Informatyka UW/PW

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
krasnal5555
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2009, o 12:09
Płeć: Mężczyzna

Informatyka UW/PW

Post autor: krasnal5555 »

Cześć. Już jakieś 2 miesiące zastanawiam się nad studiami: ciągle waham się pomiędzy mimuw a mini.

Czytałem już dziesiątki tematów o studiach przez wiele tygodni i nadal nie wiem.
Mówi się, że UW to uniwersytet, więc dużo teorii, pierwszy rok to prawie sama matematyka, za to politechnika to bardziej praktycznie. Lecz jak obejrzałem plan, to okazuje się, że na mini jest znacznie więcej przedmiotów matematycznych, za to znacznie mniej informatyki + troche fizy/elektroniki
(jeśli chodzi o matmę[pierwsze 3 lata], to UW 36:46 PW ). To już sam nie wiem co jest bardziej teoretyczne...

Na UW jako obowiązkowy jest przedmiot 'Aplikacje WWW', a na mini takiego nie znalazłem (jest tylko 'programowanie w internecie' , na 6 semestrze, ale jako obieralny). Czy może technologie związane z programowaniem do stron www jest przerabiane na jakimś innym przedmiocie?

Szukam też programu studiów na informatyce II stopnia na mimuw. Czy ma ktoś może link?

Z góry dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
argv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 569
Rejestracja: 27 maja 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 66 razy

Informatyka UW/PW

Post autor: argv »

Więc może ja się wypowiem. Skończyłem wieczorową informatykę na UW, trochę chodziłem na dzienne, teraz chcę na magisterskie na PW.

Co do matematyki to na patrząc teraz na PW jest jej znacznie więcej. Na UW zdecydowanie więcej poprogramujesz. Na UW średnio mi się podobały ćwiczenia - mało przykładów za to bardzo "konkretne" więc jak się jest słabym, to mało się złapie i trzeba proste zadania trzaskać samemu żeby się wyrobić.

Co do studiów 2 stopnia to planu raczej nie znajdziesz, bo na dziennych sam konstruujesz sobie
plan z przedmiotów które Ci się podobają.
Za to dla wieczorowych dokładny plan znajdziesz tutaj:
krasnal5555
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2009, o 12:09
Płeć: Mężczyzna

Informatyka UW/PW

Post autor: krasnal5555 »

mało przykładów za to bardzo "konkretne"
to chodzi o matmę, tak?
A jak oceniasz poziom egzaminów ( w sensie - ile trzeba się uczyć na bieżąco)?

Dlaczego nie chcesz robić magisterskich na UW?
Awatar użytkownika
argv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 569
Rejestracja: 27 maja 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 66 razy

Informatyka UW/PW

Post autor: argv »

Więc może dla jasności, ja oceniam z punktu widzenia zwykłego zjadzacza chleba, nie jakiegoś wybitnego matematyka - dla mnie na dziennych byłoby zbyt trudno. Poziom egzaminow ... jeśli chcesz mogę Ci podrzucić na maila jakieś przykładowe np. zadania przygotowawcze z drzew, stony wykladowcow z danych przedmiotow. Na wieczorowych natomiast, matematyki jest mało przez co bardzo cierpię, natomiast ogrom programowania i tutaj radzę sobie dobrze Oczywiście dotyczy to ZSI, bo nowe wieczorowe NSI mają program taki sam jak dzienne.
Moim zdaniem na dziennych UW poziom niektórych przedmiotów jest iście olimpijski np. matematyka dyskretna. Ja nie aspiruję do miana aż takiego informatyka, chcę być dobrym programistą praktykiem nie geniuszem matematyki wygrywającym konkursy informatyczne

Na UW chcę iść, ale na dzienne się nie nadaje a wieczorowe nie wiadomo czy utworzą w tym roku, bo od przyszłego robią również z dziennymi i pewnie chcą sobie dać rok przerwy na uregulowanie spraw, pomijając już fakt że musi się uzbierać min 10 osób ze zdanym egzaminem który do łatwych nie należy
Więc na UW też będę startować, ale póki co też na PW by nie stracić roku gdyby UW nie było.

PW za to na chwilę obecną wydaje mi się bardziej hmm ... przystępne Mniej myślenia (żebyśmy się dobrze zrozumieli - na PW myślenia jest i tak aż za wiele ) za to więcej liczenia wymagającego dużej wprawy. Jednym słowem: wydaje mi się że na UW większą rolę odgrywają predyspozycje i umiejętność wpadania na nieszablonowe rozwiązania, a na PW więcej rzeczy możesz wypracować.

