Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Kangur, Alfik, Mistrzostwa w Grach Logicznych, Sejmik, Konkurs PW... Słowem - konkursy ogólnopolskie, ale nie OM.
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: enigm32 »

lina2002 pisze:Taki nieistotny szczegół. W końcu skoro \(\displaystyle{ n\ge 5}\), to tym bardziej \(\displaystyle{ n\ge 7}\)
Hehe, no niby tak, jednak nier. \(\displaystyle{ n \ge 7}\) nie daje nam zbioru rozw. nier. pojawiającej sie na końcu zadania... No a tego szukamy...

-- 30 marca 2009, 23:25 --
enigm32 pisze:Nad tym zadaniem z monetą to się jeszcze zastanowię, bo nie jestem przekonany.
No i się zastanowiłem.
Podane przeze mnie rozw. jest prawidłowe. (Jeśli ktoś potrafi wskazać w nim jakiś błąd logiczny, to proszę napisać...)
Żeby było fair, ja Wam napiszę, dlaczego rozw.
tomekdd pisze:Prawdopodobieństwo tego, że doświadczenie nie skończy się po n rzutach wynosi \(\displaystyle{ 2(\frac{1}{2})^n}\). Ta 2 na początku jest stąd, że albo rzucanie zacznie się od orła albo od reszki.
No to ostatecznie wychodzi że \(\displaystyle{ P(A) = 1 - \frac{1}{2^{n-1}}}\).
jest błędne.
\(\displaystyle{ \frac{1}{2^{n-1}}}\) - jest to prawdop., że zdarzenie nie skończyło się po n rzutach, jak napisano, czyli przeciwne: "po n rzutach się skończyło" - chyba logiczne
Chociaż w tym wypadku opisywanie słowne jest troszkę kłopotliwe.
Ta odp. byłady prawidłową do zadnia ze sformułowaniem "zakończy się co najwyżej po n rzutach".

Więc wg mnie albo jest błąd w odp. w tej książce, z której korzystasz, albo błąd w treści typu opisanego linijkę wyżej.

W razie jakiś wątpliwości piszcie.
tomekdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2007, o 14:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Pomógł: 5 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: tomekdd »

Ano fakt, masz Kuba racje Jakoś nie zwróciłem uwagi na to "co najmniej".
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: enigm32 »

hehe, każdemu się zdarza Jeden wyraz i wszystko się zmienia.
m&m
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 lut 2009, o 10:43
Płeć: Mężczyzna

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: m&m »

moja propozycja: Oblicz objetosc równolegloscianu, ktorego wszystkie sciany są rombami o boku a i kącie ostrym [alpha] . Wrzucajcie swoje rozwiazania ja na razie nie mam pomysłu ;/
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: lina2002 »

\(\displaystyle{ P_p=a ^{2}sin\alpha}\), \(\displaystyle{ h}\)-wysokość ściany bocznej \(\displaystyle{ h=asin\alpha}\), \(\displaystyle{ H}\)- wysokość równoległościanu \(\displaystyle{ H=hsin\alpha=asin ^{2}\alpha}\), \(\displaystyle{ V=P_pH=a ^{3}sin ^{3} \alpha}\)
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: enigm32 »

lina2002 pisze:\(\displaystyle{ P_p=a ^{2}sin\alpha}\), \(\displaystyle{ h}\)-wysokość ściany bocznej \(\displaystyle{ h=asin\alpha}\), \(\displaystyle{ H}\)- wysokość równoległościanu \(\displaystyle{ H=hsin\alpha=asin ^{2}\alpha}\), \(\displaystyle{ V=P_pH=a ^{3}sin ^{3} \alpha}\)
Bryła, o której mowa to rhombohedron (), a jej wysokość jest innej długości. Proponuję na przykład zaznaczyć sobie odpowiedni ostrosłup i znaleźć jego wysokość, która jest jednocześnie wysokością naszego równoległościanu - to pierwsze, co mi przychodzi do głowy...
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: lina2002 »

Racja. Głupio to zrobiłam, ale tak to jest kiedy się robi na informatyce;). Policzyłam to teraz licząc na dwa sposoby objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego o bokach podstawy równych \(\displaystyle{ a \sqrt{2(1-cos\alpha)}}\) (krótsza przekątna rombu, z twierdzenia kosinusów) i krawędziach bocznych równych \(\displaystyle{ a}\). Wyszło mi \(\displaystyle{ H= \frac{a \sqrt{(1-cos ^{2}\alpha)(1+2cos\alpha) } }{(1+cos\alpha)}}\) Mam nadzieję, że tym razem w końcu nie ma błędów;).
Awatar użytkownika
kolanko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1905
Rejestracja: 9 gru 2006, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 172 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: kolanko »

tutaj macie z 8 gwiazdkami
1.
Długści butów trzech braci wyrazaja sie różnymi liczbami naturalnymi z przedziału (20;40) cm (przedział otwarty) . Gdy odmierzali pokoj o dlugosci 3,6 m otrzymali dokladnie calkowite pomiary dlugosci pokoju w swoich "stopach" . podaj dlugosc butów kazdego z braci.

