Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
nanusek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 cze 2011, o 19:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: nanusek »

Hej to moj pierwszy post na tym forum.
Zastanawiam sie jaki kierunek na politechnice gdańskiej bedzie dla mnie najlepszy i czym sie kierowac podczas wyboru. Problem polega na tym ze nie mam zadnych dokladnie zdefiniowanych zainteresowań technicznych, poniewaz nigdy nie mialam stycznosci z takimi przedmiotami. Nie wiem czy bardziej spodoba mi sie elektronika, energetyka czy moze informatyka.

Jestem ambitna i przykladam sie do tego co musze zrobic, dlatego zakladam ze na studiach nie bede sie obijac i imprezowac tylko starac sie nauczyc jak najwiecej i miec jak najlepsze oceny.
Bardzo lubie, a nawet uwielbiam matematyke i moznaby powiedziec ze zawsze sama wchodzila mi do glowy, nigdy nie musialam sie jej specjalnie uczyc a i tak mialam piatki w liceum. Fizyka nie jest juz dla mnie tak latwa, musialam troche nad nia przysciasc, ale uwazam ze jest strasznie interesujaca, zagadnienia sa nawet ciekawsze niz w informatyce. Szczegolnie podobala mi sie nauka o pradzie, magnetyzmie, termodynamice i energii elektrostatycznej i grawitacji.
Niestety w liceum nasze lekcje z informatyki polegaly na tym ze kazdy sobie wchodzil na facebooka czy youtube i tak leciala cala lekcja. Wiec nie mam prawie zadnej wiedzy z informatyki, oprocz ogolnej obslugi komputerow. Probowalam sie uczyc programowac, ale skonczylam na bardzo podstawowych podstawach, bo brak czasu, matura, lenistwo itd..

Jestem zdecydowana co do studiow na Politechnice Gdańskiej, bylam tam na dniach otwartych na laboratoriach z konwersji energii oraz optoelektroniki, oba byly bardzi ciekawe. Myslalam o takich kierunkach jak Elektronika i Telekomunikacja, Energetyka i Informatyka.
Czytalam o nich troche, co do informatyki wydaje mi sie ze jest ona dla osob ktore maja juz jakies porzadne podstawy programowania i naprawde to uwielbiaja.. Myslicie ze bez zadnych podstaw moge isc na ten kierunek i dawac sobie rade?
Czytajac o elektronice i telekomunikacji czulam sie jakbym czytala cos prawie w innym jezyku. Nie wiele udalo mi sie z tego zrozumiec. Jednak na razie jest to kierunek ktory jestem najbardizej sklonna wybrac. Jesli ktos studiuje lub ma jakiekolwiek pojecie o elektronice i telekomunikacji to fajnie by bylo gdyby napisal o czym tam sie uczy takimi slowami zeby ktos po liceum mogl to zrozumiec:)
Co do energetyki to wydaje sie baaardzo interesujaca, ale po przejzeniu siatki godzin zauwazylam ze jest tam malo podsaw matematyki i fizyki a przedmioty wydaja sie bardzo ogolne, prawie humanistycze. Z checia dowiem sie wiecej o energetyce jesli ktos moglby mi cos powiedziec.

Prosze o pomoc w wyborze kierunku, niekoniecznie jednego z trzech wymienionych, ktory pasowalby do moich zainteresowan i dawal ciekawe i dobrze platne perspektywy pracy

(Z gory przepraszam za bledy i brak polskich)
szw1710

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: szw1710 »

W tej chwili ogólnie poszukuje się inżynierów (i inżynierki). A może automatyka i robotyka? Są tam dziewczyny w liczbie jedna/dwie na rok. Mówię o mojej uczelni. Z reguły są ambitniejsze od chłopaków i hołubione przez całą grupę. Być jedyną na roku to jest coś. Ale wolę ten układ niż odwrotny, a uczyłem w obu (pielęgniarki, statystyka). Bo w grupie sfeminizowanej każda ma coś do powiedzenia.

Zorientuj się, który z kierunków jest zamawiany przez ministerstwo. To zależy od uczelni. Moja np. ma zamawianą automatykę i robotykę. W każdym razie studenci kierunku zamawianego dostają stypendia za samo studiowanie. Warto się więc postarać.
nanusek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 cze 2011, o 19:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: nanusek »

No własnie na pg sa zamawiane biotehcnologia, chemia, inzynieria srodowiska, mechatronika i inzynieria materialowa. Wiec nic co by mnie interesowalo choc troche... ;/

Myslalam tez o Automatyce i Robotyce.. Ale najgorsze jest to ze dla mnie to nie ma wiekszej roznicy AiR czy EiT... nie wiem czym to sie rozni w praktyce a co za tym idzie co by mi bardziej pasowalo.
szw1710

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: szw1710 »

Musisz porozmawiać z kolegami, którzy już studiują. Ja znam rzecz od drugiej strony, a ponadto tylko od matematycznej. No i może przetwarzanie sygnałów, bo tam stosuje się transformatę Laplace'a i studenci ciągle o nią pytają mimo że wykładam ją dość dokładnie.

