Książki Viktora Prasolova

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Knaf156
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 19 cze 2018, o 14:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: województwo dolnośląskie
Podziękował: 8 razy

Książki Viktora Prasolova

Post autor: Knaf156 »

Dobry wieczór.
Nie wiedziałem za bardzo, gdzie mógłbym umieścić taki temat, ale jest on poniekąd związany z OM-em, więc wstawiam tutaj.
Po forum krąży angielski pdf z planimetrią od Viktora Prasolova (godny polecenia zresztą), wiem także o istnieniu części o stereometrii stąd:
Sęk w tym, że nie mogę jej nigdzie odnaleźć w języku angielskim (zdaje się, że materiały z linku powyżej są po rosyjsku - jeśli się mylę, to proszę, niech mnie ktoś pokieruje, w jaki sposób mogę przekonwertować TeXa na pdf), a po rosyjsku nawet nie szukałem, bo ni w ząb się tego języka nie uczyłem. Chyba że nie przetłumaczyli nawet na angielski modułu o geometrii przestrzennej.
Mam jeszcze jedno pytanie: czy jakieś angielskie wydawnictwo zdecydowało się wydać skrypt o planimetrii w wersji papierowej?
Awatar użytkownika
humanistyczna dusza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 25 mar 2012, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Legnica
Pomógł: 1 raz

Re: Książki Viktora Prasolova

Post autor: humanistyczna dusza »

W paczce p.t. "Stereometry" znajduje się plik pr-solid-main.dvi, który można czytać podobnie do pdfa. Podejrzewam, że problem polega na tym, że używasz Windowsa, w popularnych dystrybucjach Linuksa domyślna przeglądarka dokumentów odtwarza ten format. Wygląda na to, że instalacja MiKTexa powinna rozwiązać problem i pozwolić Ci otworzyć ten plik.

Swoją drogą to polecam się przerzucić na Linuksa, ułatwia życie matematykowi. Ja to zrobiłem dopiero jak miałem 16 lat i uważam, że to i tak było późno.

A i nauka rosyjskiego nie zaszkodzi, choć muszę przyznać, że sam nie znam. Ale mnogość literatury matematycznej w tym języku skłania mnie do wnioksu, że przydałoby się nauczyć.
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Re: Książki Viktora Prasolova

Post autor: timon92 »

trzymaj wersję pdf: ... d-main.pdf
ODPOWIEDZ