[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: arek1357 »

To niestety nie jestem w tym mocny ale będę musiał przywalić z grubej rury teraz.


Ponieważ ta ostatnia dana przez Timona zalatywała mocno Rochajem więc dam nierówność Rochaja tzn. podbijam:

Z: \(\displaystyle{ a,b,c>0}\)

\(\displaystyle{ a+b+c=3}\)

T: \(\displaystyle{ \frac{a^2}{b^3+c}+ \frac{b^2}{c^3+a}+ \frac{c^2}{a^3+b} \le \frac{a^3+b^3+c^3}{2abc}}\)

wiem że to było z mojej strony nie fer...

ale co zrobić...
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1668
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: bosa_Nike »

Podczas produkowania tego posta ucierpiało jedno zwierzę.
Ukryta treść:    
Moim zdaniem przydałoby się trochę rozhermetyzować grono piszących w tym wątku. Może ktoś z uczestników tego- lub przyszłorocznych konkursów się zechce porozgrzewać?
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: arek1357 »

No ładnie wreszcie przetkane możesz dawać...
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1668
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: bosa_Nike »

Liczby rzeczywiste \(\displaystyle{ a,b,c}\) są takie, że \(\displaystyle{ a+b+c=1}\) oraz \(\displaystyle{ a^3+b^3+c^3=25}\). Pokaż, że \(\displaystyle{ a+b^2+c^2\ge 5}\)


PS Nie ma błędu w zapisie.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Premislav »

Ukryta treść:    
Ale syf, ja pierdzielę. Pewnie i tak to ma rozwiązanie na parę linijek, a ja na to ustrojstwo zmarnowałem kilka godzin. -- 18 kwi 2018, o 01:29 --BTW Kiedyś po pięciu piwach zacząłem to poprzednie zadanie przeliczać w podobnym stylu (ręcznie!), ale jak przepisywałem, to mnie wylogowało mniej więcej w połowie, bo aktualizacje Windowsa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak jeszcze nie było (proste raczej, choć znając rozwiązanie można tracić perspektywę):
dla nieujemnych \(\displaystyle{ a,b,c}\) spełniających \(\displaystyle{ a^2+b^2+c^2+abc=4}\) proszę udowodnić, że
\(\displaystyle{ 0\le ab+bc+ca-abc\le 2}\)
PokEmil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 25 mar 2017, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 20 razy

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: PokEmil »

W końcu coś dla początkujących <3
Ukryta treść:    
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1668
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

[Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: bosa_Nike »

PokEmil pisze:\(\displaystyle{ 4-abc \le 3abc \le (a-b)^2 + (b-c)^2 + (c-a)^2 + 3abc}\), a stąd \(\displaystyle{ 4 \le 4abc}\), czyli \(\displaystyle{ abc \ge 1}\)
Tutaj masz kiksa - prawa nierówność jest prawdziwa, zaś lewa niestety nie i stąd idą błędne wnioski. Iloczyn zmiennych jest nie większy od jedynki i łatwo to uzyskać np. z AM-GM na warunku początkowym.

Wskazówka: spróbuj przystosować rozumowanie stąd (punkt b) do tego przykładu. Da się z pewnością.
PokEmil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 25 mar 2017, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 20 razy

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: PokEmil »

Korzystając z podpowiedzi powyżej, mamy:
\(\displaystyle{ 4=a^2+b^2+c^2+abc\ge 4\sqrt[4]{a^3b^3c^3}}\), a stąd \(\displaystyle{ 1\ge abc}\).
Jako że zmiennych mamy trzy, to pewne dwie muszą stać po tej samej stronie jedynki. Przypuśćmy bez strat ogólności, że są to \(\displaystyle{ a, b}\), więc \(\displaystyle{ (a-1)(b-1)c = abc - ac - bc + c\ge 0}\).
Mamy: \(\displaystyle{ 4-c^{2} =(2-c)(2+c) = a^{2} + b^{2} + abc \ge 2ab + abc = ab(2+c)}\), a dzieląc stronami przez \(\displaystyle{ 2+c}\), mamy że \(\displaystyle{ 2-c \ge ab}\), przekształcając, \(\displaystyle{ c \ge ab}\). Dodając stronami i przekształcając układ równań: \(\displaystyle{ \begin{cases} abc-ac-bc+c \ge 0 \\ 2-c \ge ab \end{cases}}\), mamy \(\displaystyle{ 2 \ge ac+bc+ca-abc}\), czyli prawą nierówność mamy udowodnioną.
Zajmijmy się lewą teraz. Tym razem z pożądanym skutkiem.
Zauważmy, że gdyby \(\displaystyle{ a, b, c > 1}\), to \(\displaystyle{ 4 = a^{2} + b^{2} + c^{2} + abc > 4}\), czyli sprzeczność, więc co najmniej jedna z tych liczb jest mniejsza lub równa \(\displaystyle{ 1}\) (bso, \(\displaystyle{ c}\)). Skoro \(\displaystyle{ 1 \ge c}\), to \(\displaystyle{ ab \ge abc}\), czyli \(\displaystyle{ ab+bc+ca-abc \ge bc+ca \ge 0}\), co należało dowieść.

