Strona 1 z 1

SMP - UJ

: 29 cze 2011, o 15:40
autor: Dulce
Jak pewnie wiecie z moich poprzednich postów , chciałabym pogodzić studiowanie informatyki i biomatematyki. Zastanawiam się więc czy SMP nie byłoby dobrym rozwiązniem?

1. Warto tam studiować? Co dają mi takie studia?
2. Jak wygląda w praktyce współpraca z tutorem?
3. Jaki był próg punktowy w zeszłym roku? (pytam,bo kiepsko poszła mi chemia,a tam liczą się dwa przedmioty)
4.Czy takie studia to nie jest trochę groch z kapustą (niektórzy mi odradzaja ,podając takiego typu argumentację)
5. Na UW na MiSMaP -ie można robić dwa licencjaty na raz. Z tego co sie orientuję na SMP tylko jeden?
6. CZy plan na SMP układam sama i mogę brać dowolnie dużą ilość przedmiotów? Czy wszystkie z nich muszę zaliczyć?
7. Jeśli chodzi o informatykę w ramach SMP to jest to tylko ta zwykła "infa" ,czy można chodzić na zajęcia z TCS-u ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi...

SMP - UJ

: 30 cze 2011, o 00:30
autor: Dominik Kwietniak
Dulce pisze:Jak pewnie wiecie z moich poprzednich postów , chciałabym pogodzić studiowanie informatyki i biomatematyki. Zastanawiam się więc czy SMP nie byłoby dobrym rozwiązniem?
Studiowałem na SMP w latach 1997-2002, jako kierunek wiodący wybrałem matematykę, ale ciągnąłem także równolegle informatykę, niektóre moje informacje mogą być nieaktualne, ale nie sądzę, żeby sytuacja w niektórych sprawach mocno się zmieniła, szczególnie, że sam uczę teraz od czasu do czasu jakiegoś sempa (studenta SMP). Do studiowania matematyki i informatyki równocześnie nie potrzeba być studentem SMP, ale SMP daje pewne możliwości, które trzeba wziąć pod uwagę. Dużą różnicę może robić współpraca z odpowiednim tutorem, ale to jest sprawa bardzo indywidualna. Na SMP są też zdaje się jakieś zajęcia obowiązkowe dla SMP, które trzeba zaliczyć. Z punktu widzenia samych studiów, tzn. układania programu sytuacja będzie wyglądać w praktyce zapewne tak samo (nie wiem jak jest z przyjmowaniem studentów SMP na zajęcia z informatyki analitycznej prowadzone w TCS, ale wiem, że na matematyce mogą się oni w praktyce zapisywać do dowolnych grup ćwiczeniowych i chodzić na dowolnie wybrane wykłady). Nie wydaje się więc, aby któreś rozwiązanie (zapisanie się na matematykę i informatykę równocześnie vs. SMP) miało istotną przewagę. No i trzeba zrobić porównanie jakie są bonusy z kierunków zamawianych na matematyce a jakie na SMP, bo na obu kierunkach są studia zamawiane, ale bonusy są różne.
Dulce pisze: 1. Warto tam studiować? Co dają mi takie studia?
Sam jestem absolwentem i znam wielu absolwentów SMP, którzy bardzo sobie chwalą te studia. Ja ostatecznie skończyłem mgr tylko z matematyki, ale zaliczyłem też 4 lata informatyki, a w czasie studiów chodziłem też na zajęcia na chemii i fizyce. Dawniej studiowanie SMP dawało dużo, bo umożliwiało w praktyce studiowanie wielu kierunków na raz od pierwszego roku oraz możliwość samodzielnego kształtowania programu swoich studiów. Dziś studenci mogą się wpisywać na dowolnie wiele kierunków studiów na raz a na samych studiach także są większe możliwości wyboru przedmiotów. Na SMP można najwięcej chyba skorzystać na możliwości współpracy z tutorem, który może bardzo wcześnie wciągnąć do swoich badań naukowych.
Dulce pisze: 2. Jak wygląda w praktyce współpraca z tutorem?
To sprawa bardzo indywidualna - wszystko zależy od tutora i samego zainteresowanego, czyli studenta.
Dulce pisze: 3. Jaki był próg punktowy w zeszłym roku? (pytam,bo kiepsko poszła mi chemia,a tam liczą się dwa przedmioty)
Tego nie wiem, bo rekrutacja jest robiona przez Dział Rekrutacji i Wydział Fizyki AiIS
Dulce pisze: 4.Czy takie studia to nie jest trochę groch z kapustą (niektórzy mi odradzaja ,podając takiego typu argumentację)
Teoretycznie istnieje taka możliwość, ale w praktyce program ustala się tak, żeby jego zrealizowanie gwarantowało zaliczenie minimów programowych na co najmniej jednym kierunku studiów.
Dulce pisze: 5. Na UW na MiSMaP -ie można robić dwa licencjaty na raz. Z tego co sie orientuję na SMP tylko jeden?
A dlaczego nie? Za moich czasów należało wybrać kierunek wiodący, ale nie przeszkadzało to w ciągnięciu drugiego kierunku. Przy spełnieniu minimów programowych można mieć tyle licencjatów ile się chce.
Dulce pisze: 6. CZy plan na SMP układam sama i mogę brać dowolnie dużą ilość przedmiotów? Czy wszystkie z nich muszę zaliczyć?
Plan ustala się w porozumieniu z tutorem i musi zostać zaakceptowany. Za moich czasów w praktyce nie zdarzało się, żeby sensowne pomysły studentów na program były odrzucane. Bywają kłopoty z wpisaniem się na oblegane zajęcia, ale w zasadzie nie ma ograniczeń. Po wpisaniu się na kursy można się przez jakiś czas z nich wypisać, ale potem pozostają one na karcie egzaminacyjnej. Szczegółów jednak nie znam.
Dulce pisze: 7. Jeśli chodzi o informatykę w ramach SMP to jest to tylko ta zwykła "infa" ,czy można chodzić na zajęcia z TCS-u ?
No właśnie tego nie wiem. Teoretycznie powinno to być możliwe.
Dulce pisze: Z góry dziękuję za odpowiedzi...

SMP - UJ

: 30 cze 2011, o 00:56
autor: adner
Ja mam jeszcze takie pytanie: czy wiadomo, ilu studentów SMP dostanie stypendia zamawiane po tegorocznej rekrutacji?

SMP - UJ

: 1 lip 2011, o 09:41
autor: Dominik Kwietniak
adner pisze:Ja mam jeszcze takie pytanie: czy wiadomo, ilu studentów SMP dostanie stypendia zamawiane po tegorocznej rekrutacji?
W roku akademickim 2011/2012 stypendium w wysokości 1000 zł. miesięcznie będzie mogło otrzymać aż 65 studentów matematyki, 15 studentów studiów matematyczno-przyrodniczych oraz 25 studentów kierunku zaawansowane materiały i nanotechnologia, dotyczy to studentów rozpoczynających pierwszy rok studiów pierwszego stopnia.