Poza tym PW jest nastawione od poczatku na CAD/CAM i grafikę komputerową stąd pewnie to zmatematyzowanie pod tym kierunkiem

Moje zdanie jest takie: zarówno UW i PW to doskonałe uczelnie i jeśli dostaniesz się na jedną z nich to z pewnością nie będziesz miał powodów do narzekań że nie jesteś na tej drugiej
krasnal5555
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2009, o 12:09
Płeć: Mężczyzna

Informatyka UW/PW

Post autor: krasnal5555 »

Poziom egzaminow ... jeśli chcesz mogę Ci podrzucić na maila jakieś przykładowe np. zadania przygotowawcze z drzew, stony wykladowcow z danych przedmiotow.
Wiesz, i tak cięzko byłoby mi powiedzieć czy to jest zwykly poziom na studiach czy jakiś prawie olimpijski, bo obu bym nie potrafił
Poza tym PW jest nastawione od poczatku na CAD/CAM i grafikę komputerową stąd pewnie to zmatematyzowanie pod tym kierunkiem
właśnie, na magisterskich na pw są do wyboru 2 specjalności (CAD / sztuczna inteligencja). Trochę mnie to dziwi, że można wybierać spomiędzy tylko dwóch, wąskich dziedzin. Nie wiem w tej chwili, co bym wybrał, ale może np chcialbym iść w stronę zastosowań w internecie, bądź programowania obiektowego, a takich specjalności nie ma. Pewnie UW jest pod tym względem lepsze?

Zastanawiałem się też, jak jest z praktykami(czy są?); wczoraj czytalem o praktych w cernie (w czasie wakacji) - pewnie na pw byłoby łatwiej się na coś załapać, niż na uw gdzie pełno olimpijczyków?
Awatar użytkownika
argv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 569
Rejestracja: 27 maja 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 66 razy

Informatyka UW/PW

Post autor: argv »

Ja chciałbym na CADCAM bo jeśli mam już siedzieć przez kolejne dwa lata w analizie to chociaż z jakimś sensem A Sztucznej inteligencji nie czuje i nie lubie

Może po prostu wkleje linki dla dobra forum i każdy będzie mógł sobie zobaczyć

1. Paczka - dyskretna/algorytmika/programowanie:

Kod: Zaznacz cały

http://www.speedyshare.com/750141647.html

2. Dyskretna skrypt

3. So nowe i zadania:
http://www.mimuw.edu.pl/~mengel/SO/
4. Pw - wyklady, egzaminy:
http://www.mimuw.edu.pl/~mengel/PW/
5.Logika, egzaminy, skrypt
http://www.mimuw.edu.pl/~jty/logika.html
6. Teoria mnogosci:
http://www.mimuw.edu.pl/~urzy/Wtm/index.html
7. Prolog:
http://students.mimuw.edu.pl/LP/
8. PO, wstep do programowania lab(wieczorowe), przejrzyj lata:
http://www.mimuw.edu.pl/~janusz/
9. Kompilatory wieczorowe i lab po wieczorowe:
http://www.mimuw.edu.pl/~zaroda/

Sieci:
http://www.mimuw.edu.pl/~marpe/ps/index.html
Sieci, bazy:
http://students.mimuw.edu.pl/~zbyszek/
Asd, egzaminy
http://www.mimuw.edu.pl/~diks/asd/
Algotytmika:
http://algorytmika.wikispaces.com/
krasnal5555
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2009, o 12:09
Płeć: Mężczyzna

Informatyka UW/PW

Post autor: krasnal5555 »

Ja właśnie się interesuję grafiką 3D, ale niekoniecznie w związku z frezowaniem i produkcją (Programowanie urządzeń sterowanych numerycznie jest 6h w tygodniu); w gimnazjum robiłem ciągle w Blenderze sceny 3D, animacje i gierki (np )

Patrzyłem w siatce na pw na mgr, czym się różnią godziny w kolumnie Laboratorium od Projekt?

Udało mi się znaleźć siatki mgr na UW:


'Modelowanie geometryczne' to jest modelowanie brył w CAD?

Sam juz nie wiem jaką bym specjalność wybrał, zawsze pasjonowałem sie grafiką 3D, ale nie wiem czy CADa polubię ;) A ze sztucznej inteligencji kiedys napisałem mrówkowy algorytm do problemu komiwojażera :D Poczytałem dużo o tych wszystkich przedmiotach i trochę mnie przeraza ten lisp i prolog...

