Przygotowania do OMa

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
funnybunny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2020, o 09:56
Płeć: Kobieta
wiek: 17

Przygotowania do OMa

Post autor: funnybunny »

Cześć!

Jestem teraz w 2 klasie liceum i bardzo chciałabym wystartować w przyszłym roku w Olimpiadzie Matematycznej. Wiem, że podobnych tematów było tu sporo, przejrzałam wiele z nich, ale nie znalazłam do końca odpowiedzi na moje pytania.

Przez jakiś czas kiedy zaczęłam myśleć nad tą olimpiadą wydawało mi się, że nie mam żadnych szans, bo nie jestem w stanie (póki co) rozwiązać żadnego zadania, ale trochę zdanie mi się zmieniło dzięki temu co przeczytałam. Przejrzałam trochę zadań z OMJ, bo sama w gimnazjum w niej nie startowałam i nie wydają się jakoś bardzo trudne, ale domyślam się, że jest ogromna przepaść pomiędzy OMJ i OM. Generalnie obecnie mam przerobiony prawie cały materiał polskiego rozszerzenia i wydaje mi się, że nawet trochę więcej (poza statystyką i prawdopobieństwem, bo do tych tematów jeszcze nie doszliśmy) - trudno mi powiedzieć, bo uczę się w trochę "innym systemie" i program jest nieco inny.

Prawda jest taka, że pomimo tego że bardzo interesuję się matematyką, nie mam jakichś szczególnych osiągnięć w tym zakresie, poza wyróżnieniami z Kangura czy jakimiś pomniejszymi konkursami. Czy uważacie, że jest sens w ogóle próbować czy nie będę w stanie i tak nic osiągnąć w olimpiadzie? Nie planuję startować w niej z uwagi na 100% z matury, bo nie zdaję matury polskiej i nic mi to nie da w tym sensie.

I jeśli tak, to od czego najlepiej zacząć przygotowania będąc na moim poziomie? Czy polecacie jakieś książki, które "nauczą" mnie (albo pomogą się nauczyć) bardziej matematycznego, kreatywnego myślenia, które jest potrzebne do rozwiązania tych zadań? I jakie w ogóle książki są warte przerobienia, zarówno w sensie teoretycznym jak i praktycznym?
Poza tym, czy wysyłając zadania z pierwszego etapu potrzebny jest nauczyciel? Tzn. czy mogę wysłać zadania sama, nawet nie mówiąc o tym mojemu nauczycielowi?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc :)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Przygotowania do OMa

Post autor: Jan Kraszewski »

funnybunny pisze: 28 kwie 2020, o 17:34Czy uważacie, że jest sens w ogóle próbować czy nie będę w stanie i tak nic osiągnąć w olimpiadzie?
Jedno jest pewne - jak nie spróbujesz, to nic nie osiągniesz... A jak spróbujesz, to kto wie? A nawet jak się nie uda, to co się nauczysz, to Twoje.

JK
ODPOWIEDZ