Konkurs Matematyczny im. Franciszka Leji (finał)

Wojewódzkie. Regionalne. Miejskie. Szkolne. Klasowe;)
Julian1998
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2017, o 10:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 9 razy

Konkurs Matematyczny im. Franciszka Leji (finał)

Post autor: Julian1998 »

Cześć.
Mam zadanie z finałowego etapu XIV Podkarpackiego konkursu Matematycznego im Franciszka Leji ( poziom klasy 2 liceum i 3 technikum).

"Dwa okręgi o promieniach \(\displaystyle{ R}\) i \(\displaystyle{ r}\) są styczne zewnętrznie. Poprowadzono zewnętrzną styczną do obu okręgów. Oblicz promień okręgu wpisanego w powstały trójkąt krzywoliniowy."

Zrobiłem to zadanie, ale nie wiem czy wynik jest dobry i czy dobrze rozumiem, który to jest ten "trójkąt krzywoliniowy".
Gdyby ktoś mógł zrobić to zadanie lub podać wynik byłbym wdzięczny!
Ostatnio zmieniony 2 wrz 2017, o 23:39 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa także do pojedynczych symboli. Poprawa wiadomości: nie wiem.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7911
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Konkurs Matematyczny im. Franciszka Leji (finał)

Post autor: janusz47 »

Podaj swoje rozwiązanie i zapoznaj się z regulaminem forum.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Konkurs Matematyczny im. Franciszka Leji (finał)

Post autor: Jan Kraszewski »

Julian1998 pisze:czy dobrze rozumiem, który to jest ten "trójkąt krzywoliniowy".
Ten, którego bokami są odcinek na stycznej i łuki dwóch okręgów. Innymi słowy masz wyznaczyć promień okręgu stycznego zewnętrznie do obu podanych okręgów i do stycznej do nich.

JK
Julian1998
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2017, o 10:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 9 razy

Konkurs Matematyczny im. Franciszka Leji (finał)

Post autor: Julian1998 »

Jan Kraszewski pisze: Ten, którego bokami są odcinek na stycznej i łuki dwóch okręgów. Innymi słowy masz wyznaczyć promień okręgu stycznego zewnętrznie do obu podanych okręgów i do stycznej do nich.

JK
Dziękuję bardzo! Nie domyśliłem się, że to właśnie jest owy "trójkąt krzywoliniowy". Teraz już wiem jak wykonać zadanie. Przepraszam też za to, że nie użyłem LaTeXa.
janusz47 pisze:Podaj swoje rozwiązanie i zapoznaj się z regulaminem forum.
Już wiem, że rozwiązanie było błędne, ponieważ obliczyłem wartość promienia innego okręgu, gdyż nie wiedziałem, który to jest "trójkąt krzywoliniowy".
Z regulaminem zapoznam się dokładniej, dziękuję.
ODPOWIEDZ