OM przygotowania, początki

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
robalbrowal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 16 mar 2017, o 18:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grzebień
Pomógł: 1 raz

OM przygotowania, początki

Post autor: robalbrowal »

Zbliża się wrzesień, więc także Olimpiada Matematyczna. Dopiero będę z nią zaczynał swoją przygodę, więc jako, że będę miał jeszcze szanse to (choć będę się starał) będzie to raczej rok oswojenia.
W miarę dobrze radziłem sobie w OMJ i spokojnie rozumiem ich zadania, większość robię sam. Mam chyba w miarę solidne "podstawy" w zadaniach olimpijskich, ale jednak do OM potrzeba trochę też teorii z liceum, ale nie taką podręcznikową. Chodzi mi głównie o wielomiany i trygonometrię. Jako że u siebie nie mogę liczyć na niemal żadną pomoc nauczycieli w tym zakresie ani na żadne kółka olimpijskie to muszę czerpać wiedzę z internetu.
Szukałem naprawdę długo, ale w tych nie znalazłem za bardzo nic ciekawego o zadaniach typu olimpijskiego (to znaczy nie: zwiń wielomian czy rozwiąż równianie lub uprość wyrażenie). Gdzie mógłbym znaleźć fajne naprawdę materiały lub jak ich szukać, bo nie mogę znaleźć.
Na razie moje przygotowanie pod OM to robienie zadań z I etapów, broszurek Obozu OMJ, Ligi Zadaniowej. Dodalibyście coś, coś usunęliście, ewentualnie jakieś inne ogólne porady co do przygotowań?
PS. Z góry dziękuję, bo jak wspomniałem to prawie jedyne źródło, z którego mogę czerpać porady.
_Michal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 30 lis 2014, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Edinburgh & Śląsk
Pomógł: 13 razy

OM przygotowania, początki

Post autor: _Michal »

Jeżeli chcesz jakąś książkę z teorii to polecam skrypty Adama Neugebauera oraz Beaty Bogdańskiej z serii Matematyka Olimpijska, można też czasem poszukać czegoś w Delcie. Jeżeli chodzi o wielomiany to dużo fajnych zadań (z wielomianów i nie tylko) oraz kompendium z najważniejszymi faktami jest w Zadaniach z Olimpiad z Całego Świata Henryka Pawłowskiego.

Oczywiście przede wszystkim należy przeanalizować parę zadań z poprzednich etapów OMa, nie chodzi mi o to żeby bezsensownie przelatywać rozwiązania zamiast porządnie przysiąść nad zadaniem, ale na początku, żeby poznać różne metody/triki, warto przeczytać kilka rozwiązań.

Jeszcze jest legendarne Kólko Matematyczne dla Olimpijczyków Henryka Pawłowskiego (ciężko je znaleźć) i Problem-Solving Strategies Engela (jeżeli radzisz sobie z matematyką po angielsku).

Temat przygotowań do OMa przewijał się już kilkanaście na tym forum, wiele osób polecało różne książki/zbiory zadań, warto poszukać.
ODPOWIEDZ