[Funkcje] Funkcje addytywne

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
szw1710

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: szw1710 »

Forum od jakiegoś czasu służy odrabianiu zadań domowych i udzielaniu do nich wskazówek. Nie jest to chyba dobry kierunek rozwoju. Niektóre osoby zamieszczają w tym dziale ambitniejsze zadania. To dobrze. Pomyślałem sobie, że warto popularyzować wiedzę z pogranicza tej dostępnej studentowi i naukowej.

Funkcję \(\displaystyle{ a:\RR\to\RR}\) nazywamy addytywną, jeśli spełnia równanie funkcyjne Cauchy'ego, tj.

\(\displaystyle{ a(x+y)=a(x)+a(y)}\)

dla wszystkich \(\displaystyle{ x,y\in\RR}\).

Pokazać, że:

1. Jeśli \(\displaystyle{ a}\) jest addytywną funkcją ciągłą, to jest postaci \(\displaystyle{ a(x)=cx}\) dla pewnego \(\displaystyle{ c\in\RR}\).

2. Istnieją nieciągłe funkcje addytywne. Tutaj wskazówka: potraktować \(\displaystyle{ \RR}\) jako przestrzeń liniową nad ciałem liczb wymiernych \(\displaystyle{ \QQ}\). Wtedy każda funkcja addytywna jest odwzorowaniem liniowym tej przestrzeni w nią samą.

To absolutna klasyka. Ale myślę, że warto mieć świadomość istnienia tego rodzaju twierdzeń.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: »

Post sprzed dokładnie 8 lat (moje początki na forum):

53385.htm#p211551

Q.
szw1710

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: szw1710 »

Przynajmniej Administracja tu patrzy Moje początki na forum były 5.5 roku temu, więc nie mogłem o tym poście wiedzieć. Ale nieważne - jest podane rozwiązanie.

Teraz wymyślę coś innego. Może o funkcjach wypukłych.

O właśnie. Funkcję \(\displaystyle{ f:\RR\to\RR}\) nazywamy jensenowską, jeśli spełnia równanie funkcyjne Jensena:

\(\displaystyle{ f\Bigl(\frac{x+y}{2}\Bigr)=\frac{f(x)+f(y)}{2}}\)

dla wszystkich \(\displaystyle{ x,y\in\RR}\).

Pokazać, że \(\displaystyle{ f:\RR\to\RR}\) jest funkcją jensenowską wtedy i tylko wtedy, gdy jest sumą funkcji addytywnej i funkcji stałej. W szczególności wynika stąd, że własności regularnościowe funkcji jensenowskich są identyczne jak funkcji addytywnych.

A może ktoś spróbuje elementarnie pokazać, że jeśli funkcja addytywna (bądź jensenowska) jest ciągła w jednym punkcie, to jest ciągła wszędzie.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: musialmi »

szw1710 pisze: A może ktoś spróbuje elementarnie pokazać, że jeśli funkcja addytywna (bądź jensenowska) jest ciągła w jednym punkcie, to jest ciągła wszędzie.
Ogólnie: operator liniowy. Miałem to na egzaminie z analizy funkcjonalnej Bardzo fajny dowód.
Swoją drogą, nie widziałem kiedyś na pana blogu podobnego zagadnienia wraz z udowodnionymi własnościami?
Dualny91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: 11 paź 2015, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 98 razy

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: Dualny91 »

Z Jensenem wiąże się też inna własność: wypukłość. Można pokazać, że funkcja ciągła \(\displaystyle{ f \colon \mathbb{R} \to \mathbb{R}}\) spełniająca warunek wypukłości dla stałej \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\), tj: \(\displaystyle{ f(\frac{x}{2}+\frac{y}{2}) \leq \frac{f(x)}{2}+\frac{f(y)}{2}}\) (dla dow. \(\displaystyle{ x,y \in \mathbb{R}}\)) jest wypukła.
szw1710

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: szw1710 »

Tak, masz rację.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: Spektralny »

