trochę zawiedzony maturą rozszerzoną z matematyki, nie wiem czy byłem zdenerwowany, czy miałem gorszy dzień, bo zadań dużo rozwiązuje. Jednak nie poradziłem sobie z tym banalnie prostym zadaniem z ostrosłupem i gdzieś się pomyliłem w równaniu kwadratowym do tego jeszcze kilka błędów i już conajmniej 20pkt stracę.
fart411
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 5 lut 2011, o 09:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xaswq
Podziękował: 60 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: fart411 »

Z tego co pamiętam na UJ liczy się sama matematyka
Przemo10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 7 maja 2012, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: LJA
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 22 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: Przemo10 »

rutra pisze:Jak to jest z tymi progami punktowymi. Słyszałem, że przyjmują wszystkich. Co do matury to z matematyki podstawowej będę miał 90%-94% z rozszerzonej ok. 50%-60% .
Przyjmują wszystkich chętnych ,jednak podobno spora osób odpada na pierwszym roku. Chyba z takim wynikiem z rozszerzenia nie dostaniesz początkowo stypendium zamawialnego. Potem będziesz miał możliwość otrzymania, jeśli będziesz osiągał dobre wyniki na studiach.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: laser15 »

czyli mam rozumieć że matematyka w ekonomii jest nieco łatwiejsza i po niej mogę studiować również ekonomie na mgr?

A jak mógłby ktoś określić czym różni się program i poziom stosowanej , teoretycznej i ogólnej od siebie bo programy są bardzo zbliżone do siebie.
Awatar użytkownika
Majorkan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 14 paź 2007, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków/Jasło
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 33 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: Majorkan »

O ile mi wiadomo to w planach jest ujednolicenie programu pierwszego roku studiów dla wszystkich specjalności nieteoretycznych już od przyszłego roku. Innymi słowy, na początku będzie trzeba zdecydować tylko czy chce się iść na specjalność teoretyczną czy na "zwykłą", a przedmioty różnicujące specjalności takie jak np. matematyka w ekonomii czy matematyka stosowana zaczną się dopiero od drugiego roku. Wydaje mi się, że to dobre rozwiązanie, bo będzie można na pierwszym roku osobiście poznać specyfikę tych studiów i na spokojnie zadecydować co chce się robić dalej.
W zasadzie to ten projekt zmian przeszedł już przez Radę Instytutu Matematyki, ale wciąż musi go zatwierdzić Rada Wydziału przy czym wydaje mi się że to już jedynie formalność i wkrótce powinny się pojawić jakieś oficjalne informacje na ten temat.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: laser15 »

Słyszałem, że na UJ przyjmują wszystkich a potem ponad połowa odpada. Czy to prawda? Czym to jest spowodowane tak strasznie wysokim poziomem studiów czy raczej nieprawowitością studentów?
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Studia matematyki na UJ

Post autor: Piotr Jucha »

rutra pisze:Jak to jest z tymi progami punktowymi. Słyszałem, że przyjmują wszystkich. Co do matury to z matematyki podstawowej będę miał 90%-94% z rozszerzonej ok. 50%-60% a angielski rozszerzony ok. 40%. Jest szansa, żeby z takim wynikiem się dostać na matematyke na UJ?
Mamy 300 miejsc w tym roku, więc jest duża szansa, że przyjmiemy wszystkich, chociaż...
W zeszłym roku mieliśmy ponad 500 chętnych. Przyjęliśmy wszystkich, bo 1) w związku ze studiami zamawianymi rektor zwiększył nam limit przyjęć oraz 2) nie wszyscy chętni wpisali się na studia.
Nie wiem, jak to będzie w tym roku, ale taki wynik z matury jak wyżej jest moim zdaniem całkiem bezpieczny.
laser15 pisze:czyli mam rozumieć że matematyka w ekonomii jest nieco łatwiejsza
Jeśli uznać, że łatwiej zaliczyć przedmioty ekonomiczne niż matematyczne, to tak.
Czy ten sam przedmiot matematyczny na matematyce stosowanej jest trudniejszy niż na matematyce w ekonomii? - Niekoniecznie, różnie to może być. Na pierwszym roku nie powinno być różnicy (o tym niżej).
i po niej mogę studiować również ekonomie na mgr?
Nieprecyzyjnie się wyraziłem. W zasadzie to po każdych studiach I stopnia można się dostać na ekonomię, ale po tej specjalności (matematyce w ekonomii) ma się już całkiem solidne podstawy i kontynuacja studiów na ekonomii jest całkiem naturalna.
A jak mógłby ktoś określić czym różni się program i poziom stosowanej , teoretycznej i ogólnej od siebie bo programy są bardzo zbliżone do siebie.
Tak bardzo ogólnie:
- poziom: specjalność teoretyczna jest trudniejsza (czasami dużo trudniejsza) od pozostałych
- program: na teoretycznej są mniej więcej te same przedmioty, co na ogólnej, ale realizowany materiał jest często dużo obszerniejszy; na stosowanej pojawiają się obowiązkowo przedmioty typu statystyka i metody numeryczne, ale z drugiej strony, można je również realizować na innych specjalnościach w ramach przedmiotów do wyboru.
W istocie na studiach I stopnia różnice między ogólną i stosowaną są dość płynne.

Tak jak pisał Majorkan, na pierwszym roku pogram będzie jednolity da wszystkich specjalności, z tym że każdy przedmiot będzie w dwóch wersjach: standardowej (domyślnie dla wszystkich) i wersji hard (dla przyszłych teoretyków).
A zatem - co chyba powinienem był napisać na samym początku - można spokojnie odłożyć wybór specjalności o rok, jeśli nie jest się zdecydowanym na teoretyczną (teoretyczną też da się zamienić na inną i vice versa).-- 22 maja 2012, o 21:46 --
laser15 pisze:Słyszałem, że na UJ przyjmują wszystkich a potem ponad połowa odpada. Czy to prawda? Czym to jest spowodowane tak strasznie wysokim poziomem studiów czy raczej nieprawowitością studentów?
Dużo osób odpada, a właściwie rezygnuje w trakcie. Nie znam dokładnych statystyk.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Dla jednych te studia może są za trudne, dla innych zbyt pracochłonne, dla wielu inne niż się spodziewali.
Być może działają też takie schematy myślenia: "łatwo się dostać, więc łatwo skończyć" albo "matematyka w szkole zawsze przychodziła mi bez wysiłku, więc na studiach będzie podobnie". Czasem (choć może nie najczęściej) bywa też tak: na wielu innych studiach można przygotować się skutecznie do egzaminu a) w kilka dni, b) nie chodząc na zajęcia - na matematyce na ogół jest to niemożliwe.
ODPOWIEDZ