Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Wojewódzkie. Regionalne. Miejskie. Szkolne. Klasowe;)
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: patry93 »

Ktoś tutaj pisał przedmiotowy ze Śląska?
Zadania z II etapu są tutaj -

Proszę, spójrzcie na zadanie nr 10.
Powoli zaczynają mnie denerwować te zadnia z kuratoryjnych konkursów... po cóż dali takie liczby? o_O ech...
Wręcz błagam, napiszcie jak zrobić to zadanie, lecz "elementarnie".
Ja robiłem tak: najpierw z Herona liczę T i wychodzi mi \(\displaystyle{ 6 \sqrt{1296}}\) co jest równe \(\displaystyle{ 6 \cdot 36 = 216}\) lecz oczywiście tego spod pierwiastka nie wyciągnąłem, bo skąd miałem wiedzieć, że to jest tyle równe...? A i sprawdzać po kolei bez sensu...
Dalej oby obliczyć K musiałem posłużyć się wzorem \(\displaystyle{ 4R = \frac{abc}{T}}\), z tego wyliczyć R no i potem K. Wynik wychodzi bodajże \(\displaystyle{ K-T = 225 \pi - 216}\)
Jak widać moje rozwiązanie jest baaardzo nieelementarne, a co za tym idzie - brzydkie. Co najciekawsze - o ile Herona można darować, to użycie tego drugiego wzoru jest co najmniej nie na miejscu w takim konkursie (to chyba nie jest konkurs "kto zapamięta najwięcej wzorów" ? :/ ).
Bardzo chętnie zobaczyłbym "normalne" rozwiązanie tego zadania, czekam z niecierpliwością
A jeżeli "normalne" rozw. jest długie i mocno skomplikowane, to moim zdaniem autor tego zadania (albo osoba, która to zadanie umieściła w arkuszu) powinna zostać dosłownie zlinczowana (oczywiście zwracam honor, jeśli "gimnazjalne" rozwiązanie jest krótkie i wystarczy tylko jakąś małą pierdółkę zauważyć ).
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: timon92 »

zauważ, że ten trójkąt jest prostokątny (\(\displaystyle{ 18^2+24^2=30^2}\)), co bardzo szybko pozwala obliczyć szukane pola
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: patry93 »

Hehe, teraz nie wiem czy się śmiać, czy płakać
Ech, powiedzcie mi, czy Waszym zdaniem dobrze zrobiono, że dano tam takie "chore" liczby?
To jest imo troszeczkę bez sensu... nie dość, że na kuratoryjnym jest mało czasu, to jeszcze trzeba się bawić w takie potęgowania, moim zdaniem - śmiech na sali. I dlatego też wolę OMG...
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: tkrass »

Moim zdaniem powinieneś to widzieć od razu - to dosyć małe wielokrotności liczb 3,4,5.
Awatar użytkownika
limes123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 21 sty 2008, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ustroń
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 93 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: limes123 »

patry93 pisze: Jak widać moje rozwiązanie jest baaardzo nieelementarne
Nie przesadzajmy...
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: Mruczek »

Jeżeli ktoś mógłby przesłać na pocztę zadania z ubiegłorocznego lub wcześniejszych finałów konkursu matematycznego w województwie lublelskim to ja też poproszę (michalb941@wp.pl).
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: patry93 »

