[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Marcinek665 »

Ukryta treść:    
Nowa jest taka: niech \(\displaystyle{ a,b,c>0}\), udowodnić, że wówczas:

\(\displaystyle{ \frac{a^2}{b^2} + \frac{b^2}{c^2} + \frac{c^2}{a^2} \ge \left( \frac{a+c}{b+c} \right)^2 + \left( \frac{b+a}{c+a} \right) ^2 + \left( \frac{c+b}{a+b} \right)^2}\).

Uchylę jednocześnie rąbka tajemnicy, że jeśli cyfrę \(\displaystyle{ 2}\) zastąpimy dowolnym \(\displaystyle{ x>1}\), to również będzie ok.
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1664
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 445 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: bosa_Nike »

Ukryta treść:    
Niech \(\displaystyle{ a,b,c}\) będą bokami trójkąta. Udowodnić \(\displaystyle{ (a+b)^4+(b+c)^4+(c+a)^4\ge 9\left(a^4+b^4+c^4\right)}\)
micha73
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 11 cze 2014, o 09:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 6 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: micha73 »

Ukryta treść:    
Nowe: \(\displaystyle{ x, y, z > 0, x + y + z = 1}\) Udowodnić, że \(\displaystyle{ \frac{x}{x+yz} + \frac{y}{y+zx} + \frac{z}{z+xy} \le \frac{9}{4}}\).
gus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 21 mar 2013, o 21:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 15 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: gus »

Ukryta treść:    
\(\displaystyle{ x,y,z \ge 0}\)
Udowodnij, że:
\(\displaystyle{ \frac{1}{a^2+bc}+\frac{1}{b^2+ca} +\frac{1}{c^2+ab} \ge \frac{3}{ab+bc+ca}}\)
micha73
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 11 cze 2014, o 09:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 6 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: micha73 »

Ukryta treść:    
Nowe: \(\displaystyle{ x, y, z \ge 0}\). Wykazać, że \(\displaystyle{ \frac{x-y}{xy+2y+1} + \frac{y-z}{yz+2z+1} + \frac{z-x}{zx+2x+1} \ge 0}\).
gus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 21 mar 2013, o 21:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 15 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: gus »

Ukryta treść:    
Nowa(jeśli moje rozwiązanie jest poprawne):
\(\displaystyle{ a, b, c>0}\)
Wykaż, że:
\(\displaystyle{ \frac{a^3}{a^2+b^2}+\frac{b^3}{b^2+c^2}+\frac{c^3}{c^2+a^2} \ge \frac{a+b+c}{2}}\)
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Zahion »

Ukryta treść:    
.
Liczby dodatnie \(\displaystyle{ a,b,c}\) spelniaja nierownosc
\(\displaystyle{ a^{8} + b^{8} + c^{8} \le 2 a^{4}b^{4} + 2b^{4}c^{4} + 2c^{4}a^{4}}\). Udowodnij, ze \(\displaystyle{ a^{6} + b^{6} + c^{6} \le 2a^{3}b^{3} + 2b^{3}c^{3} + 2c^{3}a^{3}}\).
Czy mozemy to uogolnic ?
Hint :
Skorzystać z tożsamości \(\displaystyle{ \left( x+y+z\right)\left( x+y-z\right)\left( x-y+z\right)\left( -x+y+z\right) = ...}\)
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1664
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 445 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: bosa_Nike »

Ukryta treść:    
Dobrze by było, gdyby ktoś (Zahion?) prześledził to uważnie, bo być może gdzieś się oszukałam.

OK, skoro nie ma protestów, to sama co nieco wygładziłam (kursywa) i daję tym razem coś, co raczej nie będzie leżeć (rozgrzewać ) miesiącami.

Nie używając pochodnych znaleźć wartość największą i najmniejszą wyrażenia \(\displaystyle{ \left(x^3+1\right)\left(y^3+1\right)}\) z warunkiem \(\displaystyle{ x+y=1}\) w przypadku:
a) \(\displaystyle{ x,y\ge 0}\)
b) \(\displaystyle{ x,y\in\mathbb{R}}\)
Jeśli to za łatwe:    
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Zahion »

Rozwiązanie powyższego jest - 169659,475.htm
Dla liczb rzeczywistych niech \(\displaystyle{ a^{2} + b^{2} + c^{2} + ab + bc + ac = 1}\)
Wyznaczyć minimum wyrażenia \(\displaystyle{ \sum_{}^{} \sqrt{a^{2} + b^{2}}}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Premislav »

Ukryta treść:    
Zaraz wygrzebię coś z mathlinksa, bo nie mam innych źródeł.-- 5 mar 2016, o 22:58 --To może takie:
niech \(\displaystyle{ a_{1},...a_{2016} \ge 0}\) oraz \(\displaystyle{ a_{1}+...+a_{2016}=8}\). Proszę znaleźć minimum wyrażenia
\(\displaystyle{ \[\frac{a_1}{a_2^2+4}+\frac{a_2}{a_3^2+4}+ ...+\frac{a_{2016}}{a_1^2+4}\]}\).
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Premislav »

Moje rozwiązanie zadania, które zaproponowałem, jest całkowicie błędne, co przypomniałem sobie dzięki interwencji użytkowniczki bosa_Nike na PW. Chyba nie umiem adekwatnie ocenić poziomu, więc już się tu nie bawię, bardzo przepraszam userów, którzy się z tym męczyli.

