Matura 2012- język polski...

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
infeq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 513
Rejestracja: 31 lip 2010, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 6 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: infeq »

Witam. Jestem przyszłorocznym maturzystą i moim głównym celem jest matura z matematyki rozszerzonej. To właśnie przez najbliższe miesiące zamierzam skupić się tylko na tym przedmiocie- przerabiając różne zbiory (przy okazji uczę się również angielskiego). Jednak jest jeszcze matura z języka Polskiego... I moje pytanie brzmi: Czy jeżeli wezmę się za powtórki z języka polskiego 3 miesiące przed maturą, to wystarczy aby ją zdać? Nie interesuje mnie na ile napisze polski na maturze, jest mi to kompletne nie potrzebne- chce tylko go zdać, ale też na tyle abym przez 2 miesiące oczekując na wyniki z matury nie miał stresu czy zdałem. Czy 3 miesiące wystarczą?
miodzio1988

Matura 2012- język polski...

Post autor: miodzio1988 »

Czy jeżeli wezmę się za powtórki z języka polskiego 3 miesiące przed maturą, to wystarczy aby ją zdać? Nie interesuje mnie na ile napisze polski na maturze, jest mi to kompletne nie potrzebne- chce tylko go zdać, ale też na tyle abym przez 2 miesiące oczekując na wyniki z matury nie miał stresu czy zdałem. Czy 3 miesiące wystarczą?
Jak chcesz tylko zdać to kilka dni Ci wystarczy na naukę. To znaczy tyle, żeby ogarnąć o co chodziło w każdej lekturze i tyle styknie na zdanie
infeq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 513
Rejestracja: 31 lip 2010, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 6 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: infeq »

Oki. Dzięki.
Awatar użytkownika
tomaszek92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 17:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: tomaszek92 »

Witam
Wszystko zależy od tego jak uważasz na lekcjach i czy wcześniej sie uczyles. Jesli nie masz problemów z polskim, to nawet na tydzień przed możesz zacząć sobie przypominać lektury i wszystkie epoki, zagadnienia.
Jeżeli jednak masz duże zaległości, to miesiąc wystarczy, bo to nawet sporawy materiał oraz ciężko na raz wszystkiego sie nauczyć.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: miki999 »

Ja nawet nie znałem lektury, którą omawiałem (Pan Tadeusz ) i całe moje wypracowanie wyglądało mniej więcej tak:

Akapit-> Wstęp- lanie wody, byle by zgarnąć parę pkt. za to że się go napisało. Można napisać np., że "XXX wielkim poetą był" (mi przypadł Mickiewicz, więc nie mogłem zrobić inaczej )albo że omawiana lektura jest niezwykłym dziełem literackim zawierającym dużą liczbę rozbudowanych opisów. Można coś o epoce napisać a jak się zna lekturę to nawet coś na temat.
Rozwinięcie
Akapit-> "Cytat 1", więc wnioskuję, że (...)
Akapit-> "Cytat 2", więc wnioskuję, że (...)
...
Akapit-> "Cytat n", więc wnioskuję, że (...)
Akapit-> Zakończenie- generalnie wypisanie wniosków po przecinku

Tych wniosków z cytowanego fragmentu warto pisać dużo i używać synonimów itp., bo nie wiadomo jakie określenia znajdują się w kluczu.
konole
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 12 lip 2011, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Matura 2012- język polski...

Post autor: konole »

Po co czytać lektury, wiersze są prostsze do analizy tekstu.
Awatar użytkownika
zidan3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 10:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lbn
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 112 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: zidan3 »

konole pisze:Po co czytać lektury, wiersze są prostsze do analizy tekstu.
Może sie zdarzyc, ze nie bedzie wiersza do analizy.
Tak było na przykład w 2010 roku.
/e Ja sie uczylem jakies 1,5 tygodnia i to w zupełności wystarczyło.
RSM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Internet
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 13 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: RSM »

Ja uważałem na lekcjach, do sprawdzianów uczyłem się mało (raz przeczytałem notatki z lekcji wieczorem w dniu poprzedzającym sprawdzian, albo zaraz przed lekcją) i to wystarczyło, żeby napisać maturę z polskiego na wynik sporo wyższy niż 30%. Przed maturą przekartkowałem w jeden dzień jakieś repetytorium, ale nie przydało mi się na wiele, bo "Granicę" pominąłem.
wdsk90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 4 maja 2010, o 11:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 10 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: wdsk90 »

Nie trzeba się w ogóle uczyć żeby zdać maturę z polskiego na poziomie podstawowym. Czytanie ze zrozumieniem - wiadomo, banał. Jeśli chodzi o wypracowanie to jest to analiza fragmentu, więc w zasadzie lanie wody. Wypisywanie cech jakiegoś bohatera na podstawie cytatów czy coś takiego. Gimnazjalista o przeciętnym ilorazie inteligencji by to zdał. Mój kolega nie miał pojęcia o czym jest lektura, o której pisał ("Chłopi"), a dostał 78%...
Awatar użytkownika
Erurikku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 1 lip 2011, o 20:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 46 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: Erurikku »

W sumie to nie wiem po co udzielanie rad itp.
infeq, spójrz sobie na to ile osób nie zdaje polskiego co roku. To jakaś minimalna ilości ludzi. Jeśli chodziłeś na lekcje do normalnej szkoły (mogłeś nawet nie uważać - i tak mózg zapamięta jakieś podstawy) + myślisz logicznie (a zdajesz matmę więc powinieneś) to napisanie rozprawki na wynik gorszy niż 50 % to po prostu wstyd. Tak na prawdę dopiero 70-80 %+ świadczy, że zna się chociaż podstawy.
wszamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 7 maja 2009, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: wszamol »

infeq pisze:Czy 3 miesiące wystarczą?
Ja poświęciłem 3 godziny. Wystarczyło.
Erurikku pisze:Tak na prawdę dopiero 70-80 %+ świadczy, że zna się chociaż podstawy.
Nie sądzę, miałem 78%
infeq, skup się lepiej na tej matmie i będzie git
infeq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 513
Rejestracja: 31 lip 2010, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 6 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: infeq »

Oki. Dziękuję wam :*. A jak z maturą ustną z Polskiego? Czy wystarczy okres pomiędzy trzecim dniem matur (tj. Angielski), a wyznaczonym terminem matur ustnych- żeby wykuć to przemówienie i teorie w obrębie materiału, o którym pisze?
je?op
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 408
Rejestracja: 8 gru 2009, o 20:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocek
Podziękował: 140 razy
Pomógł: 8 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: je?op »

wystarczą 2,3 godzinki żeby się nauczyć.
Ja pisałem swoją prace dzień przed maturką, tak jest chyba najlepiej, jesteś wtedy na świeżo z materiałem
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Matura 2012- język polski...

Post autor: miki999 »

Każdy ma inaczej. Jedni siedzą nad ustną nie wiadomo ile, a inni parę dni przed się przygotowują. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.
Ale ustną to już chyba największe łachy zdają na te 6 pkt. (chyba miałem 8 ;D)
abc666

Matura 2012- język polski...

Post autor: abc666 »

miki999, a to nie trzeba mieć 7 ?
ODPOWIEDZ