Informatyka na UJ

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Aura_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 11 cze 2011, o 12:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

Informatyka na UJ

Post autor: Aura_ »

FantaZy pisze:Hej,
zostałem przyjęty na UJ na infę, jednak mam problem z zakwaterowaniem, gdyż do Krk szedłbym sam. Nikogo tam nie znam. Z tego co widziałem to większość akademików jest kilka kilometrów od Kampusu(a codzienne dojazdy mnie nie urządzają;/ ) .
Czy jest szansa żeby znaleźć mieszkanie (400-500zł) ze studentami z tego samego kierunku, którzy pomieszkują na tyle blisko kampusu aby chodzić tam pieszo. Ewentualnie gdzie szukać? kompletnie jestem bezradny w tej kwestii . z góry dzięki za wyrozumiałość.
Oczywiście, że się da Wpisz w gumtree "ruczaj" i masz pełno ofert.
FantaZy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 22 lut 2011, o 23:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z domu

Informatyka na UJ

Post autor: FantaZy »

a jak z zatrudnieniem po UJ ? absolwenci stoją na równi z absolwentami politechnik ? Czy jednak inżynierowie przodują?
aha, i czy na UJ jest też programowanie niskopoziomowe, oraz sterowniki PLC ?
abdalakbar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 16 lip 2011, o 21:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: środkowaEuropa

Informatyka na UJ

Post autor: abdalakbar »

Specjalnościami się na razie nie ma co przejmować, bo i tak do roku czasu jest okazja to zmienić. Też się dostałem i byłem na początku troche zaskoczony, ale nie ma co się bać.
Jestem za pomysłem adaptacji
abdalakbar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 16 lip 2011, o 21:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: środkowaEuropa

Informatyka na UJ

Post autor: abdalakbar »

A z zatrudnieniem jest jak po każdej innej państwowej uczelni. Jeśli sam nie będziesz działać to nie będziesz miał pracy, a jak się postarasz to bezrobocia na pewno nie zasilisz. Wystarczy trochę chęci. W tej materii informatycznej najważniejszy jest skill(umiejętność).
A co do fora to zapraszam na offuj, bo tam jest główne forum UJ. Jest również miejsce na informatykę.
A o tych dwóch latach na wybór specjalności to jest dla tych co wybiorą specjalność, matematyka.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2011, o 20:24 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: dalszy ciąg dyskusji na temat perspektyw pracy: http://www.matematyka.pl/viewtopic.php?f=98&t=259014
mandalina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 11 cze 2011, o 20:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2 razy

Informatyka na UJ

Post autor: mandalina »

Szkoda, że na offuj cisza...
mandalina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 11 cze 2011, o 20:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2 razy

Informatyka na UJ

Post autor: mandalina »

PS. ... 7517692895
Ostatnio zmieniony 17 lip 2011, o 20:30 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Informatyka na UJ

Post autor: Chromosom »

Dział ten służy wymianie informacji na temat merytorycznych, ewentualnie logistycznych aspektów studiowania kierunków ścisłych. Proszę unikać dłuższych dygresji.

Wypowiedzi niezwiązane z głównym tematem dyskusji wydzielono.
Tacit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 6 mar 2011, o 16:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Informatyka na UJ

Post autor: Tacit »

Mam pytanie odnośnie specjalności. Jak jest traktowana kryptologia i kognitywistyka na informatyce teoretycznej? Jak wygląda sprawa z SI na mc2? Temat jest porządnie omawiany? Szukałem w Google, lecz UJ udziela niezwykle skąpych informacji na temat przedmiotów specjalnościowych( no może poza mc2, która ma swoją własną stronę), w ofercie edukacyjnej jest jedynie rozpiska przedmiotów na semestry i ogólne profil absolwenta, który nic nie znaczy. Poza tym, czy można np. wybrać jedną specjalizację i dodatkowo uczęszczać na przedmiot/y z innej?
xqwzts251
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 9 cze 2012, o 19:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Paczółtowice

Informatyka na UJ

Post autor: xqwzts251 »

Witam.

Mam pytanie przede wszystkim do studentów TCS: czy warto się tam wybierać bez sukcesów w Olimpiadzie Informatycznej/Potyczkach Algorytmicznych? Poszło mi bardzo słabo (ogółem porażka) i zastanawiam się czy osoba która z algorytmiką nie miała większej styczności (w szkole za dużo się nie zrobi z powodu ilości godzin) by tam sobie poradziła.

Ogółem to sobie radzę jeżeli chodzi o programowanie (C++) itp. aczkolwiek słyszałem wiele "legend" na temat TCS-u (m.in. że studenci nie śpią po nocach tylko programy piszą).

