Zadanie zapewne olimpiadowe

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
PR713
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2021, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
wiek: 0
Podziękował: 7 razy

Zadanie zapewne olimpiadowe

Post autor: PR713 »

Ostatnio znalazłem takie zadanie, tylko że nie wiem czy jest ono z konkursu powiatowego, wojewódzkiego czy może ogólnopolskiego - treść

Wykazać, że każdy wielokąt wypukły o polu równym \(\displaystyle{ 1}\) jest zawarty w pewnym równoległoboku o polu \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) .

Macie może jakieś propozycje/ sugestie jak zabrać się do tego zadania? Na internecie nie ma podobnych zadań. Jedyne co wiadomo, to że jest to równoległobok czyli ma boki przeciwległe równolegle i równej miary oraz kąty naprzeciw wierzchołków takie same. Próbowałem przykładowo wpisać w ten równoległobok 5-ciokat ( nieforemny ) ale nie wiem co dalej. Zastanawiałem się też nad wpisaniem lub opisaniem okręgu.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2021, o 19:33 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa tematu na życzenie.
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1664
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 445 razy

Re: Zadanie zapewne olimpiadowe

Post autor: bosa_Nike »

Masz tu błąd w treści. Zadanie 61 (s. 58, rozw. s. 228) z poniższego źródła każe czytelnikowi dowieść, że każdy wypukły wielokąt o polu jeden można zawrzeć w pewnym równoległoboku o polu dwa, a żadnego trójkąta o polu jeden nie można zawrzeć w równoległoboku o polu mniejszym niż dwa.

Д.О.Шклярский, Н.Н.Ченцов, И.М.Яглом - Геометрические оценки и задачи из комбинаторной геометрии
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Re: Zadanie zapewne olimpiadowe

Post autor: Psiaczek »

Mimo że planimetria nie jest moim ulubionym działem matematyki , ani olimpijczyków już od wielu lat nie trenuję , moje przemyślenia w tej sprawie ;)

1) Z dodatkowym założeniem że wielokąt jest środkowosymetryczny, można znaleźć rozwiązanie z adnotacją że pierwiastek z dwóch nie jest optymalną stałą , ale dla optymalnej dowód jest trudniejszy , w materiałach z obozu Zwardoń 2010 rok , czyli poziom ogólnopolski :)

2) Bez tego założenia , można pokazać na przykładzie trójkąta że nie jest to prawda, a dowód jest na przykład w wydanej jeszcze w Związku Sowieckim książeczce z serii "Biblioteka Matematiczeskowo Krużka" tytuł "Gieometriczeskije Ocenki i Zadaczi iz Kombinatornoj Gieometrii" - ebook w języku rosyjskim można znaleźć w sieci.
PR713
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2021, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
wiek: 0
Podziękował: 7 razy

Re: Zadanie zapewne olimpiadowe

Post autor: PR713 »

Zadanie to mam od osoby z brainly, która najpierw znalazła zadanie o treści : Udowodnić, że każdy wielokąt wypukły o polu 1 zawiera sześciokąt wypukły o polu nie mniejszym niż 3/4 ( zadanie z OM 3 etap )
A następnie znalazła podobne o dowodzie trudniejszym
na stronie
Więc takie zadanie istnieje lecz jest to poziom ogólnopolski / międzynarodowy
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Re: Zadanie zapewne olimpiadowe

Post autor: Psiaczek »

to zadanie 21 z linku który podałeś,bez dodatkowego założenia o wielokącie nie jest do zrobienia, co usiłujemy Ci wytłumaczyć razem z bosą Nike :P
PR713
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2021, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
wiek: 0
Podziękował: 7 razy

Re: Zadanie zapewne olimpiadowe

Post autor: PR713 »

To trochę dziwne, że trzeba samemu dawać dodatkowe założenia.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22204
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Re: Zadanie zapewne olimpiadowe

Post autor: a4karo »

Nie. To znaczy, że nie każde stwierdzenie musi być prawdziwe. Sztuka wyszukiwania kontrprzykładów, lub obalanie hipotez jest całkiem pokaźnym obszarem wiedzy matematycznej
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34232
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: Zadanie zapewne olimpiadowe

Post autor: Jan Kraszewski »

To znaczy też, że zapewne ktoś nieuważnie przepisał zadanie...

JK
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Re: Zadanie zapewne olimpiadowe

Post autor: timon92 »

dodam też, że to zadanie (z założeniem środkowosymetryczności) zostało zaproponowane przez Polskę na IMO 2009 i znalazło się na tzw. shortliście z numerem G5:

Kod: Zaznacz cały

https://artofproblemsolving.com/community/c6h355792p1932937
PR713
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2021, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
wiek: 0
Podziękował: 7 razy

Re: Zadanie zapewne olimpiadowe

Post autor: PR713 »

timon92 pisze: 15 lut 2021, o 01:33 dodam też, że to zadanie (z założeniem środkowosymetryczności) zostało zaproponowane przez Polskę na IMO 2009 i znalazło się na tzw. shortliście z numerem G5:

Kod: Zaznacz cały

https://artofproblemsolving.com/community/c6h355792p1932937
Też wczoraj znalazłem, te obydwa zadania w zadaniach z Naukowego Obozu Zwardoń OM 2010 - okazało się, że osoba na brainly ucięła 3/4 polecenia zadania.
ODPOWIEDZ