OMG 2008/2009

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

OMG 2008/2009

Post autor: patry93 »

Hm, mało kto wierzy w ten mój dowód w zadaniu z ostrosłupem (nawet Swistak nie chciał mi uwierzyć ), więc moje drogie niedowiarki pokażę Wam dowód rzeczowy, proszę:



Wierzchołek jest ustawiony w dowolnym miejscu oraz płaszczyzna nie jest do niczego równoległa (przekrzywiłem ją w każdej z osi X, Y i Z) i jak widać na załączonym obrazku - jest przecięcie w jednym punkcie, więc to, o co prosili w zadaniu jest szczególnym przypadkiem mojego dowodu
Myślę, że nie muszę go tutaj przedstawiać, bo skoro taki tępak jak ja napisał go w paręnaście minut i to pod wpływem stresu, to Wy też dacie sobie radę

Pozdrawiam, peace & love
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

OMG 2008/2009

Post autor: Swistak »

No jasne, skoro szczególny przypadek rozkmniniłem w 50 minut, to ten rozkminię w 15 .
Swoją drogą, to źle wyobraziłem sobie Twój szczególny przypadek. Wyobraziłem go sobie tak, że zniekształciłem podstawę, zostawiająć wierzchołek w tym samym miejscu coś kombinowałem z twierdzeniem Branchiona i mi wyszło, że da się jeżeli w sześciokąt w podstawie można wpisać okrąg, ale zupełnie poknociłem, wyobraziłem sobie nie to co trzeba i wnioski chyba też źle wysunąłem ;P.
Co do tej poprawnej uogólnionej wersji to się nad nią narazie nie rozwodziłem
Awatar użytkownika
Dolin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 21 paź 2008, o 19:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 3 razy

OMG 2008/2009

Post autor: Dolin »

Żal mi, że się do finału nie dostałem, ale cóż..., pewnie za mało praktyki. Zresztą mam jeszcze kuratoryjną, która mi daje to samo, chociaż prestiż mniejszy ( mój kolega nie przeszedl do finału kuratoryjnej, choć jest w finale OMG ).
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

OMG 2008/2009

Post autor: Swistak »

W I etapie kuratoryjnej , który składał się z prostych zadań na poziomie 1-2 gim miał 28/50 pkt, bo to były zadania na szybkie pisanie, a w OMG wyszedł godzinę przede mną i zrobił wszystkie zadania - prawdopodobnie ma 30/30 .
Dolin: Niestety 20020 nie wystarcza na finał.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

OMG 2008/2009

Post autor: Mruczek »

Zastanawiam się czy pisać odwołanie do zadania 3. Dostałem za nie 0 p. Odwoływałbym się o 2 p. - tyle wystartczy abym przeszedł. W zadaniu udowodniłem równość pól równoległoboków ale w szczególnym przypadku, nie dla każdego równoległoboka, jak już wcześniej pisałem na forum.
Czy mam jakąś szansę na uwzględnienie odwołania?
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

OMG 2008/2009

Post autor: Swistak »

Trudno tak powiedzieć, lecz myślę, że szczególny przypadek ma takie samo pole jak ABCD z tego samego powodu, dla którego szczególny przypadek ma takie samo pole jak AEKL. Oczywiście nie można tego faktu pozostawić do wstawienia komisji, lecz jakby nie patrzeć połowa zadania jest . Myślę, że odwołanie w Twoim przypadku jest dobrym pomysłem.
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

OMG 2008/2009

Post autor: tkrass »

Dwa punkty są wtedy, gdy pół zadania jest zrobione. Mruczek, ty może zrobiłeś pół zadania jeśli chodzi o powierzchnie przeznaczoną na zapis, jednak z tego co pisałeś wynika, że nie rozumiałeś zadania, skoro nie dopisałeś tego, co trzeba było dopisać. Na Twoim miejscu odwoływałbym się w jakimś innym zadaniu. Bo znając tę komisję, to w tym nie masz szans.
Awatar użytkownika
RzeqA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 29 paź 2008, o 18:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: okolice Wawy
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 7 razy

OMG 2008/2009

Post autor: RzeqA »

Mruczek, zrobiłem to zadanie prawie tak samo jak Ty... stwierdziłem że iloczyn podstawy i wyokości jest stały i równy równoległobokowi, który mamy na początku.