tkrass - "małe" to pojęcie względne Dla mnie one są "duże"
Wiecie co, wydaje mi się, że w dużej mierze niezauważenie przeze mnie tego jakże istotnego faktu było spowodowane tym, iż jest to konkurs kuratoryjny... (dziwne, no nie? ).
Już tłumaczę do czego zmierzam - po przerobieniu setek zadań typowo "na OMG" mam wręcz 100% pewność, że rozwiązanie jest banalne i krótkie, więc nigdy też nie bawię się w nich z "niestandardowymi" wzorami. Natomiast w kuratoryjnym, może nie tyle o sam sposób, co o wynik nigdy nie mam pewności, ponieważ widziałem już duużo zadań, w których wynik wychodził duży i bardzo "brzydki", a co najciekawsze - był poprawny Dlatego też (przynajmniej ja) nigdy nie jestem pewny czy robię dobrze, bo nawet jeśli wychodzi coś bardzo brzydkiego, to często prowadzi to do wyniku... i to mnie boli
Ogólnie obserwując to wszystko, widzę, że tzw. "maszyny-ludzie do liczenia" sobie w takich zadaniach najlepiej radzą, bo sprawdzają (licząc) wszystko co możliwe, aż znajdą najlepszą drogę. Nie wiem tylko czy będzie to im bardzo przydatne... bo z myśleniem u nich troszeczkę gorzej chyba (znam kilku kolesi, którzy w ten sposób właśnie rozwalają kuratoryjne, a w OMG nie mogą się odnaleźć... ze mną jest zupełnie odwrotnie i tak się zastanawiam, kto wybrał "lepszą" drogę...? Nie wiem, nie mnie to oceniać...)
...
ale się Wam wyżaliłem Sorry, ale musiałem xD

limes123 - hehe, no dobrze, że przynajmniej w analityczną nie zacząłem się bawić xD
binaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 547
Rejestracja: 20 lis 2007, o 15:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 120 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: binaj »

to dobry objaw, ze lubisz zadania Olimpijskie, znam sporo finalistów, a nawet laureatów kuratoryjnego, którzy o OMG nawet nie słyszeli, a co dopiero mówić o zadaniach
MagdaW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 760
Rejestracja: 18 mar 2008, o 10:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z Lublina
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 177 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: MagdaW »

binaj pisze:sporo finalistów, a nawet laureatów kuratoryjnego, którzy o OMG nawet nie słyszeli, a co dopiero mówić o zadaniach
Na przykład ja rok temu. I bardzo tego żałuję, bo zadania olimpijskie rzeczywiście są cenniejsze i ciekawsze. Warto je doceniać i nad nimi pracować.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: patry93 »

No, jak tam - macie już swoje wyniki?
Dzisiaj looknąłem na stronę WOM'u i jest lista:

Haha, przeszedłem na styk (34 pkt, a próg 34pkt :P :P).
Jeżeli na finale znów dadzą takie "głupie" zadania to chyba im drukowanymi literami napiszę co o tym myślę :D

A tak btw. to z fizyki też jest już lista:

I też na niej jestem (jak się chwalić, to się chwalić, a co! :P ) i o dziwo poszło mi o wiele lepiej niż z matmy :D
Awatar użytkownika
emator2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 4 lis 2008, o 19:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 51° 08'N 22° 50'E
Podziękował: 10 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: emator2 »

Btw. nie wiecie kiedy i gdzie ukażą się miejsca przeprowadzenia III etapu w lubelskim? Interesuje mnie matma i fizyka.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: Mruczek »

Wiadomości o miejscach przeprowadzenia III etapu w woj. lubelskim powinny pojawić się za ok. 2-3 tygodnie na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie (). Etap wojewódzki odbywa się w Lublinie.
Runwid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2008, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ze Śląska

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: Runwid »

ad.patry93
Tez pisałem ten test Jak chcesz wiedzieć, jak ja to zrobiłem, to to tez policzyłem pole z Herona (potem się skapnąłem, ze to prostokątny jest) a pole koła z normalnego wzoru. Jest twierdzenie, że dla trójkąta prostokątnego długość promienia opisanego na nim okręgu jest równa połowie długości przeciwprostokątnej. A pierwiastek z tej dużej liczby- wystarczy na czynniki pierwsze rozłożyć.

P.S. Rozwiązanie raczej jest dobre, bo w sumie na całym teście jeden punkt straciłem.
P.S.2 Zadania z konkursów- ... &Itemid=60


A właśnie, jeszcze trzeci pees. W jednym z zestawów zadań finałowych z poprzednich lat jest zadanie o treści (nie cytuję, ale wszystkie dane są): Znajdź liczbę, wiedząc, że suma jej cyfr jest równa 6 i ma dokładnie cztery dzielniki, których suma wynosi 192.

