Czy studia mają sens?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
matma17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 5 gru 2008, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Czy studia mają sens?

Post autor: matma17 »

@jcakov
Prawie w 100% się zgadzam z twoimi wypowiedziami. Pisałeś że idziesz od nowa na studia, pisałeś też, że są dobre kierunki, a ja bym się chciał zapytać, na co teraz zamierzsz iść, i jakie kierunki wg Ciebie są opłacalne? oprócz medycyny bo to oczywiste.
handi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2012, o 08:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hanysow

Czy studia mają sens?

Post autor: handi »

ja Wam przyblize moja sytuacje.Skonczylem Politechnike 2 lata temu na kierunku Mechanika i Budowa Maszy,skonczylem specjalizacje eksploatacja maszyn,WYJEZDZALEM NA ERASMUSY ,bylem jednym z lepszych studentow, dyplom ukoncozny na 4,5,studia szly mi bardzo lekko.Po studiach zaproponowano mi prace jako doradca techniczny w firmie handlujacej sprzetem budowlanym -dostalem 3 na reke w wawie, aleCOS BYLO NIE TAK ,rzucielm robote za kolejne 3 miesiace Volvo polska zaporponowalo mi prace za 3700 na reke ,przeszedlem 3 rozm. kwalf i dostalem sie ,bylem na kursie przygotowujacym do pracy, uczestnicy sami debile ktorzy nie wiedzieli nawet jak dziala wal napedowy czy skrzynia biegow,stanowsiko poelgalo na administrowanie serwisu z runky CEE..ale znowu mysle o tym i stwierdzam ze COS JEST NIE TAK wiec sobie pomyslalem co ja wsrod nich robie i wyswzeldem ze szkoelnia rezygnujac z kolejenj pracy w meidzy czasie pomyslalem ze bede uprawial elitarny ambitny zawod jakim jest rzecznik patentowy,powtarzalem PKM i wszytskie dziedizny techniki ,uczylem sie prawa,ostro rpzygotowywalem sie zeby sie udalo i tu nagle dostalem sie do miedzy narodowej firmy ktora produkuje maszyny do tytoniu dostajac w malym miescie 2800 netto, siedzialem 5 miesiecy ale znowu COS BYLO NIE TAK..... wiec pomyslalem sobie ze juz siegne po TOP w tym zawodzie to bedzie rpaca w kancelarii patentowej.Jezdzielm an kurs do warszawy,nocami sie przygotowywalem i tu nagle Dostalem sie do najbardziej renomowanej kancelarii w warszawie, dostalem 4200 netto na start z dekalracja ze po 3 miesiacach bedzie to 5 netto.Zaproponowali ze sfinasujaa mi rowniez aplikacje rzecznikowska za 30 tys i jak skoncze doatne 8 na reke.Super atmosfera , budynek o podwyzszonym standardzie, biuro jak z filmow amerykanskich, kuchnia wyposazona lepiej niz nie jedna restautracja,ludzie rewelacyjny.Jednego dnia opisywalem gwozdz, drugiego wentylator, trzeciego prefabrykat i znow to samo COS BYLO NIE TAK...az ktorego dnia wypowiedzialem prace i wiecie co po 5 latach studiow 2 praktyki ODPOWIEDZIALEM SOBIE CO JEST NIE TAK: TECHNIKA MNIE NUDZI,meczy i obrzydza!!!!!!!!!!
czlowiek staje sie zamknietym w sobie sadomasochista... mija miesiac jak nie pracuje, staram sie zycie poukaldac na nowo, i zajac sie branza w ktorej bede sie spelnial..........
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34125
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Czy studia mają sens?

Post autor: Jan Kraszewski »

Wygląda na to, że jednak warto studiować i potem robić w życiu to, co się lubi...

JK
Orion94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 13:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 4 razy

Czy studia mają sens?

Post autor: Orion94 »

Mieć taką fuchę i zrezygnować... Odważna decyzja. Jeśli nie technika to co zamierzasz robić? Nastraszyłeś mnie, bo sam myślałem o tym kierunku. To aż tak nudne? Czy energetyka jest bardziej opłacalna?
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Czy studia mają sens?

