OMG 2008/2009

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Awatar użytkownika
Dolin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 21 paź 2008, o 19:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 3 razy

OMG 2008/2009

Post autor: Dolin »

Rób najpierw to co umiesz na 100%, a potem bierz się za zadanka trudniejsze . Pamiętaj - są aż 3 godziny na 5 zadań, na pewno zdążysz nad każdym troche pomysłeć
mypod
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 30 mar 2008, o 14:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

OMG 2008/2009

Post autor: mypod »

A kolega Świstak ciągle offline
snm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 468
Rejestracja: 10 mar 2007, o 12:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inąd
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 54 razy

OMG 2008/2009

Post autor: snm »

Lepiej mieć jedno zadanie ale pięknie doszlifowane i wypastowane. Z własnego doświadczenia wiem, że brak wypastowania grozi utratą wszystkich punktów - ot na przykład rok temu nie uznali mi dwóch takich zadań, z najpiękniejszym przypadkiem jednego, w którym treść dotyczyła przekroju (cięcia płaskiego) sześcianu rozdzielającego go na połowy. Napisałem, że "przekrój musi przechodzić przez środek symetrii sześcianu" i nie przyszło by mi do głowy, że muszę po słowie "przekrój" napisać "szukany w zadaniu" - i tak dostałem 0 punktów, a w odpowiedzi do odwołania otrzymałem, że próbuję udowodnić, iż nie istnieje przekrój sześcianu, który nie przechodzi przez środek sześcianu.
Tak ku przestrodze.
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

OMG 2008/2009

Post autor: tkrass »

ja bym się zabierał za wszystkie
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

OMG 2008/2009

Post autor: kaszubki »

Ja uważam, że najlepiej próbować zrobić wszystkie, ale zacząć od najprostszych.
Awatar użytkownika
Dolin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 21 paź 2008, o 19:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 3 razy

OMG 2008/2009

Post autor: Dolin »

Wiecie co, nie ma sensu dyskutować nad strategią rozwiązywania zadań. Jeżeli ktoś umie to dobrze, a jak nie - ma problem . Najlepiej przygotować się poprzez obowiązkowe zrobienie wszystkich zadań z lat poprzednich i zdobycie oraz przewertowanie jakiegoś zbiorku zadań np. Pawłowskiego. Został tydzień, więc sądzę, że jest jeszcze trochę czasu, może trzeba się zebrać i pójść do biblioteki??
mypod
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 30 mar 2008, o 14:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

OMG 2008/2009

Post autor: mypod »

Ja jeszcze 19 pisze z informatyki
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

OMG 2008/2009

Post autor: Swistak »

Dobrze, więc jestem .
Indukcja na OM wydaje mi się całkowicie zbędna, choć może jak ktoś znajdzie jakiś sposób na jej zastosowanie, to niech tak zrobi, ale ja mocno wątpię, aby trzeba było jej użyć.
Wzory skróconego mnożenia też bardzo mogą się przydać. Szczególnie 3 podstawowe, na kwadrat sumy, kwadrat różnicy i różnicę kwadratów. Trzeba się porządnie nauczyć je stosować (nie wiem jak, ale rok temu prawie od razu wpadłem na to, aby \(\displaystyle{ 4ab}\) zamienić na \(\displaystyle{ (a+b)^{2}-(a-b)^{2}}\), a to mi się bardzo przydało w I zadaniu na II etapie . Jak będzie skrócone mnożenie z sześcianami to będzie IMHO hardkor, ale nie zabraniam oczywiście stosować.
Ja tak samo jak kaszubki radzę spróbować ugryźć wszystko i zająć się tymi, które się wydają najłatwiejsze, choć dla mnie będzie tragicznie jak będę mieć mniej niż 5 zadań (rok temu wyszedłem po 2h ze wszystkimi zadaniami i sprawdzeniem , miałem 26 pkt, ale to za to, że miałem konflikt oznaczeń w jednym ). A w geometrii radzę się nie łapać na to, że jak mamy n-kąt o takich kątach jak foremny, to ten wielokąt musi być foremny (wyjątek - trójkąt). Ja się na takie coś złapałem 2 lata temu . Co do geometrii to mam taką radę (jeszcze nietestowana xD), żeby zrobić jakiś wielgaśny, rysunek bez żadnych szczególnych własności (np. mamy dany trójkąt, a my rysujemy równoboczny) i koniecznie parę odcinków poprzedłużać i możemy pomierzyć kątomierzem kąty bardzo dokładnie i wysunać hipotezę, które są równe i próbować to udowodnić . Jak się przyjmie złą hipotezę to wtopa, ale można zaryzykować xD.
A co do stereometrii, to moim zdaniem to zawsze jest niezły hardkor i radzę wam na nią nie myśleć za dużo, jeżeli nie zrobiliście pozostałych 4 zadań, albo jak nie macie świetnego kreatywnego myślenia/świetnej wyobraźni przestrzennej.
Rok temu stereo na II i III etapie, to wg mnie były 2 z 3 najtrudniejszych zadań (oprócz zadania 2 z III etapu) i nie wiem jakim cudem udało mi się je zrobić .
mypod
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 30 mar 2008, o 14:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz

