[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Dumel »

teraz zobaczylem ze jeszcze nikt nie podal rozwiazania tej nierowności:
robin5hood pisze:wykaż ze
dla a,b,c>0
\(\displaystyle{ \frac{1}{6a^2+bc}+\frac{1}{6b^2+ac}+\frac{1}{6c^2+ab}\ge\frac{9}{7} \cdot \frac{1}{ab+bc+ca}}\)
Wasilewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3921
Rejestracja: 10 gru 2007, o 20:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1194 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Wasilewski »

Mi się jednak bardziej podoba Twoja druga propozycja. Chcę pokazać, że:
\(\displaystyle{ x^2 + y^2 \ge \frac{2}{3}}\)
Jeśli x i y są tego samego znaku, to jest to jasne, niech więc x będzie dodatnie, a za y wstawimy -y (dla wygody). Mamy teraz dwa przypadki:
\(\displaystyle{ xy \le \frac{1}{3}}\)
Wtedy żądana nierówność wynika z warunku.
Drugi przypadek:
\(\displaystyle{ xy \ge \frac{1}{3}}\)
Wtedy mamy:
\(\displaystyle{ x^2 + y^2 \ge 2xy \ge \frac{2}{3}}\)
Przejdźmy do dowodu wyjściowej nierówności:
\(\displaystyle{ x^{2m} + y^{2m} \ge \frac{(x^2 + y^2)^{m}}{2^{m-1}} \ge \frac{\left(\frac{2}{3}\right)^{m}}{2^{m-1}} = \frac{2}{3^{m}}}\)
szablewskil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 18 maja 2007, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kruszyny
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 21 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: szablewskil »

\(\displaystyle{ n^{n} \le (n!)^{2} \le ( \frac{(n+1)(n+2)}{6} )^{n}}\)
frej

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: frej »

Lewa strona to np. indukcja plus Bernoullini, zaraz pomyślę nad prawą stroną. Swoją drogą gdzieś widziałem to zadanie jakoś wczoraj czy przedwczoraj, tylko nie mogę sobie przypomnieć gdzie....
Awatar użytkownika
limes123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 21 sty 2008, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ustroń
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 93 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: limes123 »

Mozew Pawłowskim (6.69). Z tego co pamietam to do lewej strony nawet nie trzeba Bernoulliego (chyba wystarczy sama indukcja).
frej

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: frej »

Kurczę, niestety nie znalazłem...
Może coś takiego da radę...
Prawa strona kojarzy się z sumą kwadratów (przynajmniej mi )
\(\displaystyle{ \left( \frac{\frac{(n+1)(n+2)(2n+2)}{6}}{2(n+1)}\right)^n =\left( \frac{\sum_{i=1}^{n+1} i^2}{2(n+1)}\right)^n \stackrel{AM-GM}{\ge} \left(\frac{\sqrt[n+1]{((n+1)!)^2}}{2} \right)^n \ge (n!)^2 \\ \left(\frac{(n+1)!^2}{2^{n+1}} \right)^n \ge (n!)^{2(n+1)} \\ \frac{(n+1)^{2n}}{(n!)^2} \ge 2^{n(n+1)}}\)
i teraz może jakoś to indukcją... Nie wiem czy coś z tego wyjdzie, ale może... Popatrzę na to jutro. Masz jakieś ciekawe rozwiązanie do tego? Albo może wiesz gdzie to ostatnio widziałem... -- 8 lutego 2009, 22:51 --Racja, limes123. To chyba był Pawłowski...
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Piotr Rutkowski »

Dumel pisze:teraz zobaczylem ze jeszcze nikt nie podal rozwiazania tej nierowności:
robin5hood pisze:wykaż ze
dla a,b,c>0
\(\displaystyle{ \frac{1}{6a^2+bc}+\frac{1}{6b^2+ac}+\frac{1}{6c^2+ab}\ge\frac{9}{7} \cdot \frac{1}{ab+bc+ca}}\)
Dopiero teraz zauważyłem, że to zadanie jest tutaj zamieszczone. Jak ktoś jest zainteresowany jest rozwiązane tutaj:
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Dumel »

straszne pustki nastały w kółku matematycznym po II etapie, wiec pora je rozruszac. zmodyfikowalem na zachete troche nazwe tego topica i wrzucam kolejna nierownosc (lub moze zadanie nierownosciowopodobne). na poczatekcos latwego i brzydkiego :
iloczyn liczb dodatnich \(\displaystyle{ x_1,x_2,...,x_n}\) wynosi 1. udowodnic ze istnieje takie \(\displaystyle{ k \in \{1,2,...,n\}}\) ze:
\(\displaystyle{ \frac{x_k}{k+x_1+x_2+...+x_k} \ge 1- \frac{1}{ \sqrt[n]{2} }}\)
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Sylwek »

Pustki, pustki, aż temat spadł na drugą stronę

Coś z suplementu z niebieskiego Pawłowskiego: \(\displaystyle{ a,b,c > 0}\), udowodnij: \(\displaystyle{ a\sqrt{b^2-bc+c^2}+c\sqrt{a^2-ab+b^2} \ge b\sqrt{a^2-ac+c^2}}\) oraz przedyskutuj, kiedy zachodzi równość.