A inne miasto wchodzi w grę? Te zamawiane...
moozo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 20:32
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 23 razy

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: moozo »

Automatyka i Robotyka:) polecam!
nanusek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 cze 2011, o 19:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: nanusek »

Niie ja jestem 100% zdecydowana na studia w Gdańsku na PG. Nie ma innej opcji. I tu niestety nie ma takiego kierunku. Ale slyszalam o tranformacjach Laplace'a, podobno ciekawa sprawa :))
szw1710

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: szw1710 »

Niezmiernie interesująca. I upraszcza rozwiązywanie równań różniczkowych sprowadzając je do algebry. Ale wszystkiego w porę się dowiesz. Więc proponuję AiR. Jeśli będziesz się dobrze uczyć, dostaniesz stypendium naukowe.
moozo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 20:32
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 23 razy

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: moozo »

a to: ??
nanusek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 cze 2011, o 19:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: nanusek »

Przegladalam juz dosc dokladnie strony ETI i EiA Politechniki Gdańskiej. Ogólnie to wszystkie kierunki na tych wydziałach wydają mi się bardzo interesujące, może oprocz inżynierii biomedycznej bo biol i chem to nie moja bajka:) Myśle też, że na każdym z nich dam sobie radę.

Chodzi głownie o to żeby wybrać coś gdzie jest dużo matmy i fizy, a mało wkuwania na pamieć, ale żeby to były też dość trudne studia (moze to bez sensu ale moja ambicja mi kaze isc na cos takiego bardziej ;d) i oczywiscie zeby po tym moznabylo bez trudnu znalezc prace, dobrze platna prace:)
szw1710

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: szw1710 »

Żeby praca była dobrze płatna, musisz parę lat przepracować i dać się poznać. Gdy 20 lat temu zaczynałem pracę na uczelni, stać mnie było tylko na bilet na autobus, a mieszkałem z rodzicami. Teraz zarabiam na tyle dobrze, że mogę utrzymać rodzinę pracując sam.

Właściwy kierunek myślenia: nie pytaj, ile będziesz zarabiać po studiach. Spytaj, ile zarabia profesor (skoro ambitna jesteś )
nanusek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 cze 2011, o 19:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: nanusek »

Wlasnie mama mnie cisnie zebym poszla na UG i zostala na uczelni. Ale mi sie wydaje ze tam sie mniej zarabia niz po ETI na przyklad:p Pozatym hmm.. fajnie jest sie chociaz troch pobuntowac mamusi i isc zupelnie inna droga niz ona by chciala:)
Ostatnio zmieniony 9 cze 2011, o 21:17 przez nanusek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cropp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 28 maja 2011, o 16:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 6 razy

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: cropp »

a co sądzicie o studiowaniu dwóch kierunków jednocześnie matematyka+AiR ?
szw1710

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: szw1710 »

Dla mnie za dużo roboty. Trzeba się na jedno zdecydować. Kto ciągnie wszystkie wrony za ogon, niedobrze na tym wychodzi. Chyba że jest cudownym dzieckiem. Bo niepustość części wspólnej opiera się tylko na matematyce, więc mało przedmiotów będzie do przepisania.
adner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 635
Rejestracja: 7 lut 2008, o 19:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok / Warszawa
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 63 razy

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: adner »

szw1710 pisze:
Właściwy kierunek myślenia: nie pytaj, ile będziesz zarabiać po studiach. Spytaj, ile zarabia profesor (skoro ambitna jesteś )
Tego to i ja się chętnie dowiem, bo jest to jedna z opcji tkwiących w mojej głowie
nanusek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 cze 2011, o 19:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Dziewczyna na PG - jakie kierunek wybrac?

Post autor: nanusek »

To jak z tymi zarobkami szw1710 ?;>

Pozatym moze jeszcze jest ktos na tym forum kto moglby mi opowiedziec cos o AiR, EiT, informatyce, elektrotechnice lub energetyce?:) Gdzie trudniej, gdzie latwiej, gdzie trzeba sie wiecej uczyc na pamiec, po czym lepsze perspektywy pracy, itd..
ODPOWIEDZ