[Planimetria] Pompe

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
zbyszek96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 10 lip 2011, o 14:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 17 razy

[Planimetria] Pompe

Post autor: zbyszek96 »

Cześć, mam pytanie jak zrobić zadanie 6 z pompe, mam pomysł z dorysowaniem drugiego takie trójkąta żeby zrobić kwadrat, ale jakoś nie idzie bo mimo że wiem co trzeba udowodnić to nie pasuje mi takie rozwiązanie. Proszę o pomoc
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

[Planimetria] Pompe

Post autor: tometomek91 »

Dorysuj prostą \(\displaystyle{ l}\) prostopadłą do \(\displaystyle{ AB}\) przechodzącą przez \(\displaystyle{ B}\). Jeśli oznaczyć \(\displaystyle{ R=l \cap AP}\), to \(\displaystyle{ \Delta ABR \equiv \Delta AMC}\) oraz \(\displaystyle{ \Delta MBP \equiv \Delta BPR}\) skąd mamy równość tych kątów.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

[Planimetria] Pompe

Post autor: anna_ »

\(\displaystyle{ ABR}\) będzie równoramienny?

Moja propozycja rozwiązania:
AU
AU
5259b716485bb514.png (17.72 KiB) Przejrzano 97 razy
[/url]
marcin_smu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 21 lut 2011, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Pomógł: 10 razy

[Planimetria] Pompe

Post autor: marcin_smu »

Rozwiązanie, które zaproponował tometomek91 jest poprawne pomylił on tylko trójkąt \(\displaystyle{ ABC}\) z \(\displaystyle{ CAM}\), tj. powinno być \(\displaystyle{ \Delta ABR \equiv \Delta CAM}\).
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

[Planimetria] Pompe

Post autor: tometomek91 »

marcin_smu pisze:Rozwiązanie, które zaproponował tometomek91 jest poprawne pomylił on tylko trójkąt \(\displaystyle{ ABC}\) z \(\displaystyle{ CAM}\), tj. powinno być \(\displaystyle{ \Delta ABR \equiv \Delta CAM}\).
Dokładnie, dzięki, już poprawiam.
ODPOWIEDZ