Swoją drogą to mój setny post, yay!

Udowodnij, że dla \(\displaystyle{ 0<x \le \frac {1}{2}}\) oraz \(\displaystyle{ 0<y \le \frac{1}{2}}\) zachodzi nierówność: \(\displaystyle{ \frac {(x+y)^{2}}{xy} \ge \frac {(2-x-y)^{2}}{(1-x)(1-y)}}\).

PS. Mam taką prośbę. Z racji tego, że jest to Rozgrzewka przed OMem, to może dałoby radę publikować też względnie łatwiejsze zadania na poziomie mniej więcej 1-2 etapu OMa? Byłbym bardzo wdzięczny!
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Premislav »

Twoje rozwiązanie wygląda OK, tylko nie wiem, skąd wzięło się to:
PokEmil pisze:przekształcając, \(\displaystyle{ c \ge ab}\)
, ale nie widzę, żebyś dalej z tego korzystał.
Ukryta treść:    
-- 5 maja 2018, o 00:21 --

Nowe zadanie:
liczby rzeczywiste dodatnie \(\displaystyle{ a,b,c}\) spełniają warunek \(\displaystyle{ a+b+c=1}\). Proszę udowodnić, że \(\displaystyle{ \frac{a-bc}{a+bc}+\frac{b-ca}{b+ca}+\frac{c-ab}{c+ab}\le \frac 3 2}\)

EDIT: poprawa literówki w nicku, sorry.
Ostatnio zmieniony 5 maja 2018, o 12:28 przez Premislav, łącznie zmieniany 1 raz.
bartokot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2017, o 13:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/opolskie
Pomógł: 1 raz

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: bartokot »

Ukryta treść:    
Zadanie: Wykaż, że jeżeli \(\displaystyle{ a+b=1}\), to
(wersja łatwiejsza) \(\displaystyle{ a^5 + b^5 \ge \frac{1}{16}}\)
(wersja trudniejsza) \(\displaystyle{ a^{2018} + b^{2018} \ge \frac{1}{2^{2017}}}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Premislav »

Ukryta treść:    
Nowe zadanie:
liczby rzeczywiste dodatnie \(\displaystyle{ a,b,c, d}\) spełniają zależność \(\displaystyle{ a+b+c+d=1}\).
Proszę wykazać, że \(\displaystyle{ 6(a^3+b^3+c^3+d^3)\ge a^2+b^2+c^2+d^2+\frac 1 8}\).
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: arek1357 »

Można w ogóle udowodnić, że:

tak pokrótce

Ukryta treść:    
Szybkość Premislava mnie zadziwia ponadświetlna...
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1668
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: bosa_Nike »

PLN0.03:    
bartokot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 22 lut 2017, o 13:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/opolskie
Pomógł: 1 raz

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: bartokot »

Ukryta treść:    
Zadanie: Wykaż, że dla każdej liczby całkowitej dodatniej \(\displaystyle{ n}\) zachodzi:
\(\displaystyle{ \frac 1 3 n^2 + \frac 1 2 n \ge \sqrt[n]{(n!)^2} - \frac 1 6}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: [Rozgrzewka OM][MIX][Nierówności] Nierówności

Post autor: Premislav »

Rozwiązanie powyżej jak dla mnie trzeba dopracować (a może to ja czegoś nie widzę?). Owszem, taka funkcja \(\displaystyle{ f}\) jak wyżej jest wypukła w \(\displaystyle{ (0,1]}\), a nawet w \(\displaystyle{ (0,18)}\), ale akurat to nie \(\displaystyle{ \frac 1 a, \ \frac 1 b, \ \frac 1 c, \ \frac 1 d}\) należą do takiego przedziału, tylko \(\displaystyle{ a, \ b, \ c, \ d}\). Jeśli któraś z liczb \(\displaystyle{ a,b,c,d}\) jest mniejsza niż \(\displaystyle{ \frac{1}{18}}\), to nierówność
\(\displaystyle{ af\left( \frac 1 a\right)+ b\left( \frac 1 b\right) +c\left( \frac 1 c\right) +d\left( \frac 1 d\right) \ge f(4)}\) nie działa (a tak naprawdę działa, bo inaczej teza by była fałszywa, ale w takiej formie z Jensena tego nie udowodnisz).
ODPOWIEDZ