Matematyka stosowana

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
fart411
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 5 lut 2011, o 09:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xaswq
Podziękował: 60 razy

Matematyka stosowana

Post autor: fart411 »

Witam. Jestem tegorocznym maturzystą i w najbliższych tygodniach stanę przed ostatecznym wyborem studiów. Od jakiegoś czasu jestem zdecydowany na studia w kierunku pracy w finansach lub ubezpieczeniach i tu pojawiają się moje wątpliwości co do wyboru uczelni. Sporo czytałem o matematyce stosowanej, która rzekomo bardzo dobrze przygotowuje do takiej ścieżki zawodowej. Ale tu pojawiają się moje pytania?
1. Gdzie najlepiej studiować wspomnianą matematykę stosowaną? Zaznaczę, że myślę nawet o zawodzie aktuariusza, choć wiem, że to piekielnie ciężka i długa droga. Jaka uczelnia przygotowałaby mnie najlepiej? Matura poszła mi dobrze, myślę, że na większość uczelni miałbym otwartą drogę, szczególnie, że progi nie są za wysokie.
2. Czym różnią się poszczególne kierunki na różnych uczelniach? Bo na jednych mamy matematykę stosowaną, na innych matematykę w ekonomii, na jeszcze innych matematykę finansową i aktuarialną itd. Są jakieś różnice poza nazwą?
3. Czy Politechnika Łódzka jest dobrym wyborem? Studiuje ktoś na niej lub jest absolwentem i mógłby się wypowiedzieć? Bo to niby nie szczyt uczelni technicznych w Polsce, ale słyszałem sporo pochlebnych opinii.
4. Czy na matematyce jest fizyka? Bo sprawdzałem programy studiów niektórych uczelni i fizyki jako takiej nie spotkałem, ale z drugiej strony słyszałem, że praktycznie na każdej polibudzie jest ten przedmiot. Pytam, bo przez 3 lata liceum praktycznie nie miałem fizyki i moja wiedza z tego przedmiotu zatrzymała się na gimnazjum, więc nie wiem, czy dałbym radę.

PS. Wiem, że o matmie stosowanej pisano już na tym forum - przejrzałem większość z tych tematów, ale są one albo dość stare, albo nie odpowiadają na moje pytania, więc proszę o nieusuwanie mojego postu.
fuzzgun

Matematyka stosowana

Post autor: fuzzgun »

Ja bym wybrał Uniwersytet Wrocławski. UJ też jest dobry.
Awatar użytkownika
Erurikku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 1 lip 2011, o 20:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 46 razy

Matematyka stosowana

Post autor: Erurikku »

1. Gdzie najlepiej studiować wspomnianą matematykę stosowaną? Zaznaczę, że myślę nawet o zawodzie aktuariusza, choć wiem, że to piekielnie ciężka i długa droga. Jaka uczelnia przygotowałaby mnie najlepiej? Matura poszła mi dobrze, myślę, że na większość uczelni miałbym otwartą drogę, szczególnie, że progi nie są za wysokie.
Polecam PW - Matematyka finansowa (magisterskie) i UW.
2. Czym różnią się poszczególne kierunki na różnych uczelniach? Bo na jednych mamy matematykę stosowaną, na innych matematykę w ekonomii, na jeszcze innych matematykę finansową i aktuarialną itd. Są jakieś różnice poza nazwą?
Często tylko nazwą, ale warto przejrzeć program studiów i oferowane przedmioty, a potem je porównać. Niektóre studia są bardziej nastawione na finanse, analizę ryzyka itp.
Inne na pracę w ubezpieczeniach/jako aktuariusz.
4. Czy na matematyce jest fizyka? Bo sprawdzałem programy studiów niektórych uczelni i fizyki jako takiej nie spotkałem, ale z drugiej strony słyszałem, że praktycznie na każdej polibudzie jest ten przedmiot. Pytam, bo przez 3 lata liceum praktycznie nie miałem fizyki i moja wiedza z tego przedmiotu zatrzymała się na gimnazjum, więc nie wiem, czy dałbym radę.
Jeśli się pouczysz i przyciśniesz to dasz radę - wiedzę typu liceum/gimnazjum można opanować w miesiąc. Fizyka często jest przedmiotem na matmie. Na PW trwa 2 semestry.
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Matematyka stosowana

Post autor: Piotr Jucha »

1. Jest kilka dobrych uczelni w Polsce i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, która z nich jest w tym wypadku najlepsza.
Ja mogę polecić UJ: bardzo dobra kadra, nowoczesny budynek, no i .
2. Na studiach I stopnia formalnie nie powinno być dużych różnic, bo wszystkie programy powinny zawierać pewne ustalone minima programowe dla kierunków matematycznych. Do tych podstawowych treści matematycznych dochodzą przedmioty dodatkowe (np. ekonomiczne) - i tutaj uczelnie (wydziały) mają już trochę więcej swobody.

Na UJ mamy m.in. specjalność matematyka w ekonomii oraz m. stosowaną. Na tej drugiej nie ma przedmiotów ekonomicznych. Jest za to więcej treści matematycznych - przede wszystkim rachunek prawdopodobieństwa, statystyka i metody numeryczne. Po każdej z tych specjalności można z powodzeniem studiować matematykę finansową na studiach II stopnia.