Nie wiem czy oni mierzyli "na raz" ten pokoj czy kazdy z osobna ? ale zadanie proste;P o.O



a Teraz powazne zadanie .

2.
dwusieczne kątów trójkąta ABC przecinaja okrąg opisany na nim w punktach D, E, F. Udowodnij ze jezeli trojkaty ABC i DEF są podobne , to są one i równoboczne.



3.
udowodnij , jezeli
\(\displaystyle{ \sqrt[3]{x} +\sqrt[3]{y} + \sqrt[3]{z}=0}\)

to

\(\displaystyle{ (x+y+z)^3=27xyz}\)


4. udowodnij ze jezeli \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ 8p^2+1}\) sa pierwsze to liczba \(\displaystyle{ 8p^2-1}\) tez jest pierwsza.

-- 2 kwietnia 2009, 04:02 --

o i jeszcze jedno znalazlem.
znajdz wszystkie pary liczb pierwszych (a,b) dla ktorych liczby\(\displaystyle{ 7p+q}\) i \(\displaystyle{ pq+11}\) sa pierwsze

nie wiem na jakiej zasadzie rozwiazuje sie tego typu zadania.


pozdrawiam -- 2 kwietnia 2009, 12:49 --Jeszcze takie znalazlem :

Znajdz wszystkie czwórki liczb rzeczywistych x,y,z,n dla ktorych
\(\displaystyle{ x^2+y^2+z^2+n^2=x^3+ y^3+z^3+n^3=1}\)
Awatar użytkownika
Psycho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: 23 gru 2008, o 09:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl/Kraków
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 68 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: Psycho »

kolanko pisze: 3.
udowodnij , jezeli
\(\displaystyle{ \sqrt[3]{x} +\sqrt[3]{y} + \sqrt[3]{z}=0}\)

to

\(\displaystyle{ (x+y+z)^3=27xyz}\)
Takie coś mogłoby się pojawić na finale

\(\displaystyle{ (\sqrt[3]{x})^3 + (\sqrt[3]{y})^3 + (\sqrt[3]{z})^3 = (\sqrt[3]{x} +\sqrt[3]{y} + \sqrt[3]{z} )^3 - 3( \sqrt[3]{x^2}(\sqrt[3]{y} + \sqrt[3]{z}) + \sqrt[3]{y^2}(\sqrt[3]{x} + \sqrt[3]{z}) +
\sqrt[3]{z^2}(\sqrt[3]{y} + \sqrt[3]{x}) + 2 \sqrt[3]{xyz} ) \\
x+y+z = 3(x + y + z) - 6\sqrt[3]{xyz} \\
(x+y+z)^3=27xyz}\)
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: lina2002 »

3. Inny sposób: Przyjmuję \(\displaystyle{ \sqrt[3]{x}=a}\), \(\displaystyle{ \sqrt[3]{y}=b}\), \(\displaystyle{ \sqrt[3]{z}=c}\). Tworzę wielomian o pierwiastkach równych \(\displaystyle{ a, b, c}\) (na mocy wzorów Viete'a): \(\displaystyle{ W(x)=x ^{3}-(a+b+c)x ^{2} +(ab+bc+ac)x-abc}\). Ponieważ z załozenia \(\displaystyle{ a+b+c=0}\), więc wielomian przyjmuje postać: \(\displaystyle{ W(x)=x ^{3}+(ab+bc+ac)x-abc}\). Zauważmy, że \(\displaystyle{ W(a)=(W(b)=W(c)=0}\). Otrzymujemy układ równań:
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} a ^{3}+(ab+bc+ac)a-acb =0\\b ^{3}+(ab+bc+ac)b-acb=0\\c ^{3}+(ab+bc+ac)c-acb=0 \end{array}}\)
Po dodaniu stronami otrzymujemy:
\(\displaystyle{ a^{3}+b ^{3}+c ^{3}+(ab+bc+ac)(a+b+c)-3abc=0}\)
\(\displaystyle{ a ^{3}+b ^{3}+c ^{3}=3abc}\)
Po podniesieniu obu stron do potęgi trzeciej otrzymujemy tezę.
Moim zdaniem to jednak nie jest zadanie w stylu Olimpiady AGH;)

-- 2 kwietnia 2009, 13:40 --
kolanko pisze: znajdz wszystkie pary liczb pierwszych (a,b) dla ktorych liczby\(\displaystyle{ 7p+q}\) i \(\displaystyle{ pq+11}\) sa pierwsze :)
Gdyby \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) były liczbami nieparzystymi to \(\displaystyle{ pq+11}\) byłoby liczba parzaystą. W takim razie \(\displaystyle{ p=2\vee q=2}\). Dla \(\displaystyle{ p=2}\): Liczby \(\displaystyle{ q+14}\) i \(\displaystyle{ 2q+11}\) muszą być pierwsze. Gdyby jednak \(\displaystyle{ q\equiv 1(mod \ 3)}\) to \(\displaystyle{ q+14\equiv 0(mod \ 3)}\). Gdyby \(\displaystyle{ q\equiv 2(mod \ 3)}\), to \(\displaystyle{ 2q+11\equiv 0(mod \ 3)}\). Tak więc \(\displaystyle{ q=3}\). Rzeczywiście \(\displaystyle{ p=2 , q=3}\) spełnie warunki zadania. Analogicznie analizujemy dla \(\displaystyle{ q=2}\) i otrzymujemy \(\displaystyle{ p=3}\).
Awatar użytkownika
Psycho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: 23 gru 2008, o 09:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl/Kraków
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 68 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: Psycho »