Post autor: miki999 »

Czy energetyka jest bardziej opłacalna?
Nie bardziej niż prostytucja.

Różnymi rzeczami po tych kierunkach można się zajmować i stawki są szeroko rozciągnięte. Są różne firmy i na prawdę dla fachowca 4000 w Warszawie to aż tak dużo nie jest (no, może na start to jest). Jak widać satysfakcja z wykonywanej pracy jest o wiele cenniejsza.
Vistano
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 6 mar 2012, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Czy studia mają sens?

Post autor: Vistano »

Yaco_89 pisze:1. nie mówię że studia gwarantują ciekawą i kreatywną pracę, obecnie na uczelnie trafiają tacy ludzie którym nawet dyplom z Harvardu by tego nie zapewnił (naprawdę, naoglądałem się przez parę lat dawania korków i wiem co mówię), ale stwarzają takie możliwości. Tylko - i tu się chyba zgadzamy - trzeba z nich korzystać...
Ja również patrząc na niektórych pracowników w mojego ojca firmie tych 'absolwentów wyższych uczelni' z dyplomami z logiem tych największych w Polsce - nie dałbym dokumentów do z kserowania.
JerryGarcia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 26 kwie 2012, o 17:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Czy studia mają sens?

Post autor: JerryGarcia »

Ja zaś chciałem się Was, koledzy, zapytać o to, czy dla osoby która nie była wybitna z matematyki w liceum, ma sens studiowanie matematyki, czy to strata czasu i nerwów?
Oczywiście, bezsprzecznym jest, że są osoby, do których matematyka nigdy nie dotrze, ale są też zdolne, którym nagle może coś się w głowie "otworzyć" i nagle matematyka stanie się dla nich po prostu prosta...
Chciałbym zasięgnąć waszych opinii na ten temat, ponieważ niedługo stanę przed wyborem studiów.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Czy studia mają sens?

Post autor: Ponewor »

Samo się w głowie nie otworzy. trzeba pracować nad sobą.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34125
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Czy studia mają sens?

Post autor: Jan Kraszewski »

Wybitność w liceum nie jest niezbędna. Ważniejsze jest, czy umiesz myśleć, bo z tym osoby przychodzące na studia matematyczne (nie wszystkie, oczywiście) mają największy problem. Są świetnie wytrenowani w stosowaniu algorytmów, ale jak trzeba samemu coś wymyślić, to leżą.

JK
Charles90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 561
Rejestracja: 6 lis 2007, o 08:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań/Kraków
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 64 razy

Czy studia mają sens?

Post autor: Charles90 »

Smutne jest kształcenie inżynierów w Polsce, że wykładowcy doceniają tego co policzy zgrabnie jakąś ambitniejszą całkę, ma średnią ~5,0, skończy inżyniera "nie trzymając nigdy lutownicy w ręce", a gdy przychodzi coś zrobić to ma dwie lewe ręce (stoi i patrzy się jak ta [ciach]).
Tytuł inżyniera zobowiązuje do czegoś, a wychodzi na to, że np. inżynier energetyki nie potrafi zrobić tego, co zrobi chłopak po 3 latach zawodówki.
Trywialny przykład - na 50 inżynierów daję 1-2, którzy umieliby od ręki połączyć rozdzielnie od A do Z. A gość z inżynierem przecież powinien reprezentować sobą poziom nad zawodówką czy technikum - chyba każdy się z tym zgodzi.
Takich przykładów można namnożyć.
Z uśmiechem czytam jak na elektroda.pl, czy elportal.pl praktycy z zawodówek pomagają studentom.
To dlaczego ustawodawca czy ktokolwiek inny, ustala taki durny program nauczania, że człowiek z tytułem inżyniera nie potrafi zrobić tego co w zawodówce, a ma przecież nad nim sprawować nadzór w pracy.. Być może ktoś się z tym nie zgodzi, ale rozumiem to w ten sposób, że jeżeli mam być kierownikiem, to odpowiadam za pewną grupę ludzi, czyli ciąży na mnie odpowiedzialność. Jeżeli coś się zawali/spali itd, to wszystko spada na tego dowodzącego, a żeby dowodzić, to trzeba znać się na robocie swoich podwładnych i jeszcze być nad nimi.
Na studiach inżynierskich przez 7 semestrów jest zdecydowanie za mało praktyk. Nie wiem czy nie lepiej byłoby wprowadzić przez pierwsze 4-5 semestrów tej teorii co jest, bo jest niezbędna i później rok, a nawet półtora takiego studenckiego stażu już w konkretnych zakładach. Aby ukończyć inżyniera trzeba byłoby wykazać się i teorią, i praktyką. W przeciwnym wypadku wylot.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2012, o 20:43 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wulgaryzm pozostaje wulgaryzmem nawet po wykropkowaniu.
smolawl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2012, o 17:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Peru

