Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Mikkello
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 23 lip 2015, o 02:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 1 raz

Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Post autor: Mikkello »

Witam.

Po łącznie 2 latach uczęszczania do gimnazjum czas na klasę 3, moją ostatnią szansę na wystartowanie w OMJ. Mam w związku z tym parę pytań, które pomogą mi w końcu uporządkować dużą część spraw.

1. Przez ostatni semestr klasy 2 zrobiłem bardzo mało, miałem swego rodzaju kryzys. Czy gdybym dopiero teraz zaczął naukę, to miałbym szansę na cokolwiek w OMJ? W klasie 2 udało mi się uzyskać 6 punktów na etapie II. W konkursie przedmiotowym zostałem laueratem.

2. Jak na razie postanowiłem rozpocząć od " Nierówności dla początkujących olimpijczyków ". Jednak, co po tym? Chcę jeszcze przerobić wszystkie kwadraty oraz zadania na stronie OMJ i krowę. Czy coś jeszcze możecie mi polecić?

Dziękuję za odpowiedzi.
PiotrAH
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 27 paź 2015, o 15:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 3 razy

Re: Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Post autor: PiotrAH »

Masz duże szansę na przejście do 3. etapu. Ostatni etap 2. był na dość wysokim poziomie, co znalazło swe potwierdzenie w progu do 3. etapu. Z czystej ciekawości, które zadanie udało Ci się wówczas zrobić?
Nierówności Ci nie zaszkodzą - jest tam około 50 zadań, więc czasu nie zmarnujesz, lecz nie uważam, aby na OMJ pojawiły w formie, którą znajdziesz w tej broszurze. Krowę polecam (choć nie jestem jej fanem), tak jak inne pozycje Pawłowskiego "Olimpiady i konkursy matematyczne; Zadania dla SP i gimnazjów" (od 3 rozdziału do końca). Ponadto bardzo zalecam "Wokół obrotów - przewodnik po geometrii elementarnej" Waldemara Pompego - pozycja obowiązkowa na OMJ. Po niej z geometrii polecam przerobienie

Kod: Zaznacz cały

https://www.mimuw.edu.pl/~jjelisiejew/matma/images/pompe.pdf
, lecz jest to już pozycja wprowadzająca do OM i znacznie wykracza zakresem materiału poza OMJ. Z geometrii przestrzennej z kolei polecam pozycję napisaną przez forumowicza Matematyka.pl, czyli "Zbiór zadań z geometrii przestrzennej" Michała Kiezy.
Jednymi z najbardziej wartościowych materiałów w przygotowaniu do OMJ są wspomniane przez Ciebie Kwadraty, a także Koło matematyczne, Liga facebookowa, Broszury z seminariów, Obozy naukowe poziom (OMG) - wszystko dostępne na stronach OMJ. Ze swej strony bardzo polecam kącik "Deltoid" dr Jaszuńskiej na stronie

Kod: Zaznacz cały

http://www.deltami.edu.pl/delta/rubryka/deltoid/
.
A i zapomniałbym - bardzo polecam "Przed konkursem matematycznym" (zadania bardzo OMJ-towe) - 1. pozycja w Bibliotece SEM, z której to pochodzą także wspominane broszury Pompego i Kiezy.
Mikkello
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 23 lip 2015, o 02:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Post autor: Mikkello »

Udało mi się zrobić zadanie 1 ( za 6 punktów ). Jest to dla mnie o tyle dziwne, że zrobiłem je na szybko, w ostatnie 15 minut czasu, zaś inne robiłem dłużej, a miałem zero Taka specyfika zadań olimpijskich.

Dziękuję bardzo za pomoc Zastosuję się na pewno do wskazówek
Maddy27
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 00:48
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Post autor: Maddy27 »

Hej. Ja w tym roku idę do 3 klasy i mam problem. Czy zdążę przygotować się do części testowej pierwszego etapu i jeśli nie przerobiłam żadnych zadań ze strony OMJ to czy dam radę zrobić część korespondencyjną? Czy lepiej sobie odpuścić i skupić się tylko na kuratoryjnym? I pod koniec 3 klasy albo w 1 klasie zacząć przygotowania do OM? Co myślicie? Poradzicie mi?
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Post autor: PoweredDragon »

Ja na dużą OM poszedłem bez żadnych zadań w praktyce; dostałem się do okręgówki, tam jakoś poszło (co prawda finału nie miałem, ale...). Mimo wszystko teraz, po przerobieniu tych zadań czuję się bardziej gotowy na OM (np. I seria I etapu OMy już zrobiona )
robalbrowal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 16 mar 2017, o 18:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grzebień
Pomógł: 1 raz

Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Post autor: robalbrowal »

Witam. Ja jestem obecnie w 2. klasie. W zeszłym roku w czerwcu kończyłem 6. klasę, a że miałem zacięcie matematyczne (byłem laureatem w kuratoryjnym*) to szukałem sobie czegoś w google na gimnazjum. Natrafiłem tam na OMJ (OMG) i spojrzałem sobie na zadania z 1. etapu. Wystraszyłem się i to mocno, w ogóle nie wiedziałem, co znaczy "wykaż" itp. Nie miałem żadnych podstaw, nic kompletnie, żadnego zadania z 1. etapu nie umiałem tknąć. Miałem to szczęście, że tata co nieco rozumiał. Wzięliśmy się za Kwadrat (gazetka OMJ) po kolei analizując kolejne numery przez wakacje. Szło niełatwo, ale mimowolnie jakoś te zadania zacząłem rozumieć. Zamówiliśmy w międzyczasie wszystkie broszury z "polecanej literatury". Z zadań z cz. koresp. zrobiłem ok. 5, cz. test. ok.11 pkt (byłem w 1. klasie). Ogłosili, że przeszedłem, więc zabrałem się za zadania z 2. etapu oraz za broszury (polecam te seminaria). W drugim etapie zrobiłem 2 zadania (1 i 2-KWADRAT) i przeszedłem dalej. Dalej zadania z 3. etapów i jakoś to zeszło. Tam uzyskałem 12pkt, co prawda laureata nie miałem, ale byłem zadowolony. Teraz idę do 2.gim i w wolnym czasie analizuje sobie zadanka z Obozów i książkę Olimpiady matematyczne w Gim i Lic (W. Bednarek - głównie TL). Geometrię robię z Obozów itp. Zrobiłem sobie spis 200 zadania (ok.10 kartek) z liczb i GEO, 150 z KOM i 80 z STEREO, jestem po liczbach, teraz na geometrii i muszę rozwiązać zadania z koresp. W 1 rok od zera, Ty masz kapitał, więc finał powinieneś mieć, rób KWADRATY, zadania z pop. edycji, tę książkę p. Bednarka, Obozy OMJ, Seminaria. To moje podejście, mi wyszło na dobre, co nie znaczy, że Tobie też, ale polecam. Co do OM, startuj, może Cię wezmą na 2. etap zawsze warto, ja próbuję za rok. Tak jak z Kangurkiem robisz o 1 poziom wyższe zadania niż jesteś, to te Twoje dużo łatwiej idą.
*- różnica między Kuratoryjnym a OMJ jest DIAMETRALNA i (w 1. kl. miałem laureata), więc to jak osiągniesz już OMJ, zrozumiesz, że laureat z kuatoryjnego to takie nie za ogrone wyróżnienie.
twnt22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 7 lip 2016, o 16:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolskie

Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Post autor: twnt22 »

robalbrowal pisze:W drugim etapie zrobiłem 2 zadania (1 i 2-KWADRAT) i przeszedłem dalej.
Jakim cudem przeszedłeś dalej? Z tego co pamiętam próg wynosił 18 punktów.
Ostatnio zmieniony 2 wrz 2017, o 23:03 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nie usuwamy treści postów, na które jest odpowiedź.
trzydwaosiem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 11 gru 2016, o 00:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pisarzowice
Podziękował: 1 raz

Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Post autor: trzydwaosiem »

twnt22 pisze:
robalbrowal pisze:W drugim etapie zrobiłem 2 zadania (1 i 2-KWADRAT) i przeszedłem dalej.
Jakim cudem przeszedłeś dalej? Z tego co pamiętam próg wynosił 18 punktów.
Źle pamiętasz . 12 już starczyło.
enedil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 20 mar 2014, o 16:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Post autor: enedil »

twnt22 pisze:
robalbrowal pisze:W drugim etapie zrobiłem 2 zadania (1 i 2-KWADRAT) i przeszedłem dalej.
Jakim cudem przeszedłeś dalej? Z tego co pamiętam próg wynosił 18 punktów.
Progi zależą od okręgu.
twnt22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 7 lip 2016, o 16:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Ostatnia szansa w OMJ, a moje problemy.

Post autor: twnt22 »

Do 3 etapu jest jeden próg
ODPOWIEDZ