Jak się przygotować na OM' a?

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
LLawliet291
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2019, o 16:06
Płeć: Mężczyzna

Jak się przygotować na OM' a?

Post autor: LLawliet291 »

Witam!
Jestem uczniem 2 klasy liceum. Planuję w przyszłym roku startować w Olimpiadzie Matematycznej, niestety zdecydowana większość zadań to dla mnie czarna magia nawet jeśli do zadań podane są rozwiązania. Zatem jak się przygotować? Dodam jeszcze, że przeglądnąłem wiele wątków na ten temat, ale żadna z odpowiedzi, którą tam znalazłem mnie nie usatysfakcjonowała. Dodam jeszcze, że nie mam możliwości uczęszczać na kółka matematyczne, czy też indywidualne spotkania z korepetytorem. Przypominam jeszcze, że w większości przypadków nawet na wiem jak się zabrać za rozwiązywanie zadań i nie rozumiem rozwiązań.

Jeżeli chodzi o mnie to:
1 opanowałem cały materiał z liceum z matematyki roz.(i tylko tyle)
2 posiadam następujące książki:
*"podróż po krainie nierówności" - Lew Kurlandczyk
*"Zadania z olimpiad z całego świata z teroii liczb, planimetrii i stereometri, geometrii i trygonometrii" - Henryk Pawłowski
*"Zadania z czeskich i słowackich olimpiad" - Jan Kalinowski
*"Zadania z matematyki dla olimpijczyków gimnazjalistów i licealistów" - Henryk Pawłowski
*"Wykaż że.." - Stefan Mizia
*"Teoria liczb" - Sierpiński W.
3 mogę sobie pozwolić na spędzanie 3-5 h od pon. do pt. i 10-15h w weekendy

Moje pytania:
1 jak się uczyć z tych książek i czy przerobić je wszystkie od deski do deski?
2 czy są jakieś filmiki na yt (nie tylko po polsku), które ułatwią mi proces nauki?
3 czy są jakieś książki, które stanowią pomost między matematyką w szkole a OM i są warte przerobienia?
4 jakieś inne warte książki przerobienia

Jeżeli nie zapytałem się o coś ważnego to proszę mi o tym napisać, z góry dziękuję wszystkim za pomoc!
Pozdrawiam!
Przepraszam za ewentualne błędy ortograficzne bądź gramatyczne!
albanczyk123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2017, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdzieś
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 11 razy

Re: Jak się przygotować na OM' a?

Post autor: albanczyk123456 »

Kolorowe skrypty to według mnie obowiązek. Dostarczą Ci on podstawowej ( i zaawansowanej która może się okazać nieprzydatna) wiedzy teoretycznej i kilku zadań na jej ugruntowanie. Przeanalizuj sobie zadania z poprzednich dwudziestu II etapów. To powinno Ci pomóc w odniesieniu sukcesu na drugim etapie.
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2019, o 18:09 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości: nieprzydatna.
LLawliet291
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2019, o 16:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Jak się przygotować na OM' a?

Post autor: LLawliet291 »

Dzięki za propozycję! Niestety nie mogę odnaleźć tej książki, czy mógłbyś proszę podać nazwisko autora?
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Jak się przygotować na OM' a?

Post autor: Gosda »

"kolorowe skrypty matematyka" w ulubioną wyszukiwarkę internetową => http : // www . matematyka.wroc.pl/czasopismaksiazki/mateatyka-olimpijska => tam jest link do sklepu, gdzie wszystko znajdziesz (tylko okładki się chyba zmieniły):

Kod: Zaznacz cały

https://matmaigry.pl/pl/searchquery/K%C4%85cik+olimpijski/
albanczyk123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2017, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdzieś
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 11 razy

Re: Jak się przygotować na OM' a?

Post autor: albanczyk123456 »

Miałem na myśli serię książek "Matematyka Olimpijska" autorstwa pana Adama Neugebauera. Do kupienia w wielu sklepach np tutaj

Kod: Zaznacz cały

https://www.gandalf.com.pl/os/neugebauer-adam/
.
Bourder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 19 mar 2016, o 12:38
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 10 razy

Re: Jak się przygotować na OM' a?

Post autor: Bourder »

Na pewno warto robić zadania z poprzednich Olimpiad. Nie polecam zagłębiać się w zbyt zaawansowaną teorię, bo prawdopodobnie nie będzie ona potrzebna na pierwszym czy drugim etapie. Wyżej, być może tak. Do samodzielnej nauki najlepsze są zadania z rozwiązaniami, więc te zbiorki które masz oraz forum Art of Problem Solving (zakładka z konkursami) będą bardzo przydatne. Zwracaj szczególnie uwagę na trendy w ostatnich latach, bo na przykład szansa, że nierówność łatwo pójdzie z Jensena, jest bardzo niewielka. Co do powyżej wspomnianej serii "Matematyka Olimpijska", to o ile dobrze pamiętam nie ma tam rozwiązań do ćwiczeń, więc będzie Ci pewnie ciężko przez nie przebrnąć. Wydaje mi się, że same spisy treści tych książek wraz z zasobami internetowymi będą lepszą pomocą. Co do Internetu, to z pewnością strona Olimpiady Matematycznej Juniorów i materiały na niej obecne będą dobrym miejscem na start. Najlepszym źródłem wiedzy teoretycznej na początek wydaje mi się

Kod: Zaznacz cały

https://www.mimuw.edu.pl/~jjelisiejew/matma/
i zawarty tam skrypt 1,2,3 Infinity. Do oglądania polecam kanał

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/user/osmannal/videos
.
LLawliet291
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2019, o 16:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Jak się przygotować na OM' a?

Post autor: LLawliet291 »

Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc! Jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki to piszcie. Jeszcze raz dzięki!
Kordyt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 21 sie 2014, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Jak się przygotować na OM' a?

Post autor: Kordyt »

Nie pisalem sie na olimpiadę ale w wolnych chwilach siedzialem nad zadaniami.
Na pewno nie jest potrzebna dodatkowa wiedza spoza szkoły średniej. Zadania wymagają pomyslu/pomysłów. Więc odradzam zasmiecac sobie glowe niepotrzebna dodatkową teorią. Lepiej sie skupić na zeszlorocznych zdaniach przejrzec po kilka z kazdego działu przeanalizowac rozwiązania i potem samodzielnie próbować rozwiązywać kolejne. Co do zbiorów zadan to sie nie wypowiem. Mialem w rekach tylko jeden zbiór Pawłowskiego ale tamte zadania nijak się miały do tych olimpijskich.
ODPOWIEDZ