Pozdrawiam.
matocet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 11 wrz 2012, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

Informatyka na UJ

Post autor: matocet »

xqwzts251 pisze: Mam pytanie przede wszystkim do studentów TCS: czy warto się tam wybierać bez sukcesów w Olimpiadzie Informatycznej/Potyczkach Algorytmicznych? Poszło mi bardzo słabo (ogółem porażka) i zastanawiam się czy osoba która z algorytmiką nie miała większej styczności (w szkole za dużo się nie zrobi z powodu ilości godzin) by tam sobie poradziła.
Będziesz miał trochę czasu żeby wyrobić samemu jakieś podsttawy algorytmiki, bo pierwszy rok to głównie matematyka i to na poziomie olimpijskim.
xqwzts251
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 9 cze 2012, o 19:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Paczółtowice

Informatyka na UJ

Post autor: xqwzts251 »

Dzięki za odpowiedź.

Czy TCS będzie miało swoją reprezentację/stoisko na Dniach Otwartych UJ (8 marca) ?
Wysublimowany_Nick
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 lut 2012, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 3 razy

Informatyka na UJ

Post autor: Wysublimowany_Nick »

Wszystko zależy od tego, jaki był powód Twoich słabych startów. Tak jak kolega napisał, na nauczenie się algorytmiki będziesz miał jeszcze czas, pytanie jest natomiast jak bardzo chcesz się jej uczyć. Być może jesteś po prostu słaby z tej dziedziny, nie masz odpowiedniego typu myślenia. W takim przypadku nie ma sensu pchać się na TCS - to studia, które bardziej niż inne przykładają wagę do algorytmiki, a jednocześnie studia trudne, przez co zaliczenie czegoś co Ci zupełnie nie leży będzie zapewne bolesne.

Być może jednak po prostu poszło Ci słabo dlatego, że jak sam piszesz - nie miałeś styczności z algorytmiką. Masz jeszcze pół roku, może warto poświęcić ten czas na pouczenie się "do OI-a", mimo że nic już w nim nie osiągniesz, może też wystartowanie w jakichś internetowych konkursach, aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie o Twój faktyczny stosunek do algorytmiki?

Jeżeli stwierdzisz, że algorytmika Ci się podoba, że masz myślenie algorytmiczne - zaś to czego potrzebujesz, to ktoś, kto Cię tego dobrze nauczy, to jak najbardziej możesz w tym celu przyjść na TCS. Nie jest tu wymagana na starcie żadna algorytmiczna wiedza (ba, nawet programistyczna, nauka idzie od zera - oczywiście nikt nie mówi, że ktoś kto wcześniej nie programował sobie poradzi, ale wszystko zależy od zdolności). Na I semestrze masz Podstawy Programowania - język C oraz podstawy podstaw algorytmiki. Na II semestrze Metody Programowania, czyli podstawowe techniki algorytmiczne, oraz Programowanie - duży, 120-godzinny kurs, trudny i czasochłonny, ale to nie jest algorytmika, lecz programowanie obiektowe (Java, C++, C#). Dopiero na III i IV semestrze są Algorytmy i Struktury Danych, na dalszych latach zaś kolejne - zarówno obowiązkowe jak fakultatywne - przedmioty algorytmiczne. Zatem jeśli do algorytmiki masz predyspozycje, to tu Cię jej nauczą, i nie jest przeciwwskazaniem to, że nie masz teraz wiedzy w tej dziedzinie. Natomiast przeciwwskazaniem będzie, jeśli uznasz że to po prostu nie Twoja dziedzina - wtedy nie ma sensu skazywać się na kładący nacisk na algorytmikę kierunek.

Oddzielną kwestią poruszoną przez kolegę jest matematyka - tu zdecydowanie nie zaczyna się od zera, lecz start następuje z wysokiego poziomu. I w mniejszym stopniu chodzi tu o znajomość materiału [czyt. bezmyślnego liczenia] (choć oczywiście wiedzę też posiadać trzeba), lecz przede wszystkim o umiejętność matematycznego myślenia. Nie jest natomiast prawdą, że pierwszy rok to głównie matematyka - pierwszy semestr to głównie matematyka, drugi semestr to przede wszystkim bardzo duża ilość klepania.

Natomiast jeszcze jedno, co (głównie w kontekście wysokiego poziomu matematyki, bo to jest coś co można ocenić na samym początku studiów) jest ważne odnośnie TCSu, to to że można z niego uciec. Zawsze w ciągu pierwszych dwóch tygodni znaczna ilość studentów stwierdza, że nie mają tutaj szans, i bez problemu przenosi się na zwykłą informatykę. A i jeszcze w grudniu czasem ktoś przejdzie (wtedy musi trochę ponadrabiać, bo nie wszystkie przedmioty na I semestrze się pokrywają. Natomiast przejście na samym początku jest bezbolesne). Więc oczywiście jeśli uznasz, że to nie dla Ciebie, to nie ma co kombinować. Ale jeśli sądzisz, że matematyka Ci nie straszna, to nie musisz być tego pewnym na absolutne 100% - zaryzykowanie nic nie kosztuje.
PS. Dzień Wydziału Matematki i Informatyki jest 20 marca, ale nie wiem czy konkretne kierunki będą się prezentować, najlepiej mailem zapytaj.
xqwzts251
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 9 cze 2012, o 19:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Paczółtowice

Informatyka na UJ

Post autor: xqwzts251 »

Dziękuję za bardzo wyczerpującą i satysfakcjonującą odpowiedź .
ODPOWIEDZ