Jak zacząć z OI-em?

Kangur, Alfik, Mistrzostwa w Grach Logicznych, Sejmik, Konkurs PW... Słowem - konkursy ogólnopolskie, ale nie OM.
Awatar użytkownika
Brycho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 4 gru 2010, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kalety , woj. Śląśkie
Pomógł: 5 razy

Jak zacząć z OI-em?

Post autor: Brycho »

Sorry, że nie pisze tego na forum

Kod: Zaznacz cały

http://www.informatyka.pl
(o ile takie istnieje), ale wiem, że dużo ludzi z OM-a jest dobrych na OI-u (na odwrót raczej też).
Jestem w drugiej klasie szkoły średniej i pragnąłbym wziąć "czynny" udział w OI-u.
Jak oglądałem zadania z ubiegłych lat to nawet potrafiłem niektóre rozwiązywać pisząc sobie program w głowie w języku programowania polski, czyli nie znam się na tym w ogóle
Wiem, że w programowaniu są różne języki.
Jakie języki polecilibyście oraz jakie podręczniki do nich są dobre (chodzi mi o umiejętność programowania pod względem OI-a)? Byłbym wdzięczny za pomoc.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2011, o 23:47 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
mcbob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 15 gru 2008, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Pomógł: 69 razy

Jak zacząć z OI-em?

Post autor: mcbob »

Zdecydowana większość osób preferuje C++ (między innymi ze względu na STL). Z książek to np. "Wprowadzenie do algorytmów" Cormen Thomas H., Leiserson Charles E., Rivest Ron (znane jako "Cormen"), "Algorytmika praktyczna" P.Stańczyk i niebieskie książeczki (opracowania zadań z poprzednich OI)

C++ się możesz nauczyć z jakiegoś kursu, sporo tego w internecie. Moim zdaniem nie ma sensu kupować książki jeśli zależy ci tylko na szybkim przygotowaniu do OI
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

Jak zacząć z OI-em?

Post autor: tkrass »

- zdecydowanie polecam.
marcin_smu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 21 lut 2011, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Pomógł: 10 razy

Jak zacząć z OI-em?

Post autor: marcin_smu »

Witam,
Według mnie jak już choć trochę nauczysz się programować, to nie przerywając nauki języka od razu zacznij pisać jakieś zadania ze starych konkursów. Większość zadań można spokojnie spróbować napisać, nie znając idealnie języka programowania. Zawsze jak czegoś nie będziesz wiedział odnośni składni czy czegoś z stl'a możesz sobie po prostu wyszukać w internecie. Dużo zadań na początek znajdziesz na

Kod: Zaznacz cały

http://www.informatyka.wroc.pl
, a wszystkie zadania ze starych olimpiad i nie tylko możesz znaleźć i przetestować na stronie

Kod: Zaznacz cały

http://www.main.edu.pl
, nawet jak jakiegoś zadania nie będziesz potrafił samemu wymyślić i przeczytasz rozwiązanie w niebieskiej książeczce warto je potem napisać i przetestować na main'ie.
Pozdrawiam i do zobaczenia na finale OI :wink:
Awatar użytkownika
cyberciq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 15:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 43 razy

Jak zacząć z OI-em?

Post autor: cyberciq »

Dziwne, że nikt jeszcze nie wspomniał, ale warto na początku robić zadania ze SPOJ-a, szczególnie te z kategorii trudne. Dzięki temu można się jakoś łatwiej wdrożyc do tematu programowania.
Awatar użytkownika
_karolina_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 25 lut 2012, o 12:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

Jak zacząć z OI-em?

Post autor: _karolina_ »

może to odkop, a może komuś w przyszłości się przyda;
Wiem, że w miastach są darmowe zajęcia prowadzone przez studentów UW/ laureatów tych olimpiad właśnie przygotowujące do OI oraz OiG (był chyba wybór Pascal, C++ - oczywiście lepiej brać C++). Teraz nie wiem jak jest. Polecam zorientować się w swoim mieście, okręgu - 4h w tygodniu takiego programowania pod okien kogoś daje 3x więcej niż uczenie się z książki (przynajmniej na początku). w Warszawie są na 100%. Aktywnie, aktywnie i będzie dobrze.
Pzdr
mkosicki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 1 mar 2012, o 22:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 2 razy

Jak zacząć z OI-em?

Post autor: mkosicki »

Ze swojej strony polecam tego ebooka:

oraz (na początek, ale później też można) zadań na , gdzie są zadania od takich dla zupełnie początkujących do różnych naprawdę ciekawych. To też na przyszłość.
ODPOWIEDZ