kolanko pisze: 4. udowodnij ze jezeli \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ 8p^2+1}\) sa pierwsze to liczba \(\displaystyle{ 8p^2-1}\) tez jest pierwsza.
Jeżeli \(\displaystyle{ p \equiv 1 (mod \ 3)}\) to \(\displaystyle{ 8p^{2} \equiv 2 (mod \ 3)}\) czyli \(\displaystyle{ 8p^2+1 \equiv 0 (mod \ 3)}\).
Jeżeli \(\displaystyle{ p \equiv 2 (mod \ 3)}\) to \(\displaystyle{ 8p^{2} \equiv 2 (mod \ 3)}\) czyli \(\displaystyle{ 8p^2+1 \equiv 0 (mod \ 3)}\).
Stąd \(\displaystyle{ p = 3}\) oraz liczby \(\displaystyle{ p, 8p^{2} + 1, 8p^{2}-1,}\) są pierwsze.
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: lina2002 »

kolanko pisze: Znajdz wszystkie czwórki liczb rzeczywistych x,y,z,n dla ktorych
\(\displaystyle{ x^2+y^2+z^2+n^2=x^3+ y^3+z^3+n^3=1}\)
Ponieważ \(\displaystyle{ x^2+y^2+z^2+n^2=1}\), to \(\displaystyle{ -1\le x\le 1}\), \(\displaystyle{ -1\le y\le 1}\), \(\displaystyle{ -1\le z\le 1}\), \(\displaystyle{ -1\le n\le 1}\). W takim razie \(\displaystyle{ x ^{3} \le x ^{2}}\), \(\displaystyle{ y ^{3} \le y ^{2}}\), \(\displaystyle{ z ^{3} \le z ^{2}}\), \(\displaystyle{ n ^{3} \le n ^{2}}\). Zatem wszędzie muszą być równości. Ostatecznie rozwiązania to \(\displaystyle{ (1,0,0,0), (0,1,0,0), (0,0,1,0), (0,0,0,1)}\)
Awatar użytkownika
kluczyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 441
Rejestracja: 20 paź 2006, o 22:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 77 razy
Pomógł: 12 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: kluczyk »

Ma ktoś rozwiązanie do zadania 5(ta stereometria) z poprzedniego III etapu?
Awatar użytkownika
Psycho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: 23 gru 2008, o 09:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl/Kraków
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 68 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: Psycho »

kluczyk pisze:Ma ktoś rozwiązanie do zadania 5(ta stereometria) z poprzedniego III etapu?
Też bym prosił o to rozw.
kolanko pisze: 2.
dwusieczne kątów trójkąta ABC przecinaja okrąg opisany na nim w punktach D, E, F. Udowodnij ze jezeli trojkaty ABC i DEF są podobne , to są one i równoboczne.
Wystarczy skorzystać z twierdzenia o kątach opartych na tym samym łuku i później łatwo.
tomekdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2007, o 14:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Pomógł: 5 razy

Olimpiada o "Diamentowy Indeks AGH 2008/2009"

Post autor: tomekdd »

No to według mnie to zadanko 5 z III etapu można by na ten przykład zrobić tak:

Zajmijmy się na początek długością promienia sfery wpisanej w czworościan foremny.
Czworościan ten możemy np. podzielić na 4 ostrosłupy o polu podstawy równym polu powierzchni trójkąta równobocznego oraz wysokości równej długości promienia sfery w niego wpisanej,czyli \(\displaystyle{ V = \frac{4}{3} \frac{a^2 \sqrt{3}}{4}r}\)
Z drugiej jednak strony objętość czworościanu foremnego wyraża się wzorem \(\displaystyle{ V = \frac{\sqrt{2}a^3}{12}}\)
Porównujemy stronami i obliczamy długość promienia sfery wpisanej w czworościan.

Przejdźmy teraz do obliczenia promienia sfery opisanej na walcu.
Wysokość walca ( \(\displaystyle{ H}\) ) będzie równa odległości pomiędzy bokami, które leżą na prostych skośnych.
No to mamy że : \(\displaystyle{ H^2 = (\frac{a \sqrt{3}}{2})^2-(\frac{a}{2})^2}\)
Dalej, długość promienia sfery obliczamy z : \(\displaystyle{ (\frac{H}{2})^2+(\frac{a}{2})^2 = R^2}\)

Ostatni krok to już wiadomy..

Jakby ktoś jakiś błąd zauważył to zgłaszać
ODPOWIEDZ