Dualny91 pisze:Z Jensenem wiąże się też inna własność: wypukłość. Można pokazać, że funkcja ciągła \(\displaystyle{ f \colon \mathbb{R} \to \mathbb{R}}\) spełniająca warunek wypukłości dla stałej \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\), tj: \(\displaystyle{ f(\frac{x}{2}+\frac{y}{2}) \leq \frac{f(x)}{2}+\frac{f(y)}{2}}\) (dla dow. \(\displaystyle{ x,y \in \mathbb{R}}\)) jest wypukła.
Wystarczy nawet sama mierzalność. Rzeczywście, załóżmy, że \(\displaystyle{ f}\) jest addytywną funkcją mierzalną. Wówczas dla pewnej liczby \(\displaystyle{ n>0}\) zbiór
  • \(\displaystyle{ I_n=\{x\in \mathbb{R}\colon |f(x)|\leqslant n\}}\)
ma miarę dodatnią. Wówczas twierdzenie Steinheusa zapewnia istnienie takie \(\displaystyle{ \delta>0}\), że \(\displaystyle{ [-\delta, \delta]\subset I_n-I_n}\). Innymi słowy, \(\displaystyle{ |f(x)|\leqslant 2n}\) dla \(\displaystyle{ x}\) z tego przedziału. Ustalmy niezerową liczbę \(\displaystyle{ x}\) oraz dobierzmy taką liczbę wymierną \(\displaystyle{ q}\), że \(\displaystyle{ q\in [|x|/\delta, 2|x|/\delta]}\). Wówczas \(\displaystyle{ \tfrac{x}{q}}\) należy do \(\displaystyle{ [-\delta, \delta]}\). Oznacza to, że
  • \(\displaystyle{ |f(x)|=q|f(\tfrac{x}{q})|\leqslant \frac{4n}{\delta}|x|}\).


Ostatecznie
  • \(\displaystyle{ |f(x)-f(y)|\leqslant \frac{4n}{\delta}|x-y|}\).
Pokazaliśmy zatem, że \(\displaystyle{ f}\) jest (lipschitzowsko) ciągła.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2015, o 20:54 przez Spektralny, łącznie zmieniany 1 raz.
szw1710

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: szw1710 »

Inne warunki gwarantujące ciągłość funkcji jensenowsko-wypukłej: lokalna ograniczoność z góry w pewnym punkcie; ograniczoność z góry na zbiorze miary dodatniej, ograniczoność z góry na zbiorze drugiej kategorii o własności Baire'a, półciągłość z dołu lub z góry w jakimś punkcie, ...
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: Marcinek665 »

A jesli funkcja ktora jest rozwiazaniem rownania Cauchy'ego, nie jest ciagla, to jej wykres jest gestym podzbiorem \(\displaystyle{ \mathbb{R}^2}\).
szw1710

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: szw1710 »

Są jeszcze funkcje addytywne o dużych wykresach: przecinających każdy zbiór borelowski z nieprzeliczalnym rzutem na dziedzinę.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: Kartezjusz »

Przeciwobraz każdego zbioru Borelowskiego jest nieprzeliczalny?
domis567
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 11 cze 2014, o 16:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska
Podziękował: 5 razy

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: domis567 »

szw1710 pisze:Forum od jakiegoś czasu służy odrabianiu zadań domowych i udzielaniu do nich wskazówek. Nie jest to chyba dobry kierunek rozwoju. Niektóre osoby zamieszczają w tym dziale ambitniejsze zadania. To dobrze. Pomyślałem sobie, że warto popularyzować wiedzę z pogranicza tej dostępnej studentowi i naukowej.

Funkcję \(\displaystyle{ a:\RR\to\RR}\) nazywamy addytywną, jeśli spełnia równanie funkcyjne Cauchy'ego, tj.

\(\displaystyle{ a(x+y)=a(x)+a(y)}\)

dla wszystkich \(\displaystyle{ x,y\in\RR}\).

Pokazać, że:

1. Jeśli \(\displaystyle{ a}\) jest addytywną funkcją ciągłą, to jest postaci \(\displaystyle{ a(x)=cx}\) dla pewnego \(\displaystyle{ c\in\RR}\).

2. Istnieją nieciągłe funkcje addytywne. Tutaj wskazówka: potraktować \(\displaystyle{ \RR}\) jako przestrzeń liniową nad ciałem liczb wymiernych \(\displaystyle{ \QQ}\). Wtedy każda funkcja addytywna jest odwzorowaniem liniowym tej przestrzeni w nią samą.

To absolutna klasyka. Ale myślę, że warto mieć świadomość istnienia tego rodzaju twierdzeń.
A z jakiej literatury jest to twierdzenie ?
szw1710

[Funkcje] Funkcje addytywne

Post autor: szw1710 »

Wyczerpującą monografią jest książka Marka Kuczmy:

... oken=gbgen

Znajdziesz tam zdecydowanie bardziej zaawansowane twierdzenia. To co napisałem, a Ty cytujesz, należy do kanonu podstawowego wykształcenia każdego matematyka, czyli do tzw.

Kod: Zaznacz cały

http://byc-matematykiem.pl/kultura-matematyczna/
.
ODPOWIEDZ