Zrobiłem, ale coś dziwnie prosto wyszło i chciałbym poznać inne rozwiązanie:
mój sposób:    
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Dumel »

rozwazmy na plaszczyznie punkty A,B,C,D takie ze: \(\displaystyle{ AD=c \ AC=b \ AB=a \ \sphericalangle DAC=60 \ \sphericalangle CAB=60}\) wtedy rachu ciachu twierdzenie cosinusow i od razu wychodzi mocniejsza nierownosc z nierownosci Ptolemeusza
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Sylwek »

Mało intuicyjne (znałeś wcześniej?), ale fajne

Znalazłem jeszcze rozwiązanie Piotrka Rutkowskiego do mocniejszej nierówności:
Dla wygody zamieńmy \(\displaystyle{ b}\) na \(\displaystyle{ -b}\)
Wtedy wystarczy pokazać, że:
\(\displaystyle{ \forall_{a,b,c\in \mathbb{R}} \ \sqrt{b^{2}+ab+a^{2}}+\sqrt{b^{2}+bc+c^{2}}\geq \sqrt{a^{2}+ac+c^{2}}}\)

Rozważmy punkty \(\displaystyle{ X,Y,Z}\) w układzie współrzędnych takie, że \(\displaystyle{ X=(b,0) \ Y=(-\frac{a}{2},\frac{\sqrt{3}}{2}a) \ C=(-\frac{c}{2},\frac{\sqrt{3}}{2}c)}\)
Zauważmy, że wtedy nasza nierówność przyjmuje postać \(\displaystyle{ |XY|+|XZ|\geq |YZ|}\), co jest nierównością trójkąta (lub zdegenerowanego do odcinka trójkąta). Q.E.D.
Notabene to chyba dość znane zadanie, a technikę można stosować dość często w takich przypadkach (odpowiednio wyszukując współczynniki przy współrzędnych).
Jak widać wymnożyć też się da, co zaprezentowałem 2 posty wyżej

No i równość nie może u nas zachodzić, bo to by wymagało, żeby co najmniej (a to i tak nie wystarcza) \(\displaystyle{ b=0}\), co jest sprzeczne z założeniem.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Dumel »

nie znalem wczesniej, ale na mathlinksie widzialem kiedys nierownosc zrobioną taką metodą (troche latwiejsza bo na koncu byla nierownosc trojkata)-- 26 marca 2009, 18:40 --to jest ta sama nierownosc ktora wychodzi z tej mojej metody
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Piotr Rutkowski »

Ta nierówność mi się podobała, bo jest niezwykle prosta choć forma na to nie wskazuje:
Weźmy \(\displaystyle{ a,b,c\in \mathbb{R_{+}}}\) Dodatkowo \(\displaystyle{ \sum_{cyc}\frac{a^{3}+2a}{a^{2}+1}=\frac{9}{2}}\)
Udowodnij, że \(\displaystyle{ \sum_{cyc}\frac{1}{a}\geq 3}\)
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Sylwek »

Ciekawa ta powyższa nierówność. Rzeczywiście nie wygląda na prostą
szablewskil pisze:\(\displaystyle{ n^{n} \le (n!)^{2} \le ( \frac{(n+1)(n+2)}{6} )^{n}}\)
Racja, jest w suplemencie w "niebieskim Pawłowskim".

Lewa nierówność - stosujemy lemat: \(\displaystyle{ \boxed{n \le k(n+1-k)} \iff (n-k)(k-1)\ge 0}\) dla \(\displaystyle{ k=1,2,\ldots,n}\) i przemnażamy te \(\displaystyle{ n}\) lematów stronami - otrzymujemy dokładnie żądaną nierówność.

Prawa nierówność - z nierówności między średnią arytmetyczną a geometryczną:
\(\displaystyle{ (n!)^2 = \overbrace{(1 \cdot n) \cdot (2 \cdot (n-1)) \cdot \ldots \cdot (n \cdot 1)}^{n} \le \left( \frac{\sum_{i=1}^n k(n+1-k)}{n} \right)^n = \\ = \left( \frac{\left( (n+1) \sum_{i=1}^n k \right) - \left(\sum_{i=1}^n k^2 \right)}{n} \right)^n= \\ =\left( \frac{(n+1)\frac{n(n+1)}{2}-\frac{n(n+1)(2n+1)}{6}}{n} \right)^n=\left( \frac{(n+1)(n+2)}{6} \right)^n}\)
ojciec_kogut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 5 wrz 2007, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubin
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 7 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: ojciec_kogut »

Piotr Rutkowski pisze:Ta nierówność mi się podobała, bo jest niezwykle prosta choć forma na to nie wskazuje:
Weźmy \(\displaystyle{ a,b,c\in \mathbb{R_{+}}}\) Dodatkowo \(\displaystyle{ \sum_{cyc}\frac{a^{3}+2a}{a^{2}+1}=\frac{9}{2}}\)
Udowodnij, że \(\displaystyle{ \sum_{cyc}\frac{1}{a}\geq 3}\)
Fakt proste

Oczywiście:
\(\displaystyle{ \frac{a}{a^{2}+1}=\frac{1}{2}\frac{2a}{a^{2}+1} \le \frac{1}{2}}\)

stąd:
\(\displaystyle{ \sum_{cyc}a=\sum_{cyc}\frac{a^{3}+2a}{a^{2}+1}- \sum_{cyc}\frac{a}{a^{2}+1} \ge 3}\)

\(\displaystyle{ \sum_{cyc}\frac{1}{a} \ge \frac{9}{a+b+c} \ge 3}\)
ODPOWIEDZ