Dodatkowy materiał do OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Grzenio12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2016, o 13:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Dodatkowy materiał do OM

Post autor: Grzenio12 »

Hej, czy ktoś mi poleci jakąś książkę w której moge znalezc wszystkie lub chociaż większość materiałów które wykorzystuje sie na OM a których nie ma w liceum? Mam na myśli przykładowo modulo, bardziej zaawansowane nierówności, zasada szufladkowa itp, nie chodzę do żadnej prestiżowej szkoły więc trzymamy się wyłącznie programu a wiem że różne takie rzeczy się czasem przydają. Może chociaż ktoś byłby w stanie napisać mi co jeszcze się może przydać, jakieś różne twierdzenia itp?
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Dodatkowy materiał do OM

Post autor: jutrvy »

Jest genialny zbiorek Pawłowskiego. Z geometrii może się przydać tw Cevy i tw Ptolemeusza, ale ogólnie to najbardziej przydaje się rozkmina, więc po prostu trzep zadanka - zbiorek Pawłowskiego. Jak masz w miejscu, w którym mieszkasz jakąś szkołę staszicopodobną, to tam na bank jest kółko olimpijskie. Z tego co wiem, to takie przedsięwzięcia są dostępne dla ludzi z zewnątrz, jak ładnie poprosisz. Może warto się przejść?-- 31 sty 2017, o 09:49 --No i zgłoś się do swojego nauczyciela po pomoc, to po pierwsze :p
Powermac5500
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 3 sty 2013, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 62 razy

Dodatkowy materiał do OM

Post autor: Powermac5500 »

W jednej książce tego nie znajdziesz. Można tu podać całą bibliotekę.
W języku polskim możesz zacząć od Henryk Pawłowski - "Kółko matematyczne dla olimpijczyków"

Sporo cennej literatury jest jednak po angielsku. Na przykład:
Hobson - "Treatise on trigonometry"
Prasolov - "Planegeometry"
Andreescu -"Introduction to diophantine equations"
Andreescu - "Mathematical Olympiad Treasures"
Pham Kim Hung - "Secrets in Inequalitiea"
Bourder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 19 mar 2016, o 12:38
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 10 razy

Dodatkowy materiał do OM

Post autor: Bourder »

Jak już jesteśmy przy angielskich tytułach, to fajne techniki są opisane także w książkach Coxetera, np. "Geometry revisited".
ODPOWIEDZ