Budownictwo - Częstochowa czy Kraków

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Xoltro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 8 wrz 2010, o 19:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa

Budownictwo - Częstochowa czy Kraków

Post autor: Xoltro »

Ogólnie to mam w zasadzie trudny wybór. Nie wie mczy dostałbym się na PK na budownictwo, bo mimo wszystko progi są dość spore, ale załóżmy że bym się dostał. Więc wracając do tematu, czy dla ew. pracodawcy po studiach papierek z Częstochowy czy Krakowa ma tak wielkie znaczenie? Osobiście wolałbym studiować w moim rodzinnym mieście przez kilka powodów. Po pierwsze mam możliwość przejęcia za kilka lat firmy hydraulicznej po dziadku za jakieś 5-6 lat, co w zasadzie byłoby najlepszym wyjściem dla mnie, do tego będąc w mieście mogę częściej czegoś się uczyć, bo jak narazie jestem prawie zielony z hydrauliki, a studiując ciężki kierunek, poza miastem, raczje w wakacje będe chciał odpocząć, niż charować. Druga sprawa to oczywiście bardzo zgrana paczka znajomych, w zasadzie są to ludzie z osiedla, więc nie mają planów na studia - większość, a już na pewno nie w Krakowie etc. więc z nikim z mojej paczki nie miałbym okazji studiować, a wiadomo to też trzyma. No iteraz moje pytanie, czy papierek z innej uczelni ( na PCz słyszałem, że budownictwo tez jest dobre ) i wiedza, bardzo przeszkadza w zdobyciu pracy po studiach, czy jednak miejsc pracy jest sporo, nauczyć isę można trochę tu i tu, a potem i tak liczy się doświadczenia jeżeli ktoś chce starać się o powazniejszą posadę, nie oszukując się raczej mało ludzi na jakimkolwiek kierunku dostanie na ręke 6 koła na początku.
Piotr654
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 gru 2010, o 18:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 17 razy

Budownictwo - Częstochowa czy Kraków

Post autor: Piotr654 »

Oczywiście, że PK wygląda ładniej niż PCz na papierku, ale to nie będzie miało aż takiego znaczenia, w większości przypadków nawet znikome. Najepiej jest studiować w tym mieście, gdzie się mieszka, więc osobiście polecam Częstochowę.
Faff
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 26 lis 2010, o 22:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Budownictwo - Częstochowa czy Kraków

Post autor: Faff »

Mieszkam niedaleko Częstochowy i raczej o tamtej politechnice nie mówią dobrze. Nie wiem czy to się już jakoś zmieniło ... ale w poprzedniej sesji kumpel był zwolniony z egzaminu z matematyki bo zgłosił się do zadania na ćwiczeniach do tablicy. On jest na kierunku Logistyka jeśli dobrze kojarzę. Mieszka z kolesiem z budow. i opowiadał, że poziom jest w miare wysoki i nie nudzą się. Chociaż budow. na PK to już legenda i kierunek który wraz z architekrurą jest oczkiem w głowie tej uczelni.

Ciężko doradzić co zrobić skoro mięszają się w to sprawy rodzinne. Ale co do znajomych to niezależnie gdzie pójdziesz na studia na pewno znajdziesz sympatycznych ludzi .
Xoltro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 8 wrz 2010, o 19:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa

Budownictwo - Częstochowa czy Kraków

Post autor: Xoltro »

To, że nie mówią dorbze to wiem, jednak głównie to zasługa kilku kierunków dla papierka. Dlatego chciałbym zaczerpnąć dobrej wiedzy o tym czy można na budownictwie się czegoś nauczyć. Ogólnie to słyszałem od studentów, że tak, dużo odpada a więc dobrze. Jeszcze widziałem kiedyś ranking, że budownictwo w Częstochowie jest bodajże 6 w Polsce, zaraz po PK, PW, PWr, PŁ, PP, PCz w takiej kolejności z tego co pamiętam.

EDIT:

A właśnie, bo jeszcze dzisiaj przeglądając sobie fora różnych politechnik, progi i specjalizacje natknąłem się wydział Inżynierii Środowiska ze specjalizacja inżynieria wodna i zarządzanie zasobami wodnymi. No iteraz tak, czy tylko budownictwo na WiLu jest takie legendarne, czy to drugie tez trzyma poziom?
Faff
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 26 lis 2010, o 22:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Budownictwo - Częstochowa czy Kraków

Post autor: Faff »

Co do rankingu to nie wiem jak stoją uczelnie ale myślę, że Śląska i Krakowska są w czołówce (mówimy tutaj o budownictwie).

