Strona 1 z 1

Konkurs Kuratoryjny według nauczyciela i według forum

: 12 wrz 2017, o 18:48
autor: Ponikwia
Witam, od pewnego czasu przygotowuje się do konkursu kuratoryjnego z matematyki. Przeglądając forum znalazłem zbiór polecanej lektury. Zakupiłem książkę Witolda Bednarka "Olimpiady matematyczne w gimnazjum i liceum" oraz "Zadania z matematyki dla olimpijczyków gimnazjalistów i licealistów" Henryka Pawłowskiego i Wojciecha Tomalczyka. Przygotowywując się do konkursu ,rozpoczołem od zadań z podręcznika aby biegle opanować materiał a później zacząć robić zadania z lektury wymienionej wyżej, tak polecił mi nauczyciel.
Miałem jednak problemy z rozwiązywaniem zadań z ów książek.Nie wiedziałem jak interpretować te zadania albo jak je rozwiązywać. W książce Pawłowskiego znalazłem na ostatnich stronach tabelę która pokazuję do jakiej grupy zalicza się zadanie. Te grupy to:
1.Geometria trójkąta i trygonometria
2.Geometria wielokątów i pewne konstrukcje geometryczne
3.Geometria okręgu
4.Geometria przestrzeni
5 .Liczby,wyrażenia algebraiczne i tożsamości
6.Równania i układy równań
7.Nierówności algebraiczne i geometryczne
8.Maksima i minima
9.Logika i kombinatoryka
10.Funkcje
I po przeczytaniu zakresu materiału poszedłem zapytać się nauczyciela czy na jakiś zajęciach matematycznych będą poruszane te tematy. Mój nauczyciel jednak uważa że taki materiał nie jest potrzebny wystarczy rozwiązywać zadania z podręcznika i z zeszłych lat . I tu nie wiem jak postąpić.
Czy nauczyć się tego materiału i rozwiązywać te zadania czy posłuchać się nauczyciela. Chciałbym dodać ze mieszkam w woj.Śląskim. I mam jeszcze jedno pytanie. Czy logika, różne twierdzenia , kongruencja ,matematyka dyskretna i teoria liczb przydadzą się do rozwiązywania zadań na olimpiadzie matematycznej i informatycznej (oig) . Jest to mój pierwszy temat tutaj . Wiem że temat przejawiał się tu kilkakrotnie ale czuję się zagubiony . Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za pomoc oraz czas mi poświęcony.

Re: Konkurs Kuratoryjny według nauczyciela i według forum

: 12 wrz 2017, o 19:06
autor: kmarciniak1
Do konkursu kuratoryjnego zdecydowanie nie potrzeba cudów.Spójrz na poziom zadań z zeszłych edycji i z takiego materiału się przygotuj.

Konkurs Kuratoryjny według nauczyciela i według forum

: 12 wrz 2017, o 22:03
autor: Ponikwia
Tylko na stronie kuratora oświaty w Katowicach trudno znaleźć takie testy.

Re: Konkurs Kuratoryjny według nauczyciela i według forum

: 20 wrz 2017, o 20:39
autor: badmor
Konkursy śląskie są tutaj
https://sites.google.com/a/wombb.edu.pl ... matematyka