LXIX OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

LXIX OM

Post autor: bakala12 »

Po zastanowieniu nad zadaniami, na spokojnie do zrobienia były zadania 1,2,4 i 5. Biorąc pod uwagę, fakt, że niektórzy nie lubią kombi, inni geometrii, a jeszcze inni mieli problemy z 2 szacuję, że próg powininen być w granicach trzech zadań, ale coś mi mówi, że to będzie raczej około 19 niż mniej.
Awatar użytkownika
WolfusA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 27 sty 2017, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 9 razy

LXIX OM

Post autor: WolfusA »

Co do uwag o geometrii: jak już powstało wiele problemów, to jasne, że znajdą się podobne. Ale Dominik Burek układa dość oryginalne problemy, które nie są ani trywialne ani nie idą od razu z innych twierdzeń. Myślę, że dzięki niemu na OM mamy świeżą geometrię.
Roman1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 1 mar 2013, o 18:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zabrze

LXIX OM

Post autor: Roman1 »

Zastanawia mnie jak wygląda sprawa z poprawnym zapisaniem rozwiązania, czy obliczenie granicy przy pomocy reguły de l'hospitala wymaga słownego przywołania jego nazwy, czy też gdy sytuacja jest na tyle oczywista że można je użyć bez specjalnego opisania i nie jest to uznawane za błąd? Bo przyznam się szczerze że obliczyłem sobie granicę z \(\displaystyle{ \sqrt[n]{n}}\) gdzie n dąży do nieskończoności i kurczę nie nazwałem tego, sam nie wiem czemu. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

LXIX OM

Post autor: Premislav »

Liczenie granicy ciągu z de l'Hospitala bez odpowiedniego komentarza samo w sobie jest usterką merytoryczną (nawet jak się tę regułę nazwało). Więc pewnie \(\displaystyle{ -1}\) punkt, jak poza tym było OK.
Swoją drogą \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } \sqrt[n]{n}}\) się wyprowadza ze średnich lub z odpowiednich sztuczek ze wzorem dwumianowym, nie trzeba żadnego de l'Hospitala.

-- 14 lut 2018, o 18:22 --

Chociaż możliwe też, iż ta część rozwiązania zostanie uznana za mało istotną i się obejdzie bez straty punktów.
Roman1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 1 mar 2013, o 18:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zabrze

LXIX OM

Post autor: Roman1 »

Dzięki za szybką odpowiedź
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

LXIX OM

Post autor: bartek118 »

Roman1 pisze:Zastanawia mnie jak wygląda sprawa z poprawnym zapisaniem rozwiązania, czy obliczenie granicy przy pomocy reguły de l'hospitala wymaga słownego przywołania jego nazwy, czy też gdy sytuacja jest na tyle oczywista że można je użyć bez specjalnego opisania i nie jest to uznawane za błąd? Bo przyznam się szczerze że obliczyłem sobie granicę z \(\displaystyle{ \sqrt[n]{n}}\) gdzie n dąży do nieskończoności i kurczę nie nazwałem tego, sam nie wiem czemu. Co o tym myślicie?
No, no... Ja bym bardzo uważał; to może być nawet ścięte do dwóch punktów. Reguła de l'Hospitala dla ciągów? Bez stosownego komentarza, że przechodzimy na funkcje ciągłe, a następnie skorzystamy z ciągłości funkcji (dokładniej z definicji Heinego), nie można tego zrobić.
Awatar użytkownika
WolfusA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 27 sty 2017, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 9 razy

LXIX OM

Post autor: WolfusA »

W sumie to chciałbym, żeby ścinano punkty za nie uzasadnienie granicy w zadaniu 6. Może samo zapisanie \(\displaystyle{ $\lim_{n \to \infty } \sqrt[n]{n}=1$}\) dałoby 5 punktów, ale ja w komisjach nie siedzę, to nie wiem. I tak ostatni głos należy do Warszawy.
Z drugiej strony byłoby to nieuczciwe wobec tych, którzy zauważyli odpowiednie oszacowanie na ciąg \(\displaystyle{ $\left(1+\frac{1}{k})^n$}\) jak w rozwiązaniu OM.
calmfors
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2018, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

LXIX OM

Post autor: calmfors »

Wiecie kiedy pojawi się lista zakwalifikowanych do finału?
xpg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 6 gru 2016, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała

LXIX OM

Post autor: xpg »

Najwcześniej wieczorem 22 marca, a najprawdopodobniej 23 marca.
Awatar użytkownika
WolfusA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 27 sty 2017, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 9 razy

LXIX OM

Post autor: WolfusA »

Na rozpisce rozdawanej uczestnikom data była 23 marca.
joda17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2015, o 12:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 1 raz

LXIX OM

Post autor: joda17 »

Nie wiem jak to wygladało w poprzednich latach, bo po raz pierwszy startowałem, ale spodziewać się można raczej jutro po południu czy punktualnie 0:00?
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

LXIX OM

Post autor: bakala12 »

Gratulacje dla wszystkich finalistów (jest ich 140)! No i czekamy na jakieś informacje o rzeczywistym progu
Irrichi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2017, o 16:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

LXIX OM

Post autor: Irrichi »

Próg na pewno mniejszy bądź równy 22.
Blazo2000
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 31 gru 2017, o 11:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bochnia
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 15 razy

LXIX OM

Post autor: Blazo2000 »

Próg na pewno wyższy niż 20 pkt, podobno 21, ale istnieje też możliowość, że 22.
Awatar użytkownika
WolfusA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 27 sty 2017, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 9 razy

LXIX OM

Post autor: WolfusA »

To ciekawe w takim razie, że aż 140 osób przy progu \(\displaystyle{ $\ge 21$}\)
ODPOWIEDZ