OMG 2008/2009

Post autor: mypod »

Swistak pisze:Dobrze, więc jestem .
Indukcja na OM wydaje mi się całkowicie zbędna, choć może jak ktoś znajdzie jakiś sposób na jej zastosowanie, to niech tak zrobi, ale ja mocno wątpię, aby trzeba było jej użyć.
Wzory skróconego mnożenia też bardzo mogą się przydać. Szczególnie 3 podstawowe, na kwadrat sumy, kwadrat różnicy i różnicę kwadratów. Trzeba się porządnie nauczyć je stosować (nie wiem jak, ale rok temu prawie od razu wpadłem na to, aby \(\displaystyle{ 4ab}\) zamienić na \(\displaystyle{ (a+b)^{2}-(a-b)^{2}}\), a to mi się bardzo przydało w I zadaniu na II etapie . Jak będzie skrócone mnożenie z sześcianami to będzie IMHO hardkor, ale nie zabraniam oczywiście stosować.
Ja tak samo jak kaszubki radzę spróbować ugryźć wszystko i zająć się tymi, które się wydają najłatwiejsze, choć dla mnie będzie tragicznie jak będę mieć mniej niż 5 zadań (rok temu wyszedłem po 2h ze wszystkimi zadaniami i sprawdzeniem , miałem 26 pkt, ale to za to, że miałem konflikt oznaczeń w jednym ). A w geometrii radzę się nie łapać na to, że jak mamy n-kąt o takich kątach jak foremny, to ten wielokąt musi być foremny (wyjątek - trójkąt). Ja się na takie coś złapałem 2 lata temu . Co do geometrii to mam taką radę (jeszcze nietestowana xD), żeby zrobić jakiś wielgaśny, rysunek bez żadnych szczególnych własności (np. mamy dany trójkąt, a my rysujemy równoboczny) i koniecznie parę odcinków poprzedłużać i możemy pomierzyć kątomierzem kąty bardzo dokładnie i wysunać hipotezę, które są równe i próbować to udowodnić . Jak się przyjmie złą hipotezę to wtopa, ale można zaryzykować xD.
A co do stereometrii, to moim zdaniem to zawsze jest niezły hardkor i radzę wam na nią nie myśleć za dużo, jeżeli nie zrobiliście pozostałych 4 zadań, albo jak nie macie świetnego kreatywnego myślenia/świetnej wyobraźni przestrzennej.
Rok temu stereo na II i III etapie, to wg mnie były 2 z 3 najtrudniejszych zadań (oprócz zadania 2 z III etapu) i nie wiem jakim cudem udało mi się je zrobić .
Dzięki za cenne rady. Przyda się
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

OMG 2008/2009

Post autor: tkrass »

stereometria w zeszłym roku na finale to był test wyobraźni przestrzennej. jak umiesz sobie wyobrażać to rozwalasz bez problemu a jak nie to żegnamy.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

OMG 2008/2009

Post autor: patry93 »

Khe, khe, a można wziąć ze sobą nożyczki i klej? xD Jak starczy czasu to zawsze można sobie tę jakąś bryłę posklejać i będzie łatwiej
Gorzej gdy będą przekroje, bo noża raczej nie pozwolą wnieść...
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

OMG 2008/2009

Post autor: Swistak »

Ta... Do przekrojów to można przynieść ziemniaka xD.
Wyobraźnia przestrzenna była moim zdaniem mało przydatna do stereometrii z finału. Wyobrażałem sobie ten punkt w najróżniejszych pozycjach, ale jednak udało mi się wpaść na to, że te proste muszą się przeciąć, bo leżą w jednej płaszczyźnie przekroju i trzeba znaleźć miejsce miejsce wspólne obu płaszczyzn .
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

OMG 2008/2009

Post autor: tkrass »

Swistak pisze: ale jednak udało mi się wpaść na to, że te proste muszą się przeciąć, bo leżą w jednej płaszczyźnie przekroju i trzeba znaleźć miejsce miejsce wspólne obu płaszczyzn .
no właśnie, a jak udało się na to wpaść to zadanie było już rozwiązane...
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

OMG 2008/2009

Post autor: kaszubki »

A czy na drugim etapie mogą się pojawić funkcje?
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

OMG 2008/2009

Post autor: patry93 »

kaszubki pisze:A czy na drugim etapie mogą się pojawić funkcje?
Czy mogą? - na 99% tak
Czy będą? - jakieś 90% nie
Skoro nie było ich w poprzednich edycjach, to mam nadzieję, że nie będą nas zaskakiwać w tym roku

O, na jakie zadania stawiacie?
IMO będzie po jednym zadaniu; geo, stereo, układ równań, kombi zmixowana z geo i pewnie t. liczb z podzielnością
ODPOWIEDZ