LXVIII (68) OM - I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
TheCB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 paź 2015, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krzyszkowo
Pomógł: 2 razy

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: TheCB »

5.
Ukryta treść:    
6.
Ukryta treść:    
7.
Ukryta treść:    
8.
Ukryta treść:    
Ostatnio zmieniony 1 lis 2016, o 13:49 przez TheCB, łącznie zmieniany 2 razy.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: Mruczek »

6.
Ukryta treść:    
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: Pinionrzek »

Jeśli chodzi o zadanie 8., to tutaj można znaleźć sporo takich śmiesznych faktów o wielomianach w \(\displaystyle{ \mathbb{Z}[X]}\), które przyjmują nieskończenie wiele wartości będących jakimiś potęgami. Np. zadanie 5. z zadań nieco trudniejszych stąd
earl grey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 mar 2016, o 21:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock
Pomógł: 1 raz

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: earl grey »

Jak sądzicie, 7 zadań będzie wystarczające w tym roku dla okręgu Warszawskiego?
TobiWan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 9 lip 2016, o 12:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 14 razy

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: TobiWan »

Wątpie, zadania naprawdę dotąd były proste.
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: kaszubki »

TheCB pisze:5.
Ukryta treść:    


Podałeś link do publikacji? Bo jeśli nie, to komisja może nie uznać tego rozwiązania.
PiotrAH
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 27 paź 2015, o 15:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 3 razy

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: PiotrAH »

kaszubki pisze:
TheCB pisze:5.
Ukryta treść:    


Podałeś link do publikacji? Bo jeśli nie, to komisja może nie uznać tego rozwiązania.
Hmm ja bym powiedział, że nawet mogą wyzerować (choć pomysł na rozwiązanie mi się niezmiernie podoba), bo nie sądzę, aby przedstawiony dowód lematu był zrozumiały dla przeciętnego uczestnika IMO czy absolwenta UW bądź UJ. Jak przypuszczam do cytowania dopuszczalne są tylko "elementarne" dowody twierdzeń.
michalkieza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 kwie 2015, o 17:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: michalkieza »

PiotrAH pisze:
kaszubki pisze:
TheCB pisze:5.
Ukryta treść:    


Podałeś link do publikacji? Bo jeśli nie, to komisja może nie uznać tego rozwiązania.
Hmm ja bym powiedział, że nawet mogą wyzerować (choć pomysł na rozwiązanie mi się niezmiernie podoba), bo nie sądzę, aby przedstawiony dowód lematu był zrozumiały dla przeciętnego uczestnika IMO czy absolwenta UW bądź UJ. Jak przypuszczam do cytowania dopuszczalne są tylko "elementarne" dowody twierdzeń.
Po co strzelać z armaty do komara? Przecież gołym okiem widać, że wystarczy założyć, że \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) są względnie pierwsze i rozwiązanie działa
Ukryta treść:    
- wystarczy tylko trochę pomyśleć... A na I etapie mamy na to dużo czasu.

Gdyby rozwiązanie wymagało, że \(\displaystyle{ p}\), \(\displaystyle{ q}\) są pierwsze, to bym wyzerował. Ponieważ jednak daje się naprawić, to raczej spodziewałbym się oceny \(\displaystyle{ 2}\).


W kwestii powoływania się na twierdzenia:
1. Ja bym nie uznawał (i pewnie większość sprawdzających też) żadnych twierdzeń daaaleko wykraczających nie tylko poza poziom OM, ale nawet studiów, np. tw. Mihailescu, Wielkie Twierdzenie Fermata w ogólnej postaci (nawet z podaniem linka do dowodu), bo zawodnik nie tylko pewnie nigdy nie widział na oczy dowodu, ale nawet nie ma bladego pojęcia o teorii, która jest użyta do dowodu tych twierdzeń - więc załatwianie zadania tym, że zna się nazwę potrzebnego faktu, ale kompletnie nie wie jak udowodnić, jest moim zdaniem nie na miejscu. Poza tym jeśli to dotyczy faktów, że równania \(\displaystyle{ 20^n-9^m=1}\) czy \(\displaystyle{ x^n+1=y^n}\) nie mają rozwiązań, to mnie powoływanie się na Mihailescu czy Fermata po prostu śmieszy...

2. Byłbym też bardzo ostrożny także z powoływaniem się nawet na elementarne fakty (z elementarnymi dowodami), ale kompletnie egzotyczne i zupełnie niezwiązane z olimpiadami - bo ktoś gdzieś tam przeczytał coś w jakiejś publikacji (mieliśmy takie przypadki na obozie w Mszanie). Zawsze bezpieczniej sformułować fakt i go w pracy udowodnić. Jak to wtedy ujęliśmy: można powoływać się na twierdzenia "w granicach rozsądku". Jeśli wydaje się wam, że przekraczacie tę granicę, to lepiej podać dowód.