O WIŚ'u to nie wiem za dużo. Mówią "Wesoło i Śmiesznie" i, że początek podobno taki sam ale potem jest już chyba podział na bardziej specjalistyczne przedmioty. Słyszałem od paru osób, że jak ktoś nie dostał się na WIL i AGH a chciał koniecznie w Krakowie, to uczęszczał na WIŚ a potem po inżynierce startował na magistra właśnie na WIL na jakąś konkretniejszą specjalność jak mosty czy autostrady. Ale nie masz 100% pewności, że się dostaniesz na II stopień na WIL. A jeśli już się dostaniesz to chyba musisz różnicę jakąś programową uzupełnić.

Niezależnie na której uczelni będziesz to musisz być dobry w tym co robisz. Szukając przyszłej pracy i tak będziesz musiał w rekrutacji wykazać się znajomością jakiś pakietów komercyjnych oraz doświadczeniem. I tutaj jak tylko będziesz miał możliwość to załapuj się na szkolenia, praktyki, staże. Nie opierdalaj się tylko wykorzystuj to co daje uczelnia. Bo różnych kursów które są dofinansowane z uczelni jest pełno tylko jak młodzi jesteśmy to nam się wydaje, że to za wcześnie i, że będzie na to czas. Uwież, że zanim się obrócisz to skończysz już studia i będziesz musiał się wtedy wykazać :)
Awatar użytkownika
Stary
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 9 maja 2008, o 13:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 39 razy

Budownictwo - Częstochowa czy Kraków

Post autor: Stary »

Oczywiście że PK jest ZDECYDOWANIE lepszym wyborem, dlaczego?
-pepier z PK znacznie lepiej wygląda;
-najwazniejsze na budownictwie sa praktyki, myślę, że znacznie lepiej wyglądają odbyte praktyki w Budostalu, Baumit etc niz w firmie XYZ.
-poznawanie nowych ludzi, jako inzynier będziesz MUSIAŁ umiec pracować z nowymi ludźmi.

Polecam zdecydowanie PK
martazet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 22:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

Budownictwo - Częstochowa czy Kraków

Post autor: martazet »

Jaka stara wyjadaczka po budownictwie na PK, moge z czystym sumieniem powiedziec ze Krakow i tylko Krakow, po piersze studia w Krakowie sa cudowne a po drugie budownictwo na pk jest wyzej w rankingach. Ostrzegam tylko ze studia sa ciezkie a przesiew po 1 roku ogromny. Ale jak juz sie ktos w tym odnajdzie to bedzie mial najpiekniejsze 5 lat w zyciu:)
iris_ek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 maja 2011, o 08:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Budownictwo - Częstochowa czy Kraków

Post autor: iris_ek »

Rzeczywiście, PK jest wyżej w rankingach natomiast radzę rozważyć programy studiów, możliwości prakty, akredytacje itp. Osobiście polecam PK, które ma 3 budownictwa do wyboru - po polsku (WIL i WIŚ) oraz po angielsku (WIL).
Natomiast decyzję radzę podjąć nie na podstawie rankingów i statystyk tylko na podstawie mozliwości zdobycia wiedzy i konkretnych umiejętności. Niektórzy polecą też AGH, ale tam budownictwo przebiega pod trochę innym, "górniczym" kątem, także to też jest jeszcze inna historia.
yesaf95677
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 lut 2022, o 12:15
Płeć: Mężczyzna

Re: Budownictwo - Częstochowa czy Kraków

Post autor: yesaf95677 »

Stary post ale odkopię :)
Nie przeceniałbym tej Politechniki Krakowskiej jest w zasadzie tylko oczko wyżej od Politechniki Częstochowskiej a były lata, że była nawet niżej.(ranking Parspektywy). Niektórzy patrzą na to, że to Kraków a z samego skażonego Krakowskiego powietrza wiedzy nie przybywa. :)

Natomiast w Światowym rankingu WEBOMETRIC Politechnika Krakowska jest niżej niż Politechnika Częstochowska. Krakowska ma miejsce 1456 a Częstochowska 1358. Podaję linki poniżej.

Kod: Zaznacz cały

https://www.webometrics.info/en/search/Rankings/Politechnika%20krakowska

Kod: Zaznacz cały

https://www.webometrics.info/en/search/Rankings/cz%C4%99stochowska


Pamiętam też aferę z profesorem Fizyki na Politechnice Krakowskiej gdzie ten przepisał praktycznie całe rozdziały książki doktora bodajże z Austrii :) Afera zamieciona pod dywan a gościu dalej pracuje tylko nie jako profesor z tego co wiem. Z każdej europejskiej normalnej uczelni by wyleciał z hukiem. Także taki to prestiż :)
ODPOWIEDZ