Czy studia mają sens?

Post autor: smolawl »

Jak jesteście bardzo dobrzy np z matmy, chemii, fizyki bądź też przedmiotów jakie mieliście na studiach to możecie udzielać korepetycji, widziałem wielu profesorów z świetnymi samochodami i na pewno mają "dodatkowe" zajęcia, dlatego studia dla tych najlepszych mają wielki sens bo otwierają im furtkę na wiedzę której nie masz dostępnej w księgarniach, dowiadujesz się czego wymagają na danej uczelni i możesz lepiej przygotować studentów do egzaminów. 150 zl za 1h nauki 4 studentów np całek, jak będziecie naprawde dobrzy to takie zarobki mogą stać się realne
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Czy studia mają sens?

Post autor: miki999 »

Dobrych samochodów za korki raczej się nie kupuje. Po prostu, jeśli są specjalistami w swojej dziedzinie, to nie mają problemu z tym, aby świadczyć usługi prywatnym firmom. Natomiast jeśli ktoś jest pierdołą i "rozwija wiedzę", bo nie może znaleźć nigdzie pracy, to jeździ tramwajem.


Od razu napiszę dla tych "innych", którzy mają problem z czytaniem ze zrozumieniem:
Oczywiście nie każdy, kto jeździ tramwajem jest pierdołą. Nie każdy też dąży do tego, aby mieć jak najlepszy samochód itp.- niektórym wystarcza satysfakcja z pracy.
Kanodelo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1267
Rejestracja: 1 kwie 2011, o 11:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Malbork
Podziękował: 419 razy
Pomógł: 114 razy

Czy studia mają sens?

Post autor: Kanodelo »

Przepraszam że się wtrące, ale chyba lepiej jeździć tramwajem niż samochodem, bo bilet miesięczny wychodzi dużo taniej niż za paliwo, a poza tym zimą nie trzeba go odkopywać. EOT
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Czy studia mają sens?

Post autor: miki999 »

begin Offtop
Jak kogoś stać na nowe Audi A8, to zastanawia się nad tym, czy bilet mu wychodzi drożej?;
end Offtop;

begin na_temat
Finanse obecnie są dla wielu ludzi priorytetem i w tym kontekście odnajdują (bądź też starają się odnaleźć) w nich sens.;
end na_temat;
xqwzts251
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 9 cze 2012, o 19:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Paczółtowice

Czy studia mają sens?

Post autor: xqwzts251 »

Witam wszystkich .

Chciałbym zadać pytanie akurat w tym temacie - czy studiowanie informatyki ma obecnie sens na rynku pracy? Bardzo dużo uczelni ma ten kierunek w swojej ofercie, dużo osób kończy takie studia. Czy wg was za 5-6 lat rynek nie będzie przesycony informatykami?

Pytanie może troszkę głupie (bo to takie gdybanie), gdyż jak ktoś jest w czymś dobry to znajdzie pracę, ale chciałem się zapytać o Waszą opinię, tym bardziej że jest tu bardzo dużo ludzi doświadczonych i obytych.

Pozdrawiam .
ODPOWIEDZ