PS.
Kiedyś miałem pracę, gdzie ktoś napisał: "Rozwiązanie tego zadania znajduje się w pracy Przemysława Mazura z tegorocznej olimpiady." -- 2 lis 2016, o 14:13 --
earl grey pisze:Jak sądzicie, 7 zadań będzie wystarczające w tym roku dla okręgu Warszawskiego?
Z tego co wiem, to w przeszłości progi były często na poziomie 5-6 poprawnie rozwiązanych zadań, więc nie sądzę, aby próg jakoś mocno podskoczył w tym roku (choć od paru lat mam mniejszy kontakt z OM, szczególnie jeśli chodzi o I etapy). Nie uważam też, aby zadania 1-8 były takie zupełnie trywialne w tym roku (porównując do I etapów z ostatnich 10 lat), może zabrakło tu zadania z kategorii średnie+, ale kilka zadań wymagało pewnego zastanowienia. Trudno oczywiście szacować próg, bo to zależy od uczestników, poza tym jest jeszcze III seria, która trwa, ale myślę, że 7 poprawnie rozwiązanych zadań to już dobry wynik i jest spora szansa, że da awans (choć oczywiście lepiej walczyć o jak najlepszy wynik). Dlatego jeśli ktoś do tej pory wysłał 4-5 zadań, to jeszcze nic straconego - niech przyłoży się mocno do III serii i może się uda (to nie jest tak, że trzeba jakoś bardzo dużo tych zadań zrobić, aby przejść).
TobiWan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 9 lip 2016, o 12:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 14 razy

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: TobiWan »

A mógłby ktoś napisać za jakie głupoty dostaje się 5 punktów a nie 6?
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: timon92 »

za pisanie głupot dostaje się zero punktów
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: Swistak »

michalkieza pisze:
PS.
Kiedyś miałem pracę, gdzie ktoś napisał: "Rozwiązanie tego zadania znajduje się w pracy Przemysława Mazura z tegorocznej olimpiady."
A mi się dwukrotnie zdarzyło powoływać na fakty, które dowodziłem w swoich rozwiązaniach z przeszłości xD. Pierwszy raz w zadaniu 63-II-6 na lemat o tym, że potęga dwójki może się zaczynać dowolnym ciągiem cyfr, który dowodziłem w 61-III-6 i w pracy domowej z geometrii I na jakiegośtam wklęsłęgo zdegenerowanego Brianchona, którego dowodziłem w pierwszym zadaniu na swoim IMO xD. Raczej dla beki niż na poważnie . Możliwe, że w pierwszym przypadku jednak ten dowód podałem (nie pamiętam), a w drugim nie było aż takiej potrzeby, bo i tak nie był skomplikowany. Co śmieszne w drugim przypadku ta sama osoba sprawdzała oba rozwiązania (właściwe i to, na które się powoływałem).
Miodowod
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 12 lip 2016, o 00:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: Miodowod »

Swistak pisze:[potęga dwójki może się zaczynać dowolnym ciągiem cyfr
Ciekawym jak tego dowodziłeś . Jeśli inaczej niż przez skorzystanie z poniższych dwu faktów:

1) \(\displaystyle{ \log (2^n)}\) jest niewymierny;
2) dla każdego \(\displaystyle{ 0<a<b<1}\) ciąg części ułamkowych ciągu arytmetycznego o różnicy niewymiernej zawiera wyraz \(\displaystyle{ e}\) taki, że \(\displaystyle{ a<e<b}\),

to chętnie bym go przeczytał. Czy mógłbyś się nim podzielić?
Ostatnio zmieniony 10 lis 2016, o 00:09 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
PiotrAH
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 27 paź 2015, o 15:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 3 razy

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: PiotrAH »

Miodowod pisze:
Swistak pisze:[potęga dwójki może się zaczynać dowolnym ciągiem cyfr
Ciekawym jak tego dowodziłeś . Jeśli inaczej niż przez skorzystanie z poniższych dwu faktów:

1) \(\displaystyle{ \log (2^n)}\) jest niewymierny;
2) dla każdego \(\displaystyle{ 0<a<b<1}\) ciąg części ułamkowych ciągu arytmetycznego o różnicy niewymiernej zawiera wyraz \(\displaystyle{ e}\) taki, że \(\displaystyle{ a<e<b}\),

to chętnie bym go przeczytał. Czy mógłbyś się nim podzielić?
Polecam lekturę tegoż artykułu z Delty

Kod: Zaznacz cały

http://www.deltami.edu.pl/temat/matematyka/teoria_liczb/2011/03/07/O_potegach_dwojki/
Miodowod
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 12 lip 2016, o 00:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: Miodowod »

Takie rozumowanie miałem na myśli. Jestem ciekawy czy Świstak zrobił to inaczej.
fasdfafafa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 lis 2016, o 23:32
Płeć: Mężczyzna

LXVIII (68) OM - I etap

Post autor: fasdfafafa »

Co do rozwiązania @TheCB

Dla mnie to jest naturalne rozwiązanie. Przy czym pierwsza moja myśl to było, żeby wziąć
Ukryta treść:    
Tylko aby udowodnić istnienie takich liczb pierwszych wystarczy Prime Number Theorem, czyż nie? A to już student po funkcjach analitycznych by dał radę zrobić

Moim zdaniem można się powoływać na znane twierdzenia, to cytowane to jakieś świeżutkie, więc lepiej dać odnośnik, ale PNT to już na pewno każdy zna.

Btw. Jak układający nie chce rozwiązania z Mihailescu, WTF itp to trzeba sprawdzić, czy zadanie, które się daje na konkurs, nie trywializuje się przy ich użyciu.
A to powyższe się przecież nie trywializuje, przy założeniu PNT, czy też cytowanego twierdzenia, więc tak czy owak IMO należy się 6 pkt.
ODPOWIEDZ