Informatyka na PW

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.

Jaki kierunek i wydział najlepszy? ;)

Informatyka na MiNI
33
49%
Informatyka na EiTI
21
31%
Informatyka na wydz. Elektrycznym
5
7%
Automatyka i robotyka
9
13%
 
Liczba głosów: 68

Awatar użytkownika
Mplayer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Informatyka na PW

Post autor: Mplayer »

Witam!

Chcę startować w rekruracji na studia na PW, kierunek informatyka, jednak nie bardzo wiem na jakim wydziale.. Poszukiwałem informacji w internecie, niestety niewiele znalazłem..

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje ..

Zastanawiam się nad EiTI oraz MiNI, choć tak naprawdę nie wiem też prawie nic o Elektrycznym..
Interesuje mnie czym się różni informatyka na tych wydziałach oraz jaką pracę można mieć po każdym z nich? [Tzn. jaki mniej więcej byłby zakres obowiazków..] Wolałbym pracować np. jako programista, niż administrator sieci..

I jeszcze inne pytanie.. Czy idąc na informatykę, a nie mając tak naprawdę większej wiedzy informatycznej, a jedynie z matematyki i fizyki mam szansę sobie tam poradzić? Gdyż w liceum mieliśmy jedynie postawy informatyki, do tego pojawiły się problemy i sporo godzin przepadło.. Praktycznie przerobiliśmy Word, Excel itp., HTML był tylko powierzchownie omówiony, a o jakimkolwiek programowania nie było nawet mowy..

Wcześniej nie byłem przekonany co do studiowania informatyki, więc nie robiłem niczego dodatkowo w tym kierunku.. Teraz jednak (po przeanalizowaniu wszystkich możliwych kierunków studiów) stwierdziłem, że mimo wszystko jest to dla mnie najciekawszy kierunek..

Zatem czy na studiach jest omawiane wszystko od początku, czy jednak należy umieć już programować, tworzyć strony itp.? Czy mam szansę (zakładając, że studiując będę się starał, systematycznie pracował) poradzić sobie na tych studiach i nauczyć się tam wszystkiego?

I jeszcze jedno pytanie.. Nie do końca wiem co robi się po automatyce i robotyce.. Co sądzicie o tym kierunku? Jakie są po nim możliwości? Jak wypada on w porównaniu z infą?

Wybiera się ktoś z Was na informatykę na PW?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Informatyka na PW

Post autor: czeslaw »

MiNi, najwyższy poziom

A co do informatyki i airu, to mogę Ci powiedzieć na temat PWr, ale sądzę że to jeden pies.
Lubisz fizę? Jak nie to air od razu odstaw. Chyba że chcesz polubić. Jak nie lubisz, to lepsza będzie informatyka. Jak nigdy nie próbowałeś, to będziesz miał po prostu więcej do ogarnięcia na początku, żeby nie powiedzieć że znacznie więcej. HTML i tworzenie stron nie ma nic wspólnego z programowaniem na polibudzie, więc nie ma znaczenia czy omawialiście. Ogólnie powinien być wszędzie przedmiot typu Podstawy Programowania, który jest najważniejszy (w ECTS) na pierwszym semestrze informatyki. Jak programowałeś wcześniej to połowę masz z głowy, jak nie to jest to dla Ciebie najważniejszy przedmiot, nawet ponad analizą i algebrą.

Czy masz szanse? O to mnie nie pytaj. Znam dziewczynę, która z klasy humanistycznej w liceum poszła w końcu na informatykę, nie mając zielonego pojęcia o programowaniu, mając matmę w zakresie podstawowym przez całe liceum. Nie wiedziała podstawowych rzeczy. Nie wiem co ona musiała robic przez pierwszy rok, wyniki miała średnie, ale utrzymała się, teraz zaczęła drugi kierunek (jest już na trzecim roku informatyki), nie żałuje niczego. Nie wiedziała czy to dla niej, ale miała jaja (ot, paradoks) i nie zadawała głupich pytań, robiła co było trzeba. Można? Można. Pytanie czy to na pewno dla Ciebie, na polibudzie jest mnóstwo lżejszych, ciekawszych kierunków. Informatyka to dla koneserów sztuki.
Awatar użytkownika
Mplayer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Informatyka na PW

Post autor: Mplayer »

Dziękuję za odpowiedź!

