Geometria i kombinatoryka pod OMJ i OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Szymeq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 26 mar 2017, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: świętokrzyskie
Podziękował: 12 razy

Geometria i kombinatoryka pod OMJ i OM

Post autor: Szymeq »

Hej, jakie polecacie zbiory z geometrii do przerobienia? Chciałem zacząć przygotowywać się do OM już w tym roku(na finał OMJ nie ma co liczyć), ale fatalnie idzie mi z geometrii. Mam problem nawet z niektórymi zadaniami z pierwszych etapów OMG czy trudniejszych konkursów kuratoryjnych. Czy są jakieś książki, które pomogą mi w przygotowaniach praktycznie od podstaw? Z kombinatoryką u mnie trochę lepiej, większość zadań ze starych OMG potrafię zrobić, ale trudności zaczynają się z zadaniami z OM. Jak ogarnąć kombinatorykę? Jak najbardziej pasują mi zadania i materiały w języku angielskim.
Biel124
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Geometria i kombinatoryka pod OMJ i OM

Post autor: Biel124 »

"Wokół obrotów" - zdecydowanie jedna z lepszych pozycji na poczatek.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Geometria i kombinatoryka pod OMJ i OM

Post autor: PoweredDragon »

W Pawłowskim z Geo i Trygo jest dużo fajnych zadań i twierdzeń, ale trzeba zwracać na pewne rzeczy uwagę, bo to ze wszystkich książek zawiera chyba najwięcej błędów :V
robalbrowal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 16 mar 2017, o 18:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grzebień
Pomógł: 1 raz

Re: Geometria i kombinatoryka pod OMJ i OM

Post autor: robalbrowal »

A zna ktoś jakąś dobrą pozycję do kombinatoryki (OMJ lub OM)? Chodzi mi najlepiej o coś z internetu (raczej nie książkę) - stronę lub pdf. Szukałem po forum ale większość zawiera nie takie zadania. Chodzi mi bardziej o takie typu polskiej olimpiady, a nie: ile słów ułożysz z liter a,b,c,a. Może być po angielsku (na polski nie liczę). Zna ktoś coś dobrego? Jak tak, to proszeeę o link
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

Re: Geometria i kombinatoryka pod OMJ i OM

Post autor: Pinionrzek »

Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: Geometria i kombinatoryka pod OMJ i OM

Post autor: Mruczek »

Wpisz sobie w Google: "combinatorics olympiad pdf" lub "combinatorics imo training" to na pewno coś znajdziesz np. to
Poza tym ze 160 zadań jest w archiwum OM, pewnie z kilkanaście tysięcy na AoPSie, są też w Delcie, Zwardoniach i na kółku na tym forum. Zobacz też tutaj:

Kod: Zaznacz cały

https://omj.edu.pl/polecana
i tutaj 1877,90.htm
ODPOWIEDZ