Dodałem 14 marca o 20:00

Korzystając z ciekawego PDF-a którego podesłała mi bosa_Nike, można znaleźć pewne ograniczenie dolne tego wyrażenia (potem dorzucę, bo coś nie ten format), ale jakoś nie widać naboru realizującego równość.

To może nowe, żeby nie blokowało:
\(\displaystyle{ a,b,c,d \in \RR^{+}}\). Proszę udowodnić, że \(\displaystyle{ \sum_{}^{} \frac{1}{a^{2}+ab} \ge \frac{4}{ac+bd}}\)

-- 15 mar 2016, o 01:42 --

Łokiej, dla zainteresowanych wrzucam:
oszacowanie do poprzedniego -bez realizacji:    
Jak ktoś chce zobaczyć artykulik, z którego skorzystałem, pisząc to rozwiązanie, to

Kod: Zaznacz cały

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiZqKWhqsHLAhUFEpoKHfKzDscQFggbMAA&url=https%3A%2F%2Fservices.artofproblemsolving.com%2Fdownload.php%3Fid%3DYXR0YWNobWVudHMvNy9lL2IxNmJlNmRiMzNmODA4ZjdlNThmYTIxMWQ1MTg1ODBhYTNlMWMz%26rn%3DQW5fT3JpZ2luYWxfTWV0aG9kX29mX1Byb3ZpbmdfSW5lcXVhbGl0aWVzLnBkZg%3D%3D&usg=AFQjCNEi-AO2BdUYY24W9Q3wl_hC0yT9ig&sig2=TP0jXHH-u9ChzPleOlow_Q&bvm=bv.116636494,d.bGs
, dzięki uczynności nieobutej (jeszcze raz dzięki). Przepraszam za cały ten bałagan.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Kartezjusz »

Suma jedzie po wszystkich parach ze zbioru \(\displaystyle{ \{ a,b,c,d \}}\) czy po cyklu \(\displaystyle{ (a,b), (b,c),(c,d), (d,a)}\)?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Premislav »

Po cyklu. Wybacz, że tego nie napisałem, roztargnienie.

-- 17 mar 2016, o 11:30 --

Jeżeli się obraziliście, że taki leszcz śmie wchodzić do tego działu, a co dopiero dawać zadania, to OK. Jeśli natomiast potrzebna jest wskazówka, to
wystarczy AM-GM i trochę sprytnych przekształceń (acz sam bym na pewno nigdy na to nie wpadł, nie ujrzawszy rozwiązania lub szkicu rozwiązania) - było w tomie I Secrets of Inequalities, można wyszukać na upartego.-- 22 mar 2016, o 03:41 --:arrow: Wskazówka do nowego: \(\displaystyle{ \frac{ac+bd}{a^{2}+ab}= \frac{a+c}{a+b}+ \frac{b}{a} \frac{d+a}{a+b}-1}\). Analogicznie \(\displaystyle{ \frac{ac+bd}{b^{2}+bc}=...}\) i tak dalej.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Premislav »

Ech, jak widać nie mogę się przyzwyczaić do tego, że odlicza czas od napisania poprzedniego posta w formacie dwudziestoczterogodzinnym, co w sumie powinno być jasne.
Wskazówka do nowego: \(\displaystyle{ \frac{ac+bd}{a^{2}+ab}= \frac{a+c}{a+b}+ \frac{b}{a} \frac{d+a}{a+b}-1}\). Analogicznie \(\displaystyle{ \frac{ac+bd}{b^{2}+bc}=}\)... i tak dalej.
wskazówka druga: zsumować te tożsamości dla \(\displaystyle{ (a,b)}\), \(\displaystyle{ (b,c)}\), \(\displaystyle{ (c,d)}\) i \(\displaystyle{ (d,a)}\) w mianowniku, pogrupować i zastosować AM-GM.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Zahion »

Widze, ze stoi i nikt nie chce ruszyc, to na szybko
Ukryta treść:    
O ile nie ma bledu to postaram sie cos wrzucic ( jak ktos ma ochote to rowniez moze smialo ).
ODPOWIEDZ