0pkt... Choć w Wawie, gdy była prezentacja rozwiązań przez uczniów, jeden z nauczycieli ze Staszica stwierdził, ze można to zadanie rozwiązać wiedząc, że a*h się nie zmienia.


Ale co do drugiego zad., to piszę odwołanie.

Tylko chciałbym miec pewność, że próg wynosi 15 pkt! Wiem tylko, że wynosi min. 16
Awatar użytkownika
jerzozwierz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 526
Rejestracja: 22 lut 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 42 razy

OMG 2008/2009

Post autor: jerzozwierz »

Chciałbym wszystkich powitać na forum Kłania się finalista OMG z Rzeszowa. (Moje punkty: 06666, jak ja mogłem takiego banału nie zrobić xD) W zasadzie wszystkie oprócz 1 zrobiłem po 2h, siedziałem bite 60min nad tym czymś i nic xD próbowałem indukcję, kongruencje i inne tego typu ;p
Myślicie że finał będzie w Warszawie?
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

OMG 2008/2009

Post autor: Swistak »

Nie wiem, czy w przypadku OMG finał nie jest przypadkiem zawsze w Warszawie, ale na pewno był rok temu.

A propo OMG, to moja nauczycielka z ciekawości zadzwoniła do jakiegoś znajomego co jest chyba w komisji i on powiedział, że 2 punkty za 1 zadanie dawali, gdy ktoś podzielił przez 0. Ja wprawdzie w moim rozwiązaniu dzieliłem przez \(\displaystyle{ c-a \ i \ c-b}\), lecz oddzielnie rozpatrzyłem przypadek gdy \(\displaystyle{ c=a}\) i analogicznie \(\displaystyle{ c=b}\), więc te moje 2 punkty, to chyba pomyłka sprawdzających ;P.
snm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 468
Rejestracja: 10 mar 2007, o 12:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inąd
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 54 razy

OMG 2008/2009

Post autor: snm »

Moje doświadczenia zeszłoroczne wskazują, że oni specjalnie nie przykładają się do czytania prac przy odwołaniu - stwierdziłem w pracy, że przekrój odcinający połowę sześcianu musi przechodzić przez jego środek, czyli (blablabla) musi być parzystokątem (co jest oczywiście prawdą). W odpowiedzi na odwołanie otrzymałem, iż próbuję udowodnić, że nie istnieje pięciokątny przekrój sześcianu. Ale życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
jerzozwierz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 526
Rejestracja: 22 lut 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 42 razy

OMG 2008/2009

Post autor: jerzozwierz »

A, jeszcze jedno pytanie. W zeszłym roku o której godzinie zaczął się finał?
badmor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2005, o 13:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Nienacka
Pomógł: 3 razy

OMG 2008/2009

Post autor: badmor »

snm pisze:Moje doświadczenia zeszłoroczne wskazują, że oni specjalnie nie przykładają się do czytania prac przy odwołaniu - stwierdziłem w pracy, że przekrój odcinający połowę sześcianu musi przechodzić przez jego środek, czyli (blablabla) musi być parzystokątem (co jest oczywiście prawdą). W odpowiedzi na odwołanie otrzymałem, iż próbuję udowodnić, że nie istnieje pięciokątny przekrój sześcianu. Ale życzę powodzenia.
A czy udowodniłeś to co stwierdziłeś? Stwierdzić i udowodnić to jednak dwie różne sprawy i tego właśnie pewnie się czepiają.
Asterius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 23 lut 2009, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

OMG 2008/2009

Post autor: Asterius »

Ale przecież to stwierdzenie jest całkowicie poprawne i oczywiste, a jak by się mieli akurat do tego przyczepić to by napisali, że powinien to udowodnić, a nie że próbuje udowodnić, że nie istnieje pięciokątny przekrój sześcianu.
badmor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2005, o 13:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Nienacka
Pomógł: 3 razy

OMG 2008/2009

Post autor: badmor »

Taka jest różnica między kuratoryjnym a OMG. Tu się czepiają takich rzeczy. Jeżeli jest coś dla nas oczywiste, ale nie jest powszechnie podawane, to trzeba im to wszystko udowodnić.
ODPOWIEDZ