4. Na matematyce na UJ zasadniczo nie ma fizyki. Chyba, że ktoś będzie chciał wybrać ją jako dodatkowy przedmiot.
Przemo10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 7 maja 2012, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: LJA
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 22 razy

Matematyka stosowana

Post autor: Przemo10 »

Ja też planuje iść na studia matematyczne, bo też mnie ciągnie w kierunku akutariusza lub w innej tego typu pracy. Wiem, że na akutariusza trzeba zaliczyć 4 ciężkie egzaminy w ciągu dwóch lat, dwuletnie praktyki itp. Interesują mnie dwie uczelnie UJ bądź UW. Chciałbym się dowiedzieć:
1. Wiem ,że na UJ matemayka jest kierunkiem zamawialnym, aj ak jest na UW ? Jeśli tak, to ile osób dostaje stypendium?
2. Jaka jest najlepsza specjalizacja do wyboru?- jest ich dużo i żeby potem nie wyszło mi tak, że, jak się coś niespodziewanego wydarzy to będę musiał w szkole pracowć.
3. Jeśli chce się wybrać przykładowo 2 kierunki na danej uczelni to czy wnosząc opłatę rekrutatacyjną płaci się razem czy za każdy jeden osobno?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34240
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Matematyka stosowana

Post autor: Jan Kraszewski »

fuzzgun pisze:Ja bym wybrał Uniwersytet Wrocławski.
W ramach uzupełnienia dodam, że na matematyka też jest

Kod: Zaznacz cały

http://zamawiane.math.uni.wroc.pl/
.

JK
fart411
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 5 lut 2011, o 09:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xaswq
Podziękował: 60 razy

Matematyka stosowana

Post autor: fart411 »

A na jakiej podstawie są przyznawane stypendia na kierunku zamawianym na pierwszym roku? Brany jest pod uwagę wynik samej matury z matematyki, czy punkty przeliczane przy rekrutacji, czyli w tym matura z innych przedmiotów?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34240
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Matematyka stosowana

Post autor: Jan Kraszewski »

Na UWr: w pierwszym semestrze wyniki matury rozszerzonej z matematyki, w następnych semestrach wynik z poprzedniego semestru.

JK
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Matematyka stosowana

Post autor: kamil13151 »

Jan Kraszewski, Czy orientuje się Pan ile około trzeba mieć procent z matury rozszerzonej z matematyki by mieć szanse na takie stypendium na UWr? (Ile potrzeba było w tamtym roku?) Czy nie jest tak, że wszyscy albo prawie wszyscy co otrzymują będą olimpijczykami?
fart411
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 5 lut 2011, o 09:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xaswq
Podziękował: 60 razy

Matematyka stosowana

Post autor: fart411 »

Od razu podłączę się pod pytanie: czy mogę gdzieś znaleźć listy rankingowe z ubiegłorocznej rekrutacji letniej? Bo udało mi się jedynie znaleźć listę studentów przyjętych w lutym 2012. A i jeszcze jedno, czy w programie studiów matematycznych na UWr jest fizyka?
Czy nie jest tak, że wszyscy albo prawie wszyscy co otrzymują będą olimpijczykami?

Raczej nie, skoro stypendiów w przyszłym roku ma być 60.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34240
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Matematyka stosowana

Post autor: Jan Kraszewski »

kamil13151 pisze:Jan Kraszewski, Czy orientuje się Pan ile około trzeba mieć procent z matury rozszerzonej z matematyki by mieć szanse na takie stypendium na UWr? (Ile potrzeba było w tamtym roku?)
W tamtym roku nie było stypendiów, bo studia zamawiane (dzięki sprawności Ministerstwa...) wystartowały dopiero w lutym. W rekrutacji lutowej wystarczyło 56%, ale to nie jest adekwatne, bo w lutym rekrutują się inne osoby niż w lipcu.
kamil13151 pisze:Czy nie jest tak, że wszyscy albo prawie wszyscy co otrzymują będą olimpijczykami?
Na pewno nie, nie sądzę, by zjawiło się aż tylu olimpijczyków...
fart411 pisze:Od razu podłączę się pod pytanie: czy mogę gdzieś znaleźć listy rankingowe z ubiegłorocznej rekrutacji letniej? Bo udało mi się jedynie znaleźć listę studentów przyjętych w lutym 2012.
Chodzi o przyjętych? Ze względu na wysoki limit przyjęć (200) przyjęliśmy wszystkich chętnych.
fart411 pisze:A i jeszcze jedno, czy w programie studiów matematycznych na UWr jest fizyka?
Nie.

JK
lukaszm89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 20 maja 2012, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 29 razy

Matematyka stosowana

Post autor: lukaszm89 »

Studiuję na PŁ, specjalność finansową i ubezpieczeniową, jestem na 1 roku mgr. w tej chwili i jestem zadowolony z uczelni. Gdybyś chciał więcej informacji, napisz mi PW.
W tym roku jeszcze studia zamawiane na 1 stopniu(a więc w Twojej rekrutacji), fizyki nie ma(studia są licencjackie, nie inż).
ODPOWIEDZ