Nie potrafię tego rozgryźć, a to, do czego doszedłem:

Suma cyfr jednoznacznie wskazuje na to, że jednym z dzielników jest 3.

Małe założenie. Jeśli liczba rozłoży się na czynniki pierwsze- x, y, z, to jej wszystkie dzielniki to: x, y, z, xy, zy, zx, a rozłożona liczba wynosi xyz.

Dalej. Biorąc pod uwagę powyższe założenie (nie potrafię znaleźć błędu), liczba, której szukamy, musi mieć postać \(\displaystyle{ x^{5}}\) lub \(\displaystyle{ xy^{2}}\).


Wśród kombinacji czynników pierwszych tylko te podane przeze mnie dają w sumie 4 dzielniki (odpowiednio x, \(\displaystyle{ x^{2}}\) , \(\displaystyle{ x^{3}}\) , \(\displaystyle{ x^{4}}\) oraz
\(\displaystyle{ x}\) , \(\displaystyle{ y}\) , \(\displaystyle{ xy}\) , \(\displaystyle{ y^{2}}\) ).


Przykład - 12 ma 4 dzielniki - 6 4 3 i 2. Jej czynniki pierwsze to 2 2 i 3.
Drugi przykład -32 ma 4 dzielniki- 16 8 4 2. Jej czynniki pierwsze to 2 2 2 2 2.



Już konkluduję. Opcja \(\displaystyle{ x^{5}}\) nie spełnia warunków zadania (wiemy, że jednym z czynników jest 3, a 3 do piątej potęgi, inaczej 243 nie pasuje)

Druga opcja daje mi dwie możliwości. Albo x wynosi 3, albo y wynosi 3.
Tym samym albo

1
Dla \(\displaystyle{ y=3}\)
\(\displaystyle{ 3+3x+x+3^{2}=192}\)
\(\displaystyle{ x=45}\)

Po rozwiązaniu nasuwa się szukana liczba- 405 ( ma dokładnie 4 dzielniki i ich suma wynosi 192) ale suma jej cyfr nie jest równa 6. Złe rozwiązanie.

2.
Dla \(\displaystyle{ x=3}\)
\(\displaystyle{ 3+y+3y+y^{2}=192}\)
\(\displaystyle{ y^{2}+4y-189=0}\)
A skoro to równanie nie ma rozwiązania w zbiorze liczb całkowitych, to druga opcja też nie daj rozwiązania.



Wydaje mi się, że w moim rozumowaniu nie ma luk. Wiec to ja popełniłem błąd, czy zadanie nie ma rozwiązania?
lukasz_650
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 116
Rejestracja: 24 paź 2008, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 3 razy

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: lukasz_650 »

Błąd w rozumowaniu u Ciebie polega na tym, że nie bierzesz pod uwagę tego, że 1 i n są również dzielnikami liczby n . Przykładowo liczba 12 ma 6 dzielników dodatnich (1, 2, 3, 4, 6, 12).
Skoro liczba ma 4 dzielniki to możemy łatwo wywnioskować, że musi być postaci \(\displaystyle{ p^{3}}\) lub \(\displaystyle{ pq}\), gdzie p i q są liczbami pierwszymi. Teraz powinno już chyba łatwo pójść
Daniel880
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 22 lis 2007, o 20:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: NT

Kuratoryjny konkurs matematyczny dla gimnazjum 2008/2009

Post autor: Daniel880 »

No ja już po rejonach. Ogólnie to masakra:/ jak liczyłem to około 43/50. Wiecie może ile trzeba mieć do następnego etapu?? z tego co się orientuje to 45 ale nigdzie tego nie pisało:/


ps. Woj. Wielkopolskie
ODPOWIEDZ