Przygotowania do OM - noob

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
NieWnikaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 lis 2020, o 19:49
Płeć: Mężczyzna
wiek: 17
Podziękował: 6 razy

Przygotowania do OM - noob

Post autor: NieWnikaj »

Cześć jestem w drugiej klasie liceum, rozszerzam matematykę i ostatnio dowiedziałem się o istnieniu olimpiady matematycznej. Moja aktualna wiedza nie przekracza programu nauczania, a chciałbym swoją przyszłość właśnie wiązać z tym przedmiotem. Jakie polecacie książki, zbiory zadań do nauki ?
Chciałem dodać, że uczę się dobrze i można powiedzieć, że mam stosunkowo dobrze opanowany materiał z 3 klas liceum . Nie startowałem w OMJ i nigdy nie rozwiązywałem, żadnych bardziej skomplikowanych zadań, ale mam chęci by wejść "na wyższy poziom matematyki" .
Czytałem ostatnio trochę na temat różnych zbiorów i rzuciły mi się te w oczy, które zamierzam zakupić :
Lev Kourliandtchik,Wędrówki po krainie nierówności
Lev Kourliandtchik, Powrót do krainy nierówności
"krowa"
złote rybki
Macie jakieś pomysły co mógłbym dodać do tego zbioru by rozwijać się w tych działach matematyki, których znajomość będzie potrzebna na OM, a także do ogólnego rozwoju matematycznego.

Dodano po 2 dniach 23 godzinach 22 minutach 6 sekundach:
Halo Halo jakieś porady ktoś ma?
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Przygotowania do OM - noob

Post autor: kmarciniak1 »

Porada jest taka że spróbuj od robienia zadań z OMJ. Wszystkie te książki które wymieniłeś to na tę chwilę za duże progi na twoje nogi. Nie warto ich nawet na razie kupować. A żeby wiązać swoją przyszłość z matematyką to OM jest zupełnie niepotrzebna.
Thingoln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 27 lip 2019, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Przygotowania do OM - noob

Post autor: Thingoln »

Co nie zmienia faktu, że OM daje ogromnego boosta do skilla. :)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Przygotowania do OM - noob

Post autor: a4karo »

Thingoln pisze: 11 lis 2020, o 15:17 Co nie zmienia faktu, że OM daje ogromnego boosta do skilla. :)
:lol: E tam, lepiej się polskiego uczyć :lol:

Szczerze mówiąc zadziwia mnie jak wielu użytkowników stawia sobie za cel osiągnięcie dobrego wyniku w olimpiadzie albo zdanie matury na 90-100%, a jak mało chce po prostu zrozumieć matematykę
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Przygotowania do OM - noob

Post autor: Niepokonana »

a4karo pisze: 11 lis 2020, o 15:57 Szczerze mówiąc zadziwia mnie jak wielu użytkowników stawia sobie za cel osiągnięcie dobrego wyniku w olimpiadzie albo zdanie matury na 90-100%, a jak mało chce po prostu zrozumieć matematykę
A żeby uzyskać sensowny wynik na olimpiadzie to nie trzeba rozumieć matematyki?
Ja bym chciała zrozumieć matematykę, ale w szkole to tylko wykuwanie schematów. No może parę zadań na rozumienie się znajdzie, ale nie są one wymagane i robione. Poza tym to jest trudne i ja nie umiem.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Przygotowania do OM - noob

Post autor: a4karo »

Szkołą poza uczenia schematów nie wyjdzie. Taka jej rola. Pokazuje pewne obszary i daje podstawowe narzędzia, ale nic więcej. Oczywiście są nauczyciele pasjonaci, którzy wychodzą poza te granice, ale tych jest niewielu. W duże mierze od ucznia zależy, czy będzie robił coś więcej ponad program: tu się zaczyna pasja i rozumienie matematyki.

Ktoś powiedział, że uczeń przed maturą jest mistrzem w rozwiązywaniu równań kwadratowych - dużo w tym prawdy.
Rozumienie matematyki a olimpiady: jasne, że łatwiej komuś, kto ma szersze pojęcie o matematyce będzie łatwiej na olimpiadzie, ale ani znajomość algebry wyższej, topologii czy zawansowanej analizy nie pomoże w osiągnięciu sukcesu w OM. To jest zupełnie inny świat. W drugą stronę jest pewnie łatwiej: olimpijczyk będzie miał łatwej na studiach matematycznych, ale to też nie zagwarantuje sukcesu w matematyce.

Stawianie sobie za cel sukcesu w OM jest rzeczą bardzo ryzykowną: sportowiec, który chce zdobyć medal mistrzostw ma na realizacje tego celu kilkanaście lat. W OM masz dwie, rzadziej trzy próby. I to wszystko. Jak się nie uda, to poczucie porażki może wywrzeć silny negatywny wpływ na życie.
Olimpiada to do pewnego stopnia loteryjka. Coś o tym wiem: dwa etapy przeszedłem jak burza, a w finale poległem totalnie i nie zrobiłem ani jednego zadania. Ale OM nie byłą moim celem - raczej etapem na drodze poznawania matematyki.

Szczęka mi opada gdy patrze jakie cuda robią ludzie w wątku o nierównościach I jest to kawałek fajnej matematyki. Podziwiam ludzi, którzy znają wszystkie możliwe związki w trójkącie czy wielokącie,. Sam uważam, że nie ma lepszej drogi do nauki matematyki jak rozwiązywania zadań, ale to tylko środek, nie cel.
Awatar użytkownika
cmnstrnbnn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 4 mar 2019, o 20:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Przygotowania do OM - noob

Post autor: cmnstrnbnn »

Ogólnie poradzić mogę zrobienie WSZYSTKICH zadań z omj, a następnie zacząć robić wszystkie zadania od początku Olimpiady Matematycznej
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Przygotowania do OM - noob

Post autor: a4karo »

Ja zajmuje się matematyką od więcej niż pół wieku, ale takiego zadania bym się nie podjął na żadnym etapów mojej drogi
Awatar użytkownika
cmnstrnbnn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 4 mar 2019, o 20:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Przygotowania do OM - noob

Post autor: cmnstrnbnn »

Mi udało się osiągnąć ten cel w pół roku, dzięki czemu dość dużo się nauczyłem. Łatwiejsze zadania sobie zapisywałem, trudniejsze zostawiałem na później, a ciekawsze metody w specjalnym zeszycie przepisywałem
ODPOWIEDZ