LXVII (67) OM - I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
wielkireturner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 8 lut 2015, o 10:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: London ChinaTown
Podziękował: 151 razy
Pomógł: 4 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: wielkireturner »

enedil pisze:
wielkireturner pisze:to chyba nie wystarczy na 5 pkt?
Potrzeba dowieść, iż definicja z xorem jest jednakowa z definicją z zadania. Jeśli jest to tylko obserwacja, moim zdaniem 2 punkty to dużo.
A jak się to dowodziło?
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Pinionrzek »

No 12. da się zrobić na istotnie dwa różne sposoby. Pierwszy z nich opiera się na na wykazaniu, że płaszczyzna \(\displaystyle{ QKL}\) jest prostopadła do \(\displaystyle{ BS}\). Wynika to wprost z tego, że płaszczyzny dwusieczne kątów dwuściennych, tj.wewnętrzna i zewnętrzna są prostopadłe. Drugi sposób to właśnie ta elipsa, która gwarantuje nam, że punkty styczności sfery wpisanej i dopisanej są izogonalnie sprzężone. Dalsza część rozwiązania, to zwykłe zadanie z planimetrii.
vvz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2014, o 14:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: vvz »

wielkireturner, Mogłabym
Słyszałeś o grze nim? Polecam poczytać o tym co nieco np. tu /

Teraz rozpatrz to zadanie jakby to była gra nim na dwóch stosach i wykorzystaj twierdzenie Sprague’a-Grundy’ego.
k24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 15 paź 2015, o 18:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: k24 »

enedil pisze:Ma ktoś 12?
Trochę na nim myślałem, ale wolałem się skupić na pozostałych.

11 - chyba najładniejsze z serii, po zauważeniu, że w każdym polu tabeli jest liczba będąca xorem bitowym numeru wiersza i kolumny.
Bardzo mnie zaciekawiłeś z tym xorem (jeśli się nie mylę to nazywa się to alternatywa wykluczająca, gdzieś też słyszałem że jak jest "i" oraz "lub" to to można nazwać "albo"), więc czy mógłby ktoś to rozwinąć?
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: AndrzejK »

9.
Ukryta treść:    
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Pinionrzek »

Tu jest dowód

Kod: Zaznacz cały

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nimber
, dlaczego xora możemy zdefiniować jako mex pewnej sumy zbiorów. Potem wystarczy zastosować banalną indukcję do tej tabelki i teza staje się równoważna temu, że \(\displaystyle{ n \oplus m =r \iff n \oplus r= m}\), co po xorowaniu obustronnie przez \(\displaystyle{ m, r}\) okazuje się być prawdą.
Ostatnio zmieniony 6 gru 2015, o 07:28 przez Pinionrzek, łącznie zmieniany 1 raz.
wielkireturner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 8 lut 2015, o 10:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: London ChinaTown
Podziękował: 151 razy
Pomógł: 4 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: wielkireturner »

Pinionrzek pisze:Tu jest dowód

Kod: Zaznacz cały

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ni
, dlaczego xora możemy zdefiniować jako mex pewnej sumy zbiorów. Potem wystarczy zastosować banalną indukcję do tej tabelki i teza staje się równoważna temu, że \(\displaystyle{ n \oplus m =r \iff n \oplus r= m}\), co po xorowaniu obustronnie przez \(\displaystyle{ m, r}\) okazuje się być prawdą.
Sprawdź swój link, bo wychodzi bzdura.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Ponewor »

Htorb pisze:Naprawdę pytanie się czy x zadań starczy na przejście jest warte ciachowania? Jak dla mnie to już przesada.
Tak, to jest już daleko idąca informacja o poziomie trudności zadań. Co więcej, jeśli \(\displaystyle{ x}\) byłoby duże, to mogłoby zniechęcać tych początkujących zawodników.
gomoku123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 30 sie 2014, o 11:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: gomoku123 »

A zrobił ktoś 10 nie używając tych twierdzeń o tych kodach xor? A nawet ogólniej, czy da się to zrobić nie używając tych mało znanych twierdzeń(jak mi się wydaje)?
regin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2015, o 00:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Myszków

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: regin »

Skoro już po zawodach to ja bardzo chętnie dołącze z pytaniem o prognozowany przez was próg punktowy w województwie śląskim Ze swojej perspektywy mogę dodać, że nie udało mi się ruszyć zadania z stereometrii oraz tabelki a ponadto zepsułem zadanie z funkcją:/ No a z tych, które rozwiązałem(oby dobrze;) stanowczo najdłuższy ale i najbardziej satysfakcjonujący był układ równań
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Michalinho »

Moje rozwiązania (11 nie robiłem):
9:    
10:    
12:    
Mam nadzieję, że nigdzie się nie pomyliłem w przepisywaniu.
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Pinionrzek »

A zrobił ktoś 10 nie używając tych twierdzeń o tych kodach
Ja zrobiłem to na początku używając jedynie indukcji, ale było to niezbyt przyjemne do zapisania, bo trzeba się było babrać w jakichś indeksach.
Dracon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 paź 2014, o 21:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Dracon »

Nie jestem pewien swojego rozwiązania w 10, ale rozważałem ciąg liczbowy \(\displaystyle{ \left( x_{1},...,x _{n} \right)}\) i wyznaczyłem \(\displaystyle{ x _{k} - x _{k-1}}\) jako funkcję wymierną zmiennej \(\displaystyle{ x_{k-2}}\) (). Pokazałem sprzeczności dla sytuacji ciągu rosnącego i malejącego, więc ciąg musiał być stały, z czego łatwo wyszło że wszystkie wyrazy to 2 albo wszystkie to -1.
Zastanawia mnie tylko "śliskie" stwierdzenie, że \(\displaystyle{ Ciag \ jest \ malejacy \Leftrightarrow \forall _{t\in \left\{ 1,...,n\right\}} : x _{t} < (-1)}\) i analogiczne dla rosnącego.

Było to 1 z 8 zadań, które wysłałem, pozostałych 7 jestem pewien na 100% i tu moje pytanie, jak wyglądają moje szanse w okręgu krakowkim ?
I kiedy będą znane wyniki ? Na stronie nie znalazłem o tym informacji.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Swistak »

vvz pisze:wielkireturner, Mogłabym
Słyszałeś o grze nim? Polecam poczytać o tym co nieco np. tu /

Teraz rozpatrz to zadanie jakby to była gra nim na dwóch stosach i wykorzystaj twierdzenie Sprague’a-Grundy’ego.
O, ja tu sobie z nudów lurkuję mat.pl, a tu widzę polecenie poczytania mojego artykułu, miło .

Btw, co do zadania 11., to jak je zaczynałem czytać, to stwierdziłem, że za długa treść i stwierdziłem, że popatrzę na tabelkę i może prędzej zauważę jak została stworzona niż przeczytam opis. I istotnie po kilku sekundach stwierdziłem, że narysowali taką tabelkę, że \(\displaystyle{ A_{i, j} = i \oplus j}\), zatem mogłem przejść do przeczytania tezy, a tam, że \(\displaystyle{ A_{a, b} = c \Rightarrow A_{b, c} = a}\) no i se myślę "wtf, przecież to całkowicie jasne jak się ma te xory". No i się zreflektowałem do przeczytania opisu, bo stwierdziłem, że coś nie halo, a tam ten opis przez mexy xd. Nie podoba mi się takie zadanie jako zadanie na 1. etap, bo ewidentnie polega ono jedynie na znajomości co nieco zaawansowanej teorii (dla matematyków, dla algorytmików - absolutnie podstawowej), a co mi się zapewne najbardziej nie spodoba, to to że wzorcówka pewnie będzie udawać, że to wcale nie jest tak, że coś tu trzeba było znać tylko że niby to się dało wymyślić i nie trzeba znać żadnych twierdzeń, a tak naprawdę to przepiszą ich dowód .
marcin7Cd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 31 gru 2013, o 13:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódź
Pomógł: 61 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: marcin7Cd »

pojawiły się już rozwiązania I etapu.
ODPOWIEDZ