Początki przygotowań pod OMG, czyli pytania.

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Mikkello
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 23 lip 2015, o 02:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 1 raz

Początki przygotowań pod OMG, czyli pytania.

Post autor: Mikkello »

Witam!
Jestem teraz w I klasie gimnazjum, więc prawdopodobnie czas na przygotowania do OMG. Tylko nie wiem jak się za to zabrać, więc przygotowałem kilka pytań, a jeżeli przyjdą mi jeszcze jakieś do głowy, to najwyżej dopiszę.
Otóż:
1. Czy przerobienie materiału licealnego tylko pomoże mi, czy jest absolutnym obowiązkiem w przygotowaniach do OMG?
2. Po lekturze kilkudziesięciu tematów na tym forum, mój wybór na podręcznik od matematyki padł na ksiązki Pawłowskiego. Czy to dobry wybór, czy jest coś jeszcze lepszego? I czy stracę wiele, jeżeli wybiorę wydanie najnowsze?


Jak na razie, to chyba wszystko. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

PS: Wiem, że OMG jest niestandardowy i to, że przerobię podręcznik nie da mi 100 % wygranej, ale jak na razie chcę chyba przerobić tą " standardową " matematykę
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Początki przygotowań pod OMG, czyli pytania.

Post autor: Milczek »

Gazetki kwadrat na stronie OMG, są fajne i chyba bardzo praktyczne pod omg więc polecam.(Czasem zaglądałem tam ale nie jestem jakimś przykładem z sukcesami).

Myślę że to jest najlepsze źródło pod OMG. I tych zadań już na stronie omg jest więc jak wszystkie przerobisz to tytuł laureata gwarantowany !
Tylko nie śpiesz się bo nie chodzi o to aby się uczyć po to aby przerobić tylko zastanawiaj się nad zadaniami i zadawaj sobie dużo pytań aby nie było miejsca na nieścisłości.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Początki przygotowań pod OMG, czyli pytania.

Post autor: kmarciniak1 »

Na początek zaznaczę że wcale nie jestem jakimś znawcą OMG .Mój jedyny sukces to dostanie się do 2 etapu a tam to już lepiej nie mówić jak mi poszło
Co do pierwszego pytania to ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.Według mnie zadania na OMG zdecydowanie odbiegają od tych licealnych.Są pewnie jakieś zagadnienia których nie wypada nie znać (np nierówność pomiędzy średnimi, liczba przekątnych wielokąta, twierdzenie talesa )chociaż z tymi średnimi to w liceum chyba nie ma takich zadań, ale na pewno na OMG trzeba znać
Choć z drugiej strony jakoś nie wydaje mi się żeby na OMG pojawiło się zadanie z logarytmów czy dodawania przedziałów.Już nie mówiąc o rzeczach typowo z rozszerzenia.(nie ma szans na zadania z geometrii analitycznej,funkcji kwadratowej, prawdopodobieństwa czy elementów analizy).
Ja bym na twoim miejscu poprzeglądał rozwiązania zadań z poprzednich edycji i tam sobie zobacz co było potrzebne do rozwiązania.W zdecydowanej większości są to zadania wymagające niestandardowego podejścia a nie konkretnych twierdzeń.
Ceulen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 14 paź 2015, o 08:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Początki przygotowań pod OMG, czyli pytania.

Post autor: Ceulen »

OMG nie wymaga jako takiej wiedzy z liceum. Zakres wiedzy to podręcznik do gimnazjum + materiały na stronie OMG (tak stanowi regulamin).

Zresztą 35% zadań z OMG tak naprawdę można zrobić mając wiedzę z podstawówki. Po prostu rozwiązywać, rozwiązywać i jeszcze raz rozwiązywać zadania Najpierw I etapy, potem II i III, potem koła, obozy, ligi, broszury, jest tego pełno na ich stronie
ODPOWIEDZ