A skoro chcesz iść na CAD, to bedziesz mogl to miec na UW?
Awatar użytkownika
argv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 569
Rejestracja: 27 maja 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 66 razy

Informatyka UW/PW

Post autor: argv »

Ja właśnie się interesuję grafiką 3D, ale niekoniecznie w związku z frezowaniem i produkcją (Programowanie urządzeń sterowanych numerycznie jest 6h w tygodniu); w gimnazjum robiłem ciągle w Blenderze sceny 3D, animacje i gierki (np )
Ja o grafice mam nikłe pojęcie, poza programowaniem grafiki w OpenGL, ale jest mi to zupełnie obce dlatego chciałbym iść nauczyć się czegoś nowego :) Skończy się pewnie tak że przez brak pleców mnie szybko wywalą :)
Patrzyłem w siatce na pw na mgr, czym się różnią godziny w kolumnie Laboratorium od Projekt?
Nie wiem :P
Udało mi się znaleźć siatki mgr na UW:

'Modelowanie geometryczne' to jest modelowanie brył w CAD?
I tak jak mówiłem większość przedmiotów jest obieralnych i sam sobie konstruujesz plan zajęć, co do modelowania też nie chcę się wypowiadać bo sam się z tym nie spotkałem :)
Sam juz nie wiem jaką bym specjalność wybrał, zawsze pasjonowałem sie grafiką 3D, ale nie wiem czy CADa polubię ;) A ze sztucznej inteligencji kiedys napisałem mrówkowy algorytm do problemu komiwojażera :D Poczytałem dużo o tych wszystkich przedmiotach i trochę mnie przeraza ten lisp i prolog...
Z doświadczenia wiem że ludzie po CAD\CAM na PW pracują w dziedzinach niezwiązanych z tym - bazy danych, .NET. Po prostu w Polsce nie ma aż tak rozwiniętego przemysłu na te rzeczy. Miałem znajomego doktoranta to powiedział że specjalizacja fajna, ale nie wie czy drugi raz by wziął, bo dużo nauki a w życiu i tak się siedzi w czym innym :P
A skoro chcesz iść na CAD, to bedziesz mogl to miec na UW?
Chcę na UW na normalne programowanie, jesli nie utworza UW w tym roku, to chce na cad/cam :)
Bo wyznaje poglad ze tylko panstwowa uczelnia a poniewaz z fizyki jestem noga, zostaja tylko wydzialy matematyczne wiec UW i PW - tam gdzie sie dostane tam zostane, a jak sie nie dostane to bede sie uczyc tak dlugo az sie dostane :P

Wieczorowe na UW mozna skonczyc w miare bezbolesnie bo prawie nie ma tam matematyki tylko mnostwo programowania i to mi pasuje - uczyc sie teraz 2 lata matmy zeby pozniej do niej w zyciu nie zajrzec .. bez sensu :P Ale skoro innej drogi nie ma .. coz :wink: no to sie ucze :wink:
xpenguin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 19 kwie 2009, o 19:09
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Radom
Pomógł: 6 razy

Informatyka UW/PW

Post autor: xpenguin »

Witam po wakacjach ,

Jeżeli dobrze zrozumiałam, to jak jest się nastawionym na programowanie, to lepiej UW? Bo mam ten sam problem z wyborem. Na PW jestem zarejestrowana na informatykę na EiTI i MiNI, na UW na dziennie informatyczne (z uwzględnieniem jednoczesnych mat-inf). Patrząc po wynikach matur i zeszłorocznych progach, powinnam dostać się i tu, i tu. Jednakże problem jest inny, bo raczej stronię od praktyki i chyba wolałabym teorię, a z tego co widzę, zdania są podzielone, a ja sama też do końca zdecydowana nie jestem.
Zatem co polecilibyście osobie zainteresowanej głównie algorytmami, programowaniem, tworzeniem stron, obliczeniami wszelkiej maści i ewentualnie grafiką (od strony technicznej)? Z wypowiedzi wnioskuję, że mimo wszystko UW, ale nie chciałabym generalizować (że polibuda - praktyka, uniwerek - teoria), poza tym jest duża rozbieżność w progach i najchętniej usłyszałabym opinię studenta którejś z uczelni


PS. Od razu zaznaczam, że wieczorowe nie, ale jestem gotowa "proste zadania trzaskać samemu żeby się wyrobić."
krasnal5555
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2009, o 12:09
Płeć: Mężczyzna

Informatyka UW/PW

Post autor: krasnal5555 »

To kiepsko, bo mi ten CAD chyba by bardziej pasował...

A właśnie, na UW robi sie prace licencjacką na 6 semestrze, a i tak jest zwykła liczba zajęć i 4 egzaminy...


Z tą praktyką na pw, to na mini nie będzie zajęć w terenie, wiec raczej podobnie

Jeśli chodzi o grafikę, to
... /duck.html
mi sie spodobało (to jest na magisterskich), tylko trzeba przeczytać opis projektu ofc

hmm nie wiem tez jaka jest roznica w znalezienu pracy po UW a PW...
lolomak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 30 cze 2009, o 18:32
Płeć: Mężczyzna

Informatyka UW/PW

Post autor: lolomak »

Ja mam pytanie odnosnie MiNI na PW. Mature zdalem na 98% rMat i 78% rFiz orazz 87% pAng. Wiec jest szansa ze na MiNI sie dostane. I teraz pytanie czy zeby sie tam utrzymac to z matmy trzeba byc geniuszem i jak z programowaniem czy od poczatku juz wymagaja sporej wiedzy jesli tak to mialbym czas zeby nadrobic braki.
Awatar użytkownika
argv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 569
Rejestracja: 27 maja 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 66 razy

Informatyka UW/PW

Post autor: argv »

Krasnal, najlepiej bedzie jesli wypowiedzą się ludzie z dziennych UW i dziennych PW bo są bardziej wiarygodni.
Obecnie wieczorowe na UW idą już programem dziennych, ja szedłem programem okrojonym więc mogę nie być wiarygodny a poza tym należę do osób wolno myślących które wszystko muszą wymrówczyć rozwiązując setki zadań i pisząc setki programów

Jedno jest pewne:
- cokolwiek robisz na uczelni, i tak w pracy Ci się raczej nie przyda
- jakąkolwiek uczelnie skończysz i tak w pracy będziesz robić co innego
- praca to na ogół mozolna klepanina wymagająca więcej doświadczenia i obeznania niż inteligencji co nie każdemu odpowiada jeśli lubi pogłówkować
I poza wyjątkami tak wygląda rzeczywistość polskiego informatyka patrząc po kolegach

Więc czy PW czy UW ... na co sie dostaniesz to bierz
I tym optymistycznym akcentem kończę swoją obecność w tym wątku
nerdzio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 16:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: St-ce
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Informatyka UW/PW

Post autor: nerdzio »

Nie chciałem zakładać nowego tematu o informatyce na UW, więc się podepnę tutaj. Ja mam pytanie odnośnie rekrutacji na ten kierunek w roku 2010/11 bo zauważyłem że zmieniły się warunki tejże rekrutacji. Żeby nie dawać linku do całej "księgi" dam tylko fragment :

I teraz mam pytanie ponieważ z tej ostatniej kolumny wynika że nie muszę zdawać żadnych przedmiotów dodatkowych oprócz matmy rozszerzonej czyli że liczyłaby się ona jako 70% ?
Majdan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 18 lis 2007, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Informatyka UW/PW

Post autor: Majdan »

No więc ja studiuje dziennie na UW (jestem po I roku).

Jeżeli chodzi Ci o przedmiot Aplikacje WWW, to słyszałem od kolegi, że jest to lajtowy przedmiot.
Ogólnie jest tak, że mamy kupę ciężkich przedmiotów, do których się uczymy, a Aplikacje WWW do nich nie należą.
Nie bierz go pod uwagę w wyborze uczelni - to taki dodatek.
W dziedzinie nowych technologii raczej będziesz musiał się douczyć sam. A przecież Internet jest chyba tego najlepszym przykładem.
Zatem co polecilibyście osobie zainteresowanej głównie algorytmami, programowaniem, tworzeniem stron, obliczeniami wszelkiej maści i ewentualnie grafiką (od strony technicznej)? Z wypowiedzi wnioskuję, że mimo wszystko UW, ale nie chciałabym generalizować (że polibuda - praktyka, uniwerek - teoria), poza tym jest duża rozbieżność w progach i najchętniej usłyszałabym opinię studenta
którejś z uczelni
Algorytmika, programowanie - UW, zdecydowanie
tworzenie stron - pisałem wyżej
obliczenia - hmmm nie wiem co masz na myśli, ale chodzi Ci chyba o matmę
grafika - ja na UW o niej nie słyszałem

Ogólnie na UW jest ciężko. Musisz się bardzo dużo uczyć. Nawet Ci najlepsi się dużo uczą (choć pewnie mniej). Nie wiem jaki jesteś dobry, ale jak myślisz o wolnym czasie, to nie na UW.

PW też jest dobre, poziom niższy. Nie byłem tam, nie będę zmyślał.

Możesz spróbować na UW, jak Cię wywalą, to pójdziesz na PW.
Ja szedłem z takim założeniem.

PS. Możesz też poczytać sobie tę ulotkę:
hador
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 28 mar 2010, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Informatyka UW/PW

Post autor: hador »

Witam. Mam dość głupie pytanie. Czy ze słabą znajomością programowania (tak naprawdę podstawy podstaw c++) będzie możliwe dość szybkie dogonienie materiału na studiach na uw? Czy lepiej sobie darować tę uczelnię?
Drugie pytanie: Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi informatykami na PW na różnych wydziałach?
Z góry dzięki za pomoc:)
ODPOWIEDZ