No to trochę mnie pociesza fakt, że będzie to jeszcze przerabiane.. Ale wiem, że pracy będzie sporo..

Fizyki raczej nie lubię, ale skoro jest ona konieczniością, to myślę, że przy odrobinie pracy i chęci jakoś ją zniosę..

A to, czy to kierunek dla mnie, tak naprawdę dowiem się dopiero na studiach.. ^^ Jeszcze przejżę inne kierunki i przemyślę decyzję, ale jak narazie wybrałbym informatykę..
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Informatyka na PW

Post autor: czeslaw »

Jeśli mogę jeszcze coś od siebie zasugerować: nie przeglądaj przedmiotów na danym kierunku studiów. Ja przeglądałem i w końcu zdurniałem, co mam wybrać. Najlepiej pytać znajomych, co tak naprawde się robi na danym kierunku, na konkretnych przedmiotach. Nazwa rzadko ma wiele wspólnego z faktycznymi zajęciami. Przykład prosty: przedmiot "Rachunek prawdopodobieństwa" na informatyce Wydziału Elektroniki na PWr. Robi się tam... analizę II. Nazwa dość mało adekwatna. Chodzi mi o to, że przeglądając przedmioty na jakimś kierunku, tak naprawdę do każdego po kolei można się zniechęcić - na każdym kierunku znajdzie się całkiem spora ilość przedmiotów, których uczyć się bardzo byś nie chciał. Więc nie ma sensu.

Fizyka jest koniecznością, ale na informatyce jest jej wszędzie stosunkowo niedużo. Gorzej z AiRem, tam na pierwszych kilku semestrach fizę wałkują ostro.

A jeśli wybierzesz informatykę, to jak widać z sondażu, nie na żadnym elektrycznym czy elektronicznym, bo nie ma sensu.
Awatar użytkownika
Mplayer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Informatyka na PW

Post autor: Mplayer »

A jak to jest z tym wydziałem EiTI? Aż tak źle, że nie warto tam iść?

Nieco łatwiej się tam dostać niż na MiNI, ale progi punktowe mimo wszystko są wysokie, więc sądziłem, ze poziom będze wysoki.. A wątpię, że przyjmą mnie na MiNI, dlatego że pomimo, ze matura była łatwa, jednak zrobiłem głupie błędy.. Liczę na powyżej 80% z mati i fizy, ale nie wiem czy to będą okolice 90, czy może raczej 80-82.. Nie znam klucza i ciężko stwerdzić za co będzie punkt, a za co nie.. Ale mimo wszystko chciałbym spróbować dostać się na PW..

A poza tym interesuje mnie możliwość rozpoczęcia studiów w lutym, co odpowiadałoby mi bardziej niż w październiku, dlatego, że chciałem wyjechać na kilka miesięcy za granicę..
Na MiNI takiej możliwości nie ma i musiałbym rozpocząć studia w październiku..

Aż taka wielka przepaść jest między informatykną na MiNI a EiTI?
Siusiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2009, o 00:54
Płeć: Mężczyzna

Informatyka na PW

Post autor: Siusiak »

jakie mam szanse na dostenie sie na MINI Iformatyke z takim wynikiem ?
92 mat roz
80 fiz roz
60 ang roz
Awatar użytkownika
Mplayer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Informatyka na PW

Post autor: Mplayer »

Daje Ci to 187 punktów, rok temu w III etapie rekrutacji starczyło 182.. Nie wiadomo jak w tym roku innym pójdzie matura, ale myślę, że powinieneś się dostać..

Tu masz progi punktowe:
Siusiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2009, o 00:54
Płeć: Mężczyzna

Informatyka na PW

Post autor: Siusiak »

a te 182 pkt nie odnosilo sie tylko do fizyki i matmy ? bez angielskiego
Awatar użytkownika
dabro90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 190
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: O-ka
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Informatyka na PW

Post autor: dabro90 »

Nie strasz, ale raczej nie ;p
Siusiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2009, o 00:54
Płeć: Mężczyzna

Informatyka na PW

Post autor: Siusiak »

wlasnie jakos nie strasze poczytajcie ocene progow puntkowych na google tam pisza ze tylko mat i fiz brali ;/ ale moge sie mylic
Awatar użytkownika
Mplayer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Informatyka na PW

Post autor: Mplayer »

Ale to chyba wczesniej.. Rok temu już chyba brali z anglem.. tak mi się zdaje..
Liczę tak na około sto osiemdziesiąt parę.. Jak na serio miałoby to być bez angla, to mogę sobie pomarzyć o PW.. ^^
Siusiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2009, o 00:54
Płeć: Mężczyzna

Informatyka na PW

Post autor: Siusiak »

ja z tej matury mam mniej wiecej takie wyniki jezeli z angolem 180 to luz :
mat 90-96
fiz 78-81
ang 56-60
czyli w najgorszym wypadku cos kolo 182 pkt
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Informatyka na PW

Post autor: czeslaw »

Mplayer: huh, trudno mi powiedzieć bo nie mieszkam w Warszawie i nie studiuję ani na jednym, ani na drugim wydziale. mini jest po prostu bardziej uznane, można powiedzieć że elitarne, skoro progi są takie wielkie. Znam z 4 osoby z mini, a z eiti żadnej. I chyba mogę być dumny że z mini. Natomiast poza elitarnością to pewnie studiowanie niewiele się różni, aczkolwiek jak masz duże ambicje to na eiti może być za słaby poziom - na przykład ja wolę obracac się wśród dużo lepszych od siebie, bycie najlepszym w jakiejś grupie nie jest dla mnie bo zbyt wolno się rozwijam. A jak PW znacznie więcej uwagi wkłada w studia na mini niż na eiti, no to zrobiłbym wszystko żeby się dostać na najlepszy wydział.

Jeśli nie masz chorych ambicji, to eiti spokojnie wystarczy, nauki mniej nie będziesz miał na pewno. Ale prestiż za to mniejszy. Zaznaczam, że teoretyzuję i jeszcze raz podkreślam, że nie mam zielonego pojęcia, jak to wszystko wygląda na miejscu w Wawie. Ale skoro nikt lepszy się nie chciał wypowiedzieć w tej materii, to wyraziłem swoje zdanie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mplayer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Informatyka na PW

Post autor: Mplayer »

Jeszcze raz dzięki! :)

Zobaczę gdzie i czy w ogóle się dostanę.. ;)

Ale jeżeli studiowanie, 'przerabiany materiał' rzeczywiście niewiele by się różnił, to w zupełności wystarczyłoby mi EiTI.. ;)

Boję się trochę tego, że nawet jeśli udałoby mi się dostać na któryś z tych wydziałów, to wszyscy bedą mieli taką ogromną wiedzę, a ja nie będe umiał nic.. I to nie tylko z informatyki, lecz także np. z fizyki.. Ale na studiach zamierzam się wreszcie przyłożyć, bo narazie to nie robiłem praktycznie nic.. A w końcu na studiach uczymy się po to by zdobyć dobrą pracę, więc mam nadzieję, ze uda mi się zmotywować.. :)

Nie mam zamiaru być najlepszy, bo wiem, że taki nie będę.. Nie na studiach, gdzie idą osoby, które się tym pasjonują.. Ale chciałbym w przyszłości być dobrym w swym zawodzie i mieć możliwość znalezienia ciekawej pracy.. ;)

Ja również pozdrawiam! :)
Awatar użytkownika
dabro90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 190
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: O-ka
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Informatyka na PW

Post autor: dabro90 »

Mplayer - na EiTi bedzie napewno wiecej fizyki i technicznych aspektow informatyki, wiec jednak material sila rzeczy bedzie musial sie troche roznic.

Co do obawiania sie o wielka wiedze kolegow z roku i fakt, ze samemu sie raczej umie niewiele, to jest nas dwoch (jesli obaj dostaniemy sie na MiNi)

Ja juz troche zaczalem sie uczyc C++, pochodnych, ale wezme sie za to porzadnie dopiero jak bede pewien ze sie